GELECEĞİN TASARIMCISI: MARINE SERRE

Kendi markasını kurmadan önce CV’sine Mais on Margiela ve Balenciaga’yı ekledi. Marine Serre geleceğin tasarımcısı olarak moda dünyasını sallamaya geliyor.Tasarımlar için fotogaleriye göz atın.

Raf Simons’la birlikte Dior’da, Sarah Burton’la Alexander McQueen’de çalıştı.

Atletik siluetleri eklektik desenlerle bir araya getiren tasarımcı geçen yılın LVMH Ödülü kazananı.

Yani elinde bir nevi moda sektörünün Oscar’ını tutuyor. Nicolas Ghesquiere’nin tanımladığı gibi, başarısı yeni jenerasyonu çok iyi anlamasından kaynaklanıyor. 25 yaşındayken, Karl Lagerfeld, Phoebe Philo (ah, seni çok özledik Phoebe) ve Nicolas Ghesquiere’nin bulunduğu jüriden tam not aldı. “Marine Serre sportif kıyafetleri vücut farkındalığıyla tasarlıyor. Ve işin içine biraz romantizm biraz feminizm de katıyor” diye anlattı onu Nicolas Ghesquiere. Marine, bu efsane jüriyi etkileyerek yarışmayı kazandı. Yanında 300 bin Euro para ödülünü de alarak 2018-19 sonbahar/ kış koleksiyonunu Paris Moda Haftası’nda sundu. Henüz 13 yaşındayken annesinin stilinden çok etkilenerek her fırsatta vintage mağazalarda vakit geçirmeye başlıyor. 1 Euro’ya bulduğu enteresan parçaları okula giderken giymek en büyük tutkusuna dönüşüyor. Etrafındakileri daha o yaşta etkilemeyi başarıyor. Geleceğe hızlı geçiş: sektörün en güçlü isimlerinden (ve birçok genç tasarımcının elinden tutan) Adrian Jofe, Marine Serre tasarımlarını Paris’teki Broken Arm (concept store) vitrininde görünce, kendisiyle hemen iletişime geçiyor. Anlayacağınız etkilenen sadece yakın çevresi değil, sektörün duayenleri de aynı zamanda. İşler Marine için o andan sonra hızlanıyor. Moda vizyonerlerinin ve bilirkişilerin radarında olan Fransız tasarımcının adını belli ki bundan böyle daha sık duyacağız.

POZİTİF ENERJİ
Yeni ay şeklindeki yeşil logosu sorulduğunda şöyle yanıt veriyor Marine Serre: “Bu hem politik, hem değil. Geleceğe umutla bakmakla ilgili”.
Yazı: Serli Gazer BoyacıELLE 2018, Kasım sayısından alınmıştır..