BENETTON BLENDED FUTURE KONSEPTİYLE MİLANO'DA

Jean-Charles de Castelbajac tasarımı Benetton Sonbahar/Kış 2020 koleksiyonu “Blended Future” konsepti ile sahnede yerini aldı.

Ortak bir dünya hayaline karışan renkler; sınırsız, duvarsız, farklılıkların paylaşımına dayanan bir dünya; kamuflaj baskılar ve pop ikonlarıyla zenginleşen stil… Benetton defilesi her zamankinden de çok “birlikte” (united) olduğumuzu hissettiren; moda, performans ve müzikle dolu bir şov ortaya çıkardı. 

Jean-Charles de Castelbajac “İngilizce ‘democratic’ ve ‘revolution’ kelimelerinin birleşiminden yola çıktığım ‘demo-lution’ kavramı üzerine kurulu bir moda anlayışı ile hareket etmeyi tercih ettim” diye açıklıyor . “Görmeye alışkın olduğumuz defileleri bir kenara bırakıp, 2020 yılına uygun yenilikçi bir etkinlik dizayn etme fikri hoşuma gitti. Bir iletişim modeli olma işlevinin ötesine geçmeyen moda şovları artık çağımız için fazla basite indirgenmiş durumda. Moda ile hikaye anlatıcılığı yapmayı seviyorum – bizi çevreleyen dünya hakkında, materyaller, renkler, insanlar ve karşılıklı fikir aktarımı hakkında… Ortak bir estetiğe sahip 30 model, 30 manken ve bir enstalasyon aracılığıyla, Benetton felsefesinin ayrılmaz parçası görsel mağazacılığın gücü ve önemini sergilemek istedim” diye de ekliyor. 

Herhangi bir defile şovundan sıyrılan bu kapsamlı etkinliğin; izleyiciyi moda, kültür, müzik ve sosyal medya gibi mecraların birbirine karıştığı ve birbirini beslediği bir dünyaya taşıması amaçlandı. JCC’nin ifade ettiği gibi, “İçerik üreticisi Goldie Williams’ın Instagram hesabımızı devralması ile eş zamanlı olarak, insanların yeni tanıtımı yapılmış tasarımlar ile fotoğraf çekilip bunu anında sosyal medyada paylaşmalarını sağlayan bir deneyim alanı dizayn ettik ve hayata geçirdik. Jonathan Fitoussi’nin çaldığı elektronik müzik de ambiyansı tamamladı”.

Moda başkenti Milano’nun en ikonik mekanlarından olan, Via Palermo üzerinde yer alan Pelota, “Benetton gelececeğini” sahnelemek için ideal ortamı oluşturdu: Özel parçalar, basic ve yüksek trend tasarımlar tek çatı altında harmanlandı. Tasarımcı Castelbajac’ın deyimiyle, “Esnek, paylaşımcı, akışkan ve bölünmeyi reddeden bir stilden bahsediyoruz; tıpkı çağımızın kültürü gibi. Sanat, moda, müze ve sokak kültürü aynı potada erirken, ikonik Benetton renkleri ve şık camel tonlar birbirini tamamlıyor. Kamuflaj ve hayvan desenleri, Mickey Mouse ve Bambi baskıları, kolej tarzı çizgilerin yanı sıra, kendiliğinden “karışmış” (blended) stili ve sanatsal kimliği Benetton vizyonuyla ahenk içinde olan, arkadaşım harika tasarımcı Keith Haring imzalı parçalar da “Blended Future” defilesinde sergilendi”.  

Treviso, İtalya merkezli markanın tekstil alanındaki teknik birikim ve uzmanlığının ön planda olduğunu da söylemeden geçmemek gerekir: Parlak lurex kumaşlı ve jakar işlemeli trikolardan, sağlam neopren kumaşlara ve kaliteli aksesuarlara; baskılı yağmurluklardan, yumuşak ve çevreye duyarlı deriye. Benetton Sonbahar/Kış 2020 sezonu deneyim ve paylaşıma dayanan bir bakış ile göçebe, özgür ve melez bir stil yaratıyor. Sınırlar arasındaki duvarların yıkıldığı bir dünyanın vatandaşlarını kucaklayarak, “Herkes İçin Moda” ruhunu benimsiyor. Çünkü içinde mutluluğun eksik olduğu bir geleceği düşlemek imkansız.