CHANEL GÜNEŞ ENERJİSİ İÇİN YATIRIM YAPTI

Chanel, Kaliforniya’ya temiz enerji getirecek!

Bir marka iklim değişikliği için ne yapabilir? Son zamanlarda birçok tasarımcının ve markanın gündeminde sürdürülebilirlik varken; karbon ayak izini azaltmak, üretim sürecinde değişimler yapmak, geri dönüştürülmüş malzemeler kullanmak gibi pek çok değişim söz konusu.

Ancak atölyelerin ve fabrikaların ötesine bakan Chanel’in sınırları modayı aşıyor! Geçtiğimiz günlerde Amerika’daki Sunrun şirketi ile partnerliğini duyuran Chanel, Kaliforniya’da yaşayan 30 bini aşkın düşük gelirli insana güneş enerjisi getirmek için çalışıyor.

Aynı zamanda güneş enerjisi konusunda eğitim vermeye hazırlanan Chanel, bu sürdürülebilir proje için $35 milyon destekte bulundu. 

(Getty Images)

Kaliforniya’daki enerji eksikliği ve elektrik kesilmelerinden sonra gelen bu haber, aynı zamanda bölgenin aşırı sıcaklara maruz kalmasından sonra etkiye geçti. Rekor kıran sıcaklar ile daha serin alanlarda vakit geçirmeye çalışan Kaliforniya yaşayanları, pandemi sürecinde büyük zorluk çekmişlerdi. Evlerde klimaları sınırın üstünde çalıştırmaya başlayan Kaliforniya yaşayanları son 20 senedeki en büyük enerji sorununa şahit oldular. Güneş enerjisi, gaz enerjisine kıyasla çok daha verimli bir kaynak olurken aynı zamanda çevreye zarar vermiyor. Diğer eyaletlere göre daha fazla güneş enerjisi üreten Kaliforniya, bu kaynağa sadece “yedek” olarak bakıyor. Gaz enerjisi kaybı ile güneş enerjisine dönen Kaliforniya, Chanel’in yardımları ile temelde temiz ve yenilenebilir enerjilere geçiş yapmayı hedefliyor. Son zamanlarda orman yangınları ile gündemde olan Kaliforniya’da büyük oranda doğa kaybı yaşanmıştı. Elektrik hatlarının ve insan aktivitelerinin sebep olduğu bu yangınlar aynı zamanda iklim değişikliğine bağlanıyor. Güneş enerjisinin gereksinim duyulan bir çözüm olduğuna karar veren Kaliforniya eyaleti, fosil yakıtları için alternatif çözümler arayışında. Dünyadaki birçok bölgeye kıyasla iklim değişikliğinden en çok etkilenen yer olan Kaliforniya, temiz enerji ile çevreye verilen zararı geri almak istiyor. 

(Getty Images)

Güneş enerjisini herkese erişilebilir kılmaya çalışan Chanel, yeni insiyatifi ile enerji kaynaklarını güçlendirmek istiyor. “Chanel’de yarattığımız her şeyde, çevreye ve topluma olan etkimizde mükemmelim yaratmak istiyoruz” diyen Chanel COO’su ve Başkanı John Galantic, “Bu inovatif partnerlik, Moda Evimizin çevreye verilen zararı azaltmak için gösterdiği çabayı temsil ederken aynı zamanda ailelerin temiz, uygun fiyatlı enerji kaynaklarına erişmesini ve iş yaratılmasını sağlayacak kapsayıcı bir yaklaşım yoluyla olumlu bir sosyal etki yaratıyor” diye ekledi. İhtiyaç sahiplerine temiz ve güvenilir güneş enerjisi kaynaklarını ulaştırmayı hedefleyen Chanel ve Sunrun, diğer şirketlere örnek olmak istiyorlar. 

Chanel’in ‘Mission 1.5°C’ adlı  yeni iklim stratejinin bir parçası olan bu yeni proje markanın değer zincirindeki karbon emisyonunu azaltmak için katkıda bulunacak. Daha sürdürülebilir bir dünyaya geçişi hızlandırmayı hedefleyen Chanel, doğal kaynaklı çözümlere yönelerek hem karbon emisyonunu azaltacak hem de ormanların yenilenmesini sağlayacak. Bir sonraki adımlarının bu ideolojiyi defilelere ve kampanyalara taşımak olduğunu söyleyen Chanel, yenilikçi kararları ile takdir topluyor. .