GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE GUCCI

İtalyan markadan yepyeni Gucci Garden sergisi!

Gucci, Floransa’nın Piazza della Signoria’sındaki tarihi Palaazzo della Mercanzia’da yer alan Pitti Uomo 96 ile Gucci Garden’da ünlü sanatçı Livia Carpenzano ile yeni bir sergi açıyor. İtalyan markanın Kreatif Direktörü Alessandro Michele tarafından tasarlanan Gucci Garden’ın sergi alanının küratörlüğü ünlü kritik ve kürator Maria Luisa Frisaa tarafından yapıldı. Modaevinin arşivlerinden yararlanan Frisa, Gucci Garden galerilerine yeni bir bakış açısı getiriyor. Markanın çok yönlü tarihi ve aktivitelerini yansıtan yeni sergiler, Alessandro Michele’nin sınırsız yaratıcılığını temsil ediyor. Somut ve soyut kavramların ilişkisi ile kontrastlar yaratan Michele’nin anlatımı ve marka ile olan geçmişini Gucci Garden’da görebileceksiniz. 

Serginin girişinde Japon sanatçı Yuko Higuchi’nin fantastik eserlerini Gucci’nin kırmızı ve yeşil kurdelasında görürken, diğer alanlarda markanın iç içe geçen G logosunun farklı hallerini görebileceksiniz. 1969 yılı tasarımlı orijinal ‘G’ logosu kumaşlı bir elbisenin yanı sıra 1997’de Tom Ford’un tasarladığı parçaları inceleyebileceksiniz. “Her tema, markanın en ikonik parçalarının birer yansıması,” diyen Frisa, aynı zamanda Michele’nin markaya kattığı özgün yorumları görebileceğinizi belirtti. 

‘Bagology’ adlı ikinci sergi odasında Gucci’nin 50’li yıllardan günümüze kadar gelen çanta ve valiz tasarımları yer alıyor. Geçmişten günümüze bir çanta tasarımı retrospektifi sunan bu odada Gucci’nin İlkbahar 2019 defilesinde görülen 3-D print teknolojisi ile basılan Mickey Mouse çantası da yer alıyor. 

Serginin ikinci katında ‘Ouroboros’ adlı bölüm doğanın markaya olan etkisini içeriyor. Markanın ilk tasarladığı elbiselerden biri olan Vittoria Accornero de Testa’nın çiçekli baskılı 1969 elbisesini sergileyen bu oda, Gucci’nin doğa ile olan ilişkisinin altını çiziyor. İtalyan modaevinin canlı renklere olan bağlılığı ise ‘Cosmic Colors’ adlı sergi bölümünde yer alıyor. Geçmişten günümüze kadar tasarlanan ‘kozmik’ renkli parçalar arasında Elton John’un sahnede giydiği ve Michele’nin İlkbahar 2018 koleksiyonu için tasarladığı ceketi de görebileceksiniz. 

Arşivlerini ziyaretçiler ile paylaşmaktan mutluluk duyan Gucci, sadece markalarının mirasını değil aynı zamanda güncel tasarımlarını da sergiliyor. Hem geçmişlerini hem de geleceklerinin ilham kaynağını hayranları ile paylaşan İtalyan modaevi, Gucci Garden sergisi için İtalyan sanatçı Livia Carpenzano ile özel bir kapsül koleksiyon hazırladı. Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.