FARK YARATAN KADINLAR

FARK YARATAN KADINLAR

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 29 Mayıs 2014
FARK YARATAN KADINLAR


Advertising Age tarafından 1997 yılından bu yana düzenlenen “Women to Watch”, iş dünyasındaki yaratıcı kadınları onurlandırıyor. 8 Mayıs gecesi, Türkiye'de bu yıl ikincisi yapılan “Fark Yaratan Kadınlar” seremonisinde; 15 başarılı, güçlü ve ilham veren kadın ödül aldı. ELLE Türkiye, ödüllü isimler arasından 10 kadınla çok özel bir çekimde buluştu.GAMZE ÇUHADAROĞLU Numil Gıda Bölge Genel MüdürüEn büyük hayalinize, hedefinize ulaştınız mı?


Gözümün önüne hep üç çocuklu, köpekli, bol sporlu, aktif olarak çalıştığım bir hayat gelirdi. Üç değil, iki çocuğum oldu ama geri kalan tüm hayallerimi gerçekleştirdim. İş hayatında kendime çok yüksek hedefler koymadım. İşimi, hep iyi yapmaya gayret ettim. Bir de çok meraklı bir insanım; incelemeyi, araştırmayı ve anlamayı çok seviyorum. Böyle olunca da iş hayatındaki yükselme, başarı kendiliğinden geldi. Yoğun temponuzda işe yarayan “sihirli” bir formülüz var mı? Birkaç tane sihirli formülüm var: Her pazartesi o haftaya ve bir sonraki haftaya mutlaka bakarım ve planlama yaparım. En yorgun, perişan günümde bile, yolculuk sonrası bile, sporumu ihmal etmem çünkü sonrasında yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Geçenlerde 24 saatliğine Londra'ya gittim, sabahın altısında Hyde Park'ta koştum. Benimle seyahat edenler bilir; her yere mutlaka spor malzemelerimi götürürüm. Yeni şeyler öğrenmek, yeni yerlere seyahat etmek beni çok mutlu ediyor. Fırsat buldukça seyahat etmeye, öğrenmeye gayret ediyorum. Bu aralar meditasyon yapmaya çalışıyorum ama benim gibi yerinde duramayan bir insan için sessiz ve dingin kalabilmek çok zor.~

VUSLAT DOĞAN SABANCI Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı
En büyük hayalinize, hedefinize ulaştınız mı?Kendi hayatlarına dair kararları özgürce alabilen, ekonomik ve sosyal anlamda bağımsız; eğitimde, siyasette erkeklerle eşit düzeyde temsil eden ve edilen, en yakınlarının şiddetine maruz değil desteğine sahip olan kadınlarla toplumun ne kadar ileri gidebileceğini düşünsenize. Bütün bunların gerçekleşebilmesi için fark yaratan çalışmalar yapmaktı hedefim. Hala da öyle. Ancak pek çok sosyal sorumluluk çalışması yürütsem de, buna ulaşabildiğimi söyleyemem. Bu, toplum olarak her kanaldan hep birlikte yaratmamız gereken bir değer. Önyargılar gibi, zihniyetleri değiştirmek de, atomu parçalamaktan daha zor. Yine de bunu hayal etmeye de, çalışmaya da devam ediyorum. Çünkü bu yolda ne kadar mesafe kat ettiğimizi görüyorum. Artık çok daha güçlü bir kadın algısı var Türkiye'de. Yoksa hedefime ulaşmama az mı kaldı?


Sizin örnek aldığınız, takdir ettiğiniz kadınlar kimler?


Yazar ve gazeteci Simon de Beauvoir, mitolojideki Isis, siyasetçi Benazir Butto, oyuncu Jane Fonda ve anneannem Meliha Kantek.

Devamını yarın ki yazımızda bulabilirsiniz..

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.