DİSKO IŞILTISI: FENDI İLKBAHAR/YAZ 2022 DEFİLESİ

Kim Jones, yeni koleksiyonunda illüstratör Antonio Lopez'den ilham aldı.

Milano Moda Haftası, Kim Jones’un ilk canlı Fendi defilesi ile başladı! İtalyan moda evi için dördüncü koleksiyonunu tasarlayan Jones bizi Studio 54 dönemine geri götürdü. Göz illüzyonlu paltolar, ışıltılı püskül elbiseler ve 70’lerin imzası haline gelen silüetler ile podyumda yürüyen modeller, dünyada parti zamanının geri döndüğüne işaret ettiler. 

Disko ışıltısını İlkbahar- Yaz 2022 podyumlarına taşıyan Kim Jones, defileyi markanın Romalı köklerini vurgulayan Palazzo Della Civilta’da gerçekleştirdi. Sahne arkasında pandemi önlemlerine ve kurallarına uyan Jones, podyumda ise ışıltı ve ihtişam ile izleyenleri büyüledi. Tasarımlarında Silvia Venturini Fendi ve Delfina Delettrez Fendi ile yakında çalışan Jones, siyah ve beyazın klasik dışı formlarını sundu. Antonio Lopez’in çizim arşivlerinden ilham aldığını söyleyen Jones, 30 sene önce Lopez ve Karl Lagerfeld iş birliğinden doğan bir logoyu bile yeniden ortaya çıkardı. “Birçok insan için çok ama çok büyük bir moda ilham kaynağıydı ama yeteri kadar hakkında konuşulmuyor,” diyen Jones, “Lopez’in Karl ve Fendi ile çok yakın bir ilişkisi vardı ve birçok kadının güçlü vizyonunu şekillendirdi, çünkü onları çok seviyordu. Bu çok özgün ve hala güncel bir şey,” diye ekledi. 

Lopez’in 60’lı yılların sonunda ve 70’li yılların başındaki çizimlerini kullanan Jones, aynı zamanda Delletrez ile geometrik figürlü takılar tasarladı. Lopez’in ikonik çizim estetiğini takı tasarımına da taşıyan Jones, çizim vurgularını elbiselerin asimetrik detayları, püskülleri ve eksantrik dokuları ile yansıttı. Direkt olarak çizimleri kullanmasa da Lopez’in dokunuşu Jones’un yeni Fendi tasarımlarında açıkça fark edildi. 

“1920’ler vardı, 1970’ler ve şimdi 2020’ler, bu 50 senelik dönemler. Fendi 1920’lerde kuruldu ve her şey bir noktaya yuvarlanıyor. Devamlılık: bir kadının süzülmesini sağlıyor,” diyen Jones, dramatik tasarımları ile Milano Moda Haftasını etkileyici bir şekilde başlatmış oldu.