DIOR, DÜNYAYA İZLERİNİ BIRAKAN KADINLAR İLE BİR ARAYA GELDİ

#DiorStandsWithWomen ile kadınların yaşam hikayelerini kendi ağızlarından dinleyin!

Sıra dışı kadınların iz bıraktığı özbeöz geçmişinden ilham alan Dior Parfüm ve Moda Evi, günümüzün olağanüstü kadınlarının kendini anlattığı bir dizi kısa metraj portre ile karşımızda. Dünya çapında etki yaratmak için çalışan tutkulu ve kendini adamış bu kadınlar, hemcinslerine esin kaynağı olabilecek yolculuklarını gururla paylaşıyor. Onlarla birlikte ve onlar sayesinde Dior, cesaret, öz olumlamaya, gurura ve paylaşmaya odaklanarak, bilhassa da deneyim yolculuğu ile dişiliği övmeyi seçiyor. 


Dior Parfüm ve Moda Evi’nin geçmişi çok sayıda güçlü kadın figürü barındırıyor ve hayatının dizginlerini eline alan azimli kadınlarla vurgulanıyor. Bu figürler arasında Christian Dior’un sevgili kız kardeşi Catherine Dior, Parfüm ve Moda Evini gözeten kahraman olarak başı çekiyor. Tutuklanan ve sınır dışı edilen bir direnişçi olan Catherine, erkek kardeşinin her daim cesaret ve doğruluk ilham perisi oldu. Güçlü dişiliğin damgasını vurduğu bu Dior ruhu, on yıllar sonra J’Adore ikonu ve kendini adamış bir sanatçı olan Charlize Theron ve Dior kadın giyim koleksiyonlarının ilk sanat direktörü ve özgür feminizm sözcüsü Maria Grazia Chiuri gibi isimlerde hayat buldu. Bu kararlı feminizmi başkaları da sergiledi; örneğin Dior’un iş ortağı olan Grasse’daki parfüm üreticileri, özellikle de bölgenin tüm güzelliğini meydana çıkaran ve geleneksel uzmanlığını gelecek nesillere aktarmaya kararlı Carole Biancalana. 

Sıra dışı kadınlarla gerçekleştirilen bu röportaj serisinde elbette Charlize Theron ve onun yanı sıra Dior’un cilt bakımı ve makyaj yüzü Cara Delevingne, oyuncular Li Bing Bing, Golshifteh Farahani, Yalitza Aparicio ve Leyna Bloom, dansçı ve koreograf Parris Goebel, fotoğrafçı Pamela Tulizo, top model Paloma Elsesser, çiçek üreticisi Carole Biancalana ve gen terapisinde öncü Prof. Marina Cavazzana yer alıyor. Yazar, oyuncu, dansçı ve bilim insanı, dünyaca tanınan ya da hiç tanınmayan bu kadınların hepsi hayatlarından bir parçayı gün yüzüne çıkarmayı ve onları yoktan şekillendiren olayları Dior’a anlatmayı kabul etti. Başları dik, kaderlerinin dönüm noktası olan o anı ya da anları Dior ile paylaştılar. Dünyaya ışıldayan izler bırakan bu ilham kaynağı kadınlar, deneyimlerini hemcinslerine aktarabilmek için Dior ile konuşmayı tercih ettiler. 

Kadınları haklarını savunmaları için cesaretlendirme ve bayrağı sonrakine geçirmeleri için teşvik etme isteği Dior’a da CTAOP (Charlize Theron Africa Outreach Project) taahhüdünü ileriye taşıma konusunda ilham verdi. Christian Dior Parfums, sahra altı Afrika’daki gençlerin sağlıklı kalması ve potansiyeline ulaşması için çalışan bir sağlık ve eğitim örgütü ağına destek vermek amacıyla 2007 yılında Charlize Theron tarafından kurulan CTAOP’a uzun yıllar katkıda bulunmuştu. Bu bağış taahhüdü bugün, gençlerin eğitimini ve güçlendirilmesini CTAOP Youth Leader Scholarship (Genç Liderler Bursu) ile desteklemek amacıyla #DiorStandsWithWomen ile doğal olarak bir araya geliyor. 

2018’de lansmanı yapılan ve ilk grupla 2019’da start alan bu yeni program UCLA Center for World Health and Studytrust ile ortaklaşa tasarlandı. CTAOP Youth Leaders Scholarship Programme, bağlılıkları ve yerel topluluklarına sadakatleri takdir edilen ve sıklıkla genç kadınlardan oluşan yarının liderlerini desteklemeyi ve onlara yardım etmeyi amaçlıyor. Dört yıllık okul ücretini, yiyecek-içecek ve konaklama giderlerini, kitap ve seyahat masraflarını, bir laptopu, kişisel mentorluğu ve liderlik desteğini kapsayan burslar veren bu program, CTAOP Youth Leaders Scholarship ile halihazırda 15 gencin üniversite eğitimi yolculuğuna çıkmasını destekledi. 2021 burslarını 4 yıl süreyle karşılama sözü veren Christian Dior Parfums, CTAOP ile işbirliği yapmayı sürdürüyor. 

Fotogaleride #DiorStandsWithWomen projesine katılan kadınların portrelerini ve anlatımlarını görebilirsiniz…

Etİketler