İlkbahar-Yaz 2024 Haute Couture Defilelerinden Öne Çıkanlar

Paris Moda Haftası'nda sunulan couture koleksiyonlarına dair bilmeniz gerekenler...

Buse Saray BUSE SARAY 30 Ocak 2024
İlkbahar-Yaz 2024 Haute Couture Defilelerinden Öne Çıkanlar

Bir couture moda haftası daha Paris'te resmen sona erdi. Tasarımcılar, İlkbahar-Yaz 2024 Haute Couture koleksiyonlarını sundu ve bu ödül sezonunda kırmızı halıyı süslerken görmeyi umduğumuz pek çok nefes kesici elbise vardı.Simone Rocha'nın Jean Paul Gaultier ile yaptığı ve sevilen Londra Moda Haftası tasarımcısının couture'a ilk adımını attığı işbirliği öne çıkanlardandı. Chanel, Valentino ve Fendi de unutulmaz koleksiyonlara imza atarken, John Galliano'nun Maison Margiela defilesi moda tarihine geçecek gibi duruyordu.

İşte İlkbahar-Yaz 2024 Haute Couture Defilelerine dair bilmeniz gerekenler...


Chanel

Chanel Haute Couture İlkbahar 2024 defilesinde izleyicilerin muhtemelen fark ettiği ilk şey Virginie Viard'ın son tasarımları ya da podyumdaki Margaret Qualley değildi; yuvarlak podyumun üzerinde asılı duran devasa çift C düğmesiydi.

Gösteri notlarına göre düğme, yalnızca hareket özgürlüğü sağlayan bir tasarım öğesi olarak değil, aynı zamanda defalarca yinelenebilen dekoratif bir süsleme olarak Fransız lüks evi için uzun zamandır önemli bir motif olmuştur.

Haute couture sezonunun şu ana kadarki ana teması kontrasttı; Schiaparelli'de "eski dünya" ile "yeni dünya"nın karışımıyla ve Chanel'de sert tüvit ile ruhani tülün yan yana gelmesiyle açıkça görüldüğü gibi. Belden etek katmanına uzanan tek bir katman olarak başlıyor, daha sonra alttan dışarıya doğru dalgalanan daha meydan okuyan bir akıntıya dönüşüyor. Viard, şeffaf tül pantolonları opak beyaz taytların üzerine katlayarak örtüyormuş gibi yaparak ve mini eteğin etek ucunun altına bir gölge görünümü uyandırmak için yarı saydam siyah bir panel ekleyerek bu görsel yanılsamalarla oynuyor.

Maison Margiela


John Galliano'nun Maison Margiela için hazırladığı couture koleksiyonu, kadın formunu kutlayan ve yepyeni terzilik tekniklerini ortaya çıkaran ilginç ve abartılı bir gösteriydi. Ayrıca aktris Gwendoline Christie'nin transparan, korseli bir elbiseyle podyumda çıktığı da görüldü. Gösteri notlarında koleksiyonun ilham kaynağı şu şekilde tanımlanıyordu: "Paris'in karanlık yüzüne doğru bir yürüyüş... Seine Nehri boyunca ay ışığında yapılan bir gezi sırasında geçilen gece eğlenceleri, kıyafet izlerinin altında yatanlar ve evlerinin loş ışıklı pencerelerinin ardında neler olduğu..."
Alaia

"Bu koleksiyon basitlik ve saflıkla ilgili, daha az anlamla daha çok şeyle ilgili; samimiyetle, bir öze indirgemekle, bunda bir özgürlük ve buluş bulmakla ilgili... Bu bir karardır, bir seçimdir; küçültmek değil, odaklanmak, olasılıkları genişletmek." Pieter Mulier, tüm kıyafetlerin merinos yününden elde edilen ve daha sonra kumaş teknisyenleri tarafından bir yılı aşkın süredir yeniden icat edilen "tek bir iplik" içerdiğini ekliyor.Fendi

Kim Jones, Fendi couture koleksiyonu için ilham almak üzere arşivlere baktı ve İtalyan moda evinde sanat yönetmeni olarak görev yaptığı dönemde Karl Lagerfeld'in fütüristik tasarımlarından ilham aldı. Tasarımcı aynı zamanda nakışçılardan terzilere, desen kesicilere, deri işçilerine ve terzilere kadar Fendi atölyelerinde çalışan zanaatkarların "üstün becerilerini" de takdir etti.

Jean Paul Gaultier by Simone Rocha

Simone Rocha, Jean Paul Gaultier'in Haute Couture koleksiyonları için konuk tasarım yapan prestijli tasarımcılar grubuna katılacağı duyurulduğunda; hayranlar, onun iki dünyayı nasıl birleştireceğini görmekten heyecan duydu. Gereken özelliklere sahip olmadığı için değil (yeteneğini defalarca kanıtladığı için) ama iki evin bir arada olmasını hayal etmenin her zaman zor olması nedeniyle. Örneğin tasarımcılar arasındaki en büyük farklılıklardan biri şekillere yaklaşımları... Rocha hacim ve yer çekimine meydan okuyan katmanlara yönelirken, Gaultier korselere ve cildi saran silüetlere yönelerek vücudu her zaman daha şehvetli bir şekilde öne çıkardı. Ancak her ikisi de, Rocha'nın piyasaya sürdüğü Jean Paul Gaultier İlkbahar/Yaz 2024 Haute Couture koleksiyonunda baskın olan temalar olan, arsız kadınlıktaki vintage zenginlik ve güce kesinlikle değer veriyordu.

Fikirleri birleştirmenin akıllıca yollarını hayal eden Rocha'nın yaratıcılığı ve tutarlılığı tam anlamıyla sergilendi. Gaultier'in denizcilikten ilham alan hit parçalarına bir övgü niteliğinde olan, aslında gevşekçe dikilmiş şeritlerden oluşan çizgili tulumu gibi... Ya da boynuzlara dönüşen ikonik koni büstler, fiyonklar ve işlemelerle süslenmiş dixie cup şapkalar ve çözülmüş tokalarla korselere selam vermesi...


Jacquemus

Simon Porte Jacquemus'un İlkbahar-Yaz 2024 Haute Couture Defilesi “Les Sculptures”, uzmanlığa dayanıyor ve merhum İsviçreli sanatçı Alberto Giacometti'ye saygı duruşunda bulunuyor. Koleksiyon, Jacquemus'un çağdaş sessiz lüks vizyonunu alışılmadık terzilik ve çarpık silüetlerle yansıtıyordu. Gigi Hadid gösteriyi açtı ve gelecek olanın sinyalini verdi; ardından kayık yakalı yaratıcı geniş silüetler geldi.


Christian Dior

Maria Grazia Chiuri, 2024 baharında haute couture için kız çocukluğu, kadınlık ve moda endüstrisinin beklentileri üzerine düşündü. Tasarımcı, ilk modelin podyumda yürüdüğü andan itibaren kadınların modern gardırobunun temel parçalarını sorguluyor ve bunları couture süslemelerle yüksek modaya dönüştürüyor gibiydi.

Valentino

Valentino'nun "Le Salon" adlı 2024 ilkbahar couture koleksiyonunun podyum gösterisinde modeller, markanın Place Vendôme atölyesindeki her cinsiyete uygun rengarenk elbiseler, takım elbiseler ve takım elbiselerden oluşan bir görsel şölenle mor sarmal merdivenlerden aşağı süzüldü. Kreatif direktör Pierpaolo Piccioli'nin zaman zaman bir dizi parlak renk tonuna odaklandığı biliniyor; bu koleksiyon için bu konsepti gerçekten ciddiye aldı. Gökkuşağının her rengi, yarattığı couture prizması aracılığıyla aydınlatıldı ve kırıldı.


Schiaparelli

Elsa Schiaparelli'nin çeşitli özel ilgi alanları vardı: Yunan mitolojisi, eski dini törenler, psişik olaylar. Büyülendiği başka bir şey de kurduğu moda evinin içinden nehir gibi akan astrolojiydi. Kreatif direktör Daniel Roseberry, Schiaparelli'nin 2024 bahar haute couture defilesi için yıldızları koleksiyonun başlangıç noktası olarak kullandı; kurucusu astronom amcası Giovanni Schiaparelli ile çocukluğunda gökleri inceleyen bir markaya elbette ki uygundu.
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.