GUCCI POLEMİK YARATAN KAZAĞINI SATIŞTAN KALDIRDI

İtalyan marka, ırkçı olmakla suçlandı!

Gucci’nin sosyal medya üzerinden defalarca paylaşılan kazağı, satıştan kaldırıldı. $890 değerindeki ‘balaclava’ kazağı, İtalyan markanın Sonbahar- Kış 2018 koleksiyonunun bir parçasıydı. Yüzün yarısını kapatan boğazlı kazağın, dudak kısmında dudağa benzeyen kırmızı bir kesik kısma sahip. 

Geçtiğimiz Çarşamba günü Twitter ve Instagram üzerinden paylaşılan kazak, siyahi insanları aşağılamak gerekçesiyle tepki gördü. Amerika’da ‘Siyahi Tarih Ayı’ olduğunu vurgulayan sosyal medya kullanıcıları, Gucci’nin satışa sunduğu bu kazağın saygısızlık olduğunu iddia ettiler. 

Sosyal medyada artan paylaşımlardan sonra basın açıklaması ile özür dileyen Gucci: “Çeşitliliğin en önemli değerlerden biri olduğuna ve bunun en başta tutulmasına, saygı görülmesine ve kararlarımızda ön planda olmasına dikkat ediyoruz. Şirket olarak kendimizi çeşitliliği artırmaya adadık,” diyerek polemik yaratan kazağı satıştan kaldırdı. “Vintage kar maskelerinden,” ilham aldığı belirtilen kazak, aldığı tepkiler yüzünden artık satılmayacak. 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.