CONVERSE İKONİK MODELİNİ SÜRDÜRÜLEBİLİR HALE GETİRDİ

Yüzde yüz geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen Chuck Taylor sneakerları!

Sürdürülebilir moda sadece lüks markalar için değil! Popüler sneaker markası Converse, ikonik ‘Chuck Taylor All Star’ modelinin stilini değiştirmeden önemli bir güncelleme yaptı. ‘Renew’ girişimi adı altında farklı bir şey deneyen Converse, 26 Haziran’da yeni koleksiyonlarında plastik şişelerden geri dönüştürülen malzemeler kullanacağını açıkladı. 5 Temmuz’da ilk olarak Converse’in internet sitesinden satışa sunullacak ‘Converse Renew Canvas’ modelleri, yüzde yüz geri dönüştürülen plastik şişelerden ve polyesterden üretildi. Bununla kalmayan ünlü sneaker markası ‘upcycle denim’ girişimini de kullanarak Ağustos ayında geri dönüştürülen denim Chuck 70 sneakerları satışa sunucak. Daha sonra İlkbahar 2020’de geri dönüştürülen kotondan sneakerlar tasarlayacak olan Converse, şu sıralar kendini tamamen sürdürülebilir moda girişimlerine adamış durumda! İstenmeyen kumaşları kullanarak modanın yarattığı atık oranını azaltmayı hedefleyen Converse, malzemelerinin %40’ını üretim atıklarından sağlamayı amaçlıyor. 

Converse’in sahibi olan Nike, Birleşmiş Milletlerin ‘İklim Değişikliği için Moda Endüstrisi’ anlaşmasına katıldığını 24 Haziran’da açıklamıştı. Bu haberden iki gün sonra geri dönüştürülmüş koleksiyonlarını açıklayan Converse, Nike’ın 2030’a kadar sera gazı emisyonlarını %30 oranda azaltma hedeflerine katkıda bulunacak. 

“İklim değişikliği gibi kompleks ve büyük sorunlar, moda endüstrisi kapsamında ve dışında işbirlikleri yapmamız konusunda motivasyon sağlıyor,” diyen Nike Sürdürülebilirlik Direktörü Noel Kinder, “Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği ile işbirliği yaparak çalışanlarımız ve partnerlerimiz ile beraber dünyamız ve sporun geleceği için doğru şeyi yapmak istiyoruz,” diye ekledi.