HALIMA ADEN DİNİ İNANÇLARI SEBEBİYLE PODYUMLARI BIRAKMA KARARI ALDI

Sektörün ilk başörtülü modellerinden biri olan Aden, inançlarından taviz vermek zorunda kalmak istemiyor…

Halima Aden, moda sektöründe çalışmak onu dini inançlarından taviz vermeye zorladığı için podyumları bıraktığını söyledi. Büyük markaların podyumlarında başörtüsü takan ilk modellerden biri olarak bilinen Aden, Kanye West’in Yeezy koleksiyonu için podyumda yürümüştü. Instagram hikayelerinden deneyimlerini ve düşüncelerini paylaşan Aden, “Tehlikede olandan daha fazla fırsatları önemsediğim için sadece kendimi suçlayabilirim” yazdı. Rihanna’nın Fenty Beauty kampanyasından bir kare paylaşan Aden, “Rihanna sete getirdiğim başörtüsünü takmama izin verdi. İşte ben de bu kıza geri dönüş yapıyorum, gerçek Halima” diye belirtti. 

Başka bir paylaşımda “azınlığın azınlığı,” olduğunu söyleyen Aden, “Sektörü suçladığım konu Müslüman stilistlerin azınlıkta olması” diyerek moda sektöründeki başörtüsü anlayışının yeterli olmadığının altını çizdi. Geçtiğimiz sene Observer’a verdiği röportajda modellik ajansı IMG ile anlaşmasında başörtüsünün tartışılmaz bir madde olduğunu söyleyen Aden, “İnsanların dinlemeyeceğini düşündüğümden değil, bu daha çok beklentilerini şekillendiren bir madde” demişti. 

Diğer paylaşımlarında ise moda sektöründeki ‘Modest’ model olma yükünden bahseden Aden, “Müslüman kız kardeşlerim bana Instagram’dan mesaj atıyorlardı ve kariyerimin başında ‘yaşlı bir kadın gibi giyinmemem gerektiğini’ söylüyorlardı. Bu da bana yanlış bir şey yapıyormuş gibi hissettirdi. ‘Çekici başörtülü’ olmak istediğim zamanları hatırlıyorum ve bu tüm amacı zaten yıkıyor. Bu gerçekten büyük bir karmaşaydı” dedi. 


2016 yılında Miss USA güzellik yarışmasında moda editörü Carine Roitfeld’in ilgisini çeken Aden, kısa süre içerisinde dünyanın en büyük moda ajanslarından biri olan IMG ile bir anlaşma imzalamıştı. Aynı sene New York Moda Haftasında Kanye West’in Yeezy ve Max Mara podyumlarında yürüyen Aden, daha sonra Sports Illustrated kapağı olan ilk başörtülü model olmuştu. Etİketler