IRINA SHAYK, ASHLEY GRAHAM VE HAILEY BIEBER SANAL PODYUMDA

Ünlü modeller COVID-19 mücadelesi için dijital bir defilede yer alacak…

Defileler iptal oldu, moda haftaları ertelendi veya dijitale taşındı… Coronavirüs etkisini sürdürürken tıpkı birçok sektör gibi moda da salgından etkilenenler arasında. İptallerin ve ertelemelerin haberlerini alırken, moda sektörü henüz pes etmiş değil! Dijital platformlara taşınan defileler ve etkinlikler daha etkileyici ve ilgi çekici hale geliyor. Geçtiğimiz hafta Londra Moda Haftası online ve cinsiyetsiz olacağını duyururken Saint Laurent ise geleneksel moda takvimlerinden ayrılacaklarını açıklamıştı. Bununla beraber kısa bir süre önce bir heyecanlı haber daha öğrendik! Carine Roitfeld, COVID-19 mücadelesine bağış toplamak için bu hafta dünyanın ilk online defilesini gerçekleştiriyor. 



Yıldızlar ile dolu bağış etkinlikleri ile bilinen moda editörü Carine Roitfeld her sene Cannes Film Festivali'nde gerçekleşen amfAR galanın arkasındaki yaratıcı isimlerden biri. Geçtiğimiz Haziran ayında Floransa’da ilk CR Runway şovunu gerçekleştiren Roitfeld, Hadid kardeşlerden Doutzen Kroes’e kadar birçok modeli podyumuna çıkarmıştı. Bu hafta gerçekleşecek sanal defile ise CR Runway serisinin ikincisine vesile olacak. 

‘Fashion Unites,’ adındaki 30 dakikalık sanal defilenin yönetmenliğini Fabien Constant yaparken sunumunu ise Derek Blasberg üstlenecek. Sektörün en ünlü modellerinin yürüyeceği sanal podyumda; Irina Shayk, Ashley Graham, Karlie Kloss, Hailey Bieber, Joan Smalls ve Adriana Lima gibi isimleri göreceksiniz. Roitfeld ve ekibinin stilistliği ile kişisel gardıroplarından parçalar giyecek olan modeller bir nevi kendi stilleri ile podyumda yürüyecekler. 

“Büyük belirsizlik dönemleriyle karşılaştığımızda, birbirimize verdiğimiz destek her zamankinden daha önemli bir hal alıyor. Modayı küresel topluluklarımızın sağlığını ve güvenliğini desteklemek için yaratıcı bir ifade olarak kucaklayan bu şovun bir umut, ilham ve neşe kaynağı olmasını umuyoruz. Dünyamız bu pandemi karşısında birlik olurken, bu etkinliğimizin mütevazı bir katkı olmasını istiyoruz” diyen Roitfeld, karantina sürecimizde modanın büyüsü ile modumuzu yükseltmeyi hedefliyor. 

Aynı zamanda tasarımcıların ve yaratıcıların kişisel umut ve minnet mesajlarını içerecek olan sanal defilede Maria Grazia Chiuri, Alexander Wang, Diane von Furstenberg ve Virgil Abloh gibi isimlerin videolarını da göreceğiz. AIDS araştırması için bağış toplayan amfAR vakfı ile uzun bir süredir çalışan Roitfeld, kısa bir süre önce amfAR COVID-19 Mücadelesi Fonunu kurmuştu. ‘Fashion Unites’ defilesi Coronavirüs için tedavi araştırmalarına ve medikal gereksinimlere yardım eden bu fona katkıda bulunacak. 

Sanal etkinlikten önce fona katkıda bulunan katılımcıların yanı sıra ‘Fashion Unites’ şovundaki herkesin bu küresel etkinliğe zamanlarını ücret almadan ayırdıkları duyuruldu. Modanın ilk sanal defilesi 1 Mayıs’ta YouTube üzerinden canlı olarak yayınlanacak.