KARİYER STİLİNİN 10 ALTIN KURALI!

Her ne kadar göz ardı edilse de, kariyerin önemli bir parçası da stildir!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 27 Ocak 2015
KARİYER STİLİNİN 10 ALTIN KURALI!
Bir iş görüşmesi için veya profesyonel bir iş yemeği için nasıl giyinmek gerekir? İşte size yardımcı olabilecek 10 madde.

1. Ofise giderken vazgeçilmezleriniz neler olmalı? 


Birkaç olmazsa olmaz parça var: Klasik model, sigaret kesim bir pantolon. Kalem etek. Düz sade bir bluz. Bu parçalar elinizin altında olduğu sürece birbirleriyle veya fular, kolye, babet ve stiletto gibi pratik başka parçalarla birleştirerek onlarca farklı stil yaratabilirsiniz. 

2. İş görüşmesi için en iyi stil nedir?


Üzerinizde eğreti duran, alışmadığınız tarzda bir stil seçmektense rahat hissedeceğiniz parçalara yönelmeniz en doğrusu. Tabii bunların çok salaş ve gündelik olmamasına özen göstermek koşuluyla.

3. Yönetici sizseniz, nelere dikkat etmeniz gerekir?


Tabii ki görünüşünüze dikkat etmeniz gerekir öte yandan aşırıya kaçmamak da önemlidir. Yönetici aynı zamanda en çok incelenen ve örnek teşkil eden insandır. Bu nedenle kıyafetleriniz özenli, görünüşünüz bakımlı olmalıdır. Koyu renkler kariyerde genelde tercih sebebi. Ancak stiliniz çok da tek düze ve herkesle aynı olmamalı. Mesela, boru kesimli kumaş bir pantolon ve sade bir bluz seçebilirsiniz. Ama mutlaka akılda kalacak aksesuarlarla bu stili hareketlendirin deriz.~ 4. Havaya göre tercih nasıl yapılır?


Bu sorunun cevabı ne iş yaptığınıza göre değişir. Öte yandan ofis ortamında çalışıyorsanız, kar botlarınızı kullanmamanız tabii ki tavsiye. Yine yazın, askılı atletlerin ya da ayakların neredeyse çıplak olduğu sandaletlerin pek de uygun olmayacağı gibi. Burada sorunun cevabı aslında, dışarıdaki değil ofis ortamındaki havanın derecesinde yatıyor. Siz stil tercihlerinizi bunlara göre ayarlamalısınız.


.


5.Ofise giderken kot pantalon tercih edilebilir mi?


Eğer sizin iş ortamınızda tolere ediliyorsa neden olmasın? Daha ciddi bir hava için şık bir bluz, ceket ve stilettolarla deneyebilirsiniz. Tavsiyemiz, oranın bir iş yeri olduğunu unutmayıp fazla salaş olmamanız. Boyfriend jeanler'in yırtıkları sokak stili için iyi olabilir. Ama ofis ortamında hırpani görünecektir!

6. Güzel bir çift şık ayakkabı nasıl tamamlanabilir?


Biliyoruz. Ayakkabı tutkumuz olduğu sürece, hepimiz aslında giyinmeye ayaklardan başlamak istiyoruz. Aslında bu çok da yanlış bir düşünce değil. Ayakkabılar, stilin en değer katan parçalarından biridir. Sorunun cevabıysa yine ofis ortamının nasıl olduğuna bağlı. Ama ayakkabılar gerçekten güzelse, stilin en dikkat çekici parçası onlar olmalı. Bu nedenle üstünüze daha minimal ve öne çıkmayan parçalar seçip ayakkabıları vurgulayabilirsiniz.~ 7. Nasıl bir sweat-shirt seçebiliriz?


Sweatshirti sigaret pantalon veya kalem etekler ile kombine edebilirsiniz. Böylece 'komşu kızı' havasından sıyrılacaktır. Tabii statement takılar da bu parçanın önemini artırır. Tabii sweatshirt'ünüz çocukumsu baskılara sahip olmamalı.

8. Bir aksesuar herşeyi değiştirir mi?


Güzel bir çift küpe, büyük altın bir manşet bilezik, inci bir kolye veya göğse kadar uzanan uzun bir kolye... Özellikle 'statement' diye adlandırdığımız parçaların hepsi stile renk katar.

9. Bir görüşme veya iş yeri için ideal bir makyaj nasıl olmalıdır?


Ne çok fazla ne de makyajsız! Makyaj aslında sizin kendinizi iyi hissetmeniz için gereklidir. İyi hissettiğinizde, performansınız da artar. Öte yandan biraz önce bir boya küpüne düşmüş hissi de asla olmamalıdır!

10. Ofise giderken ideal saç modeli nasıl olmalıdır?


Saçlarınız uzunsa, önerimiz çoğunlukla toplamanız veya topuz yapmanız. Serbest ve fantazi saç modellerini hafta sonu planları için ayırın deriz. Her ne kadar iş dünyasında kadınların 'erkeksileşmesi'nin karşısında olsak da, yapılan birçok araştırma, ciddi havaya sahip kariyer kadınlarının, söylediklerinin daha önemsendiğini gösteriyor.

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.