CHANEL’İN COUTURE KOLEKSİYONU COCO YERİNE KARL’DAN İLHAM ALIYOR

Chanel’in punk prenseslerini görmeye hazır olun…

Paris’teki Grand Palais’ın içerisine bir süper market veya havaalanı seti yapmak uzak bir hayal gibi görünebilir ama couture dünyası yaşamaya devam ediyor, en azından dijital olarak. Moda sektörü Corona Virüs salgını devam ederken fiziksel şovlarına ara vererek görsel ve dijital gösterimlere yöneliyor. Paris Dijital Couture Moda Haftası için dijital bir gösterim hazırlayan Chanel, ilk cruise şovu videosundan sonra Sonbahar Kış Couture koleksiyonunu da internet üzerinen paylaştı. 

Değişen formata rağmen, köklerine sadık kalan Chanel, klasik parçalara asi ve romantik bir estetik kattı. “Gün batımında Le Palace’tan dışarı çıkan punk bir prenses düşündüm,” diyen Chanel Artistik Direktörü Virginie Viard, değerli taşlar ile işlenen koyu mor tüvit takımları ve el işçiliği ile göz kamaştıran tuvaletler tasarladı. Modern bir Viktoryan esinti yaratan Viard, Chanel mirasına atıfta bulunurken aynı zamanda çağdaş bir yorum dahil etti. 

Bu koleksiyon için Coco Chanel yerine daha çok Karl Lagerfeld’den esinlenen Viard, “Bu koleksiyon Gabrielle Chanel yerine Karl Lagerfeld’den ilham alıyor. Karl, bu sofistike, iyi giyimli ve aynı zamanda eksantrik kadınlar ile Le Palace’a giderdi. Bu koleksiyonda aklımda Karl’ın dünyası vardı.” dedi. Alman sanatından da ilham aldığını belirten Viard, Lagerfeld’in doğum yerine de bir gönderme yapıldığını söyledi. 

Sonbahar- Kış couture koleksiyonunun videosunu ve lookbook fotoğraflarını Mikael Jansson çekerken, koleksiyonu sunan modeller arasında Adut Akech ve Rianne Van Rompaey gibi modeller vardı. Yanıp sönen ışıklar eşliğinde elektro-pop müzik ikilisi Jockstrap’in şarkılarına dans eden modeller, dijital Chanel gösterimine renk kattılar. Bu gösterim alıştığımız Champs-Elysees’deki gösterişli defilelere pek benzemese de kıyafetler Chanel estetiğini en ‘cool’ şekilde yansıtmayı başarıyor!