DÜNYA KUPASI KULLANMA KILAVUZU

Dünya kupası başladı, erkekler tedavülden kalktı. Peki ne yapacağız biz şimdi?

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 17 Haziran 2014
DÜNYA KUPASI KULLANMA KILAVUZU


Etraftaki erkek nüfusunun ciddi şekilde azalmasından anlamışsınızdır. Maçlar başladı. Şimdiden söyleyelim. Bu daha iyi günleriniz. Takımlar azalıp, kalan güçlü takımlar birbirlerini elemeye çalıştıkça, sizin de hayatınızdaki erkekleri görme oranınız epey düşecek.

Ne yapmalı, ne etmeli diyorsanız söyleyelim. İki alternatif var: Oyunun bir parçası olun ya da kendinize tamamen alternatif bir dünya yaratmayı deneyin. Merak etmeyin, her ikisi için de faydalı alternatifler burada!

BEN DE SEYREDECEĞİM! DİYENLERE


‘Maçları ben de seyredeceğim, neymiş bu kupa anlamak istiyorum' diyenlerin soracağı soruları hemen cevaplayalım...

1- Neden Türkiye yok?


Şu anda kupada sekiz grupta dörder takım olarak toplamda 32 ülke yarışıyor. Ancak takdir edersiniz ki dünya bundan ibaret değil. Bu nedenle bu aşamaya gelene kadar da ülkeler gruplara ayrılıyor, karşılaşmalar yapıyor. İşte o grupların en iyileri de bu 32 takım. Türkiye'yse grup eleme maçlarındaki yetersiz sonuçları nedeniyle bu aşamaya gelemedi. Haa başarısızlığın nedeni derseniz? İşte o çok daha uzun bir yazının acıklı konusu!

2- Neden bazı maçlarda erkek arkadaşımı görebilirken bazılarında telefonumu bile açmıyor!


Ülkeler gruplara dağılırken, aldıkları puanlar onları ‘seri başı' yapıyor. Bu da bazı takımların daha güzel futbol oynaması demek. Bazı gruplara güzel futbol oynayan kuvvetli takımlar denk geliyor. Mesela B grubundaki İspanya-Hollanda ya da D grubundaki İngiltere ve İtalya gibi... Bu maçlar daha güzel futbol vaad ediyor, o vaad de futbolseven herkesi ekran başına kitliyor!~

3- Bu adam neden zombi gibi geziyor, akşam olunca yatmıyor, sabah olunca kalkmıyor!


Onun bir suçu yok! Suç, kupanın Brezilya'da olmasından ve de aradaki altı saatlik farktan kaynaklanıyor. Genelde her gün üç maç var ancak bazı günlere dört maç konmuş durumda. Saat farkı nedeniyle ilk maçlar saat 19.00'da başlıyor memlekette... Ardından 22.00 sonra 01.00 ve 04.00 olarak sırayla oynanıyor...

4- Kimi seyredeyim ben şimdi?


Futbol bir oyun. Erkekler tarafından fazlasıyla sahiplenilmiş olsa da ve son derece zormuş gibi gösterilse de aslında amaç oradaki güç mücadelesini izlemek. Kimin kazandığı önemli değil. Neyi seyrettiğiniz de! Siz nasıl eğleniyorsanız öyle bakın hadiseye... Göreceksiniz ki seyrettikçe aldığınız keyif artacak. Erkekler takımları yarıştırırken siz yakışıklıları, formaları, hakemleri oylayabilirsiniz. Veya işin basit birkaç kuralını öğrenip maçları da izleyebilirsiniz. Bizim favorimiz? İlk maçtaki performansıyla gönlümüzü çalan Hollanda'yı seviyor, yakışıklı futbolcuları da (bununla ilgili, burada bir galerimiz var: YAKIŞIKLILAR ;) es geçmiyoruz!

5- Ofsayt nedir diye sorarlarsa?


Ofsayt basit bir futbol kuralı. Amacı gole giden takımın kurnazca bir avantaj kazanmaması. Bu nedenle pası alarak rakip kaleye koşuyorsa eğer, rakip takımın oyuncularından önde başlamaması gerekiyor koşmaya... Bu anlatım karışık mı geldi? Boşverin o zaman! Size ‘ofsayt ne?' diye soranlara aynı soruyu yöneltin! OFSAYT NE?!... İnanın anlaması anlatmasından kolay!

6- Ne gün ne var nereden bileceğim?


Konuyla ilgili birçok aplikasyon var. Bizim favorimiz FIFA'nın kendi aplikasonu. Hem GooglePlay'de hem de AppStore'da FIFA aramasında çıkıyor. Ayrıca TRT'nin de gol özetleri, program, skor veren aplikasyonu var.
BANA NE MAÇTAN DİYENLERE


O zaman hemen söyleyelim... Grup maçları ayın 26'sına kadar devam edecek. Grup maçları takımların eleneceği karşılaşmalar demek. Ama bu dönemde az da olsa erkek arkadaşlarınız, eşlerinizle program yapma şansınız var. Öte yandan elenen takımlar gidip de geriye ‘en iyiler' kalınca, turnuva daha kıran kırana bir hal alıyor. Bir iyi tarafı var: Maç sayısı azalıyor. Bir de kötü tarafı: 28 Haziran'dan itibaren finalin oynanacağı 13 Temmuz'a kadar akşam programlarınızda erkekler olmayacak!


Bu dönemde neler mi yapabilirsiniz? Takipte kalın deriz. Zira futbolda hareket ve hayat varsa moda dünyasında da var!

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.