KIM KARDASHIAN X DOLCE&GABBANA

Kim Kardashian etkisi Dolce&Gabbana'nın İlkbahar Yaz 2023 koleksiyonunu şekillendirdi...

ALYA BARUTOĞLU ALYA BARUTOĞLU 25 Eylül 2022
KIM KARDASHIAN X DOLCE&GABBANA Dolce & Gabbana

İnternet gerçekten de Kim Kardashian’ın imparatorluğu… Aklınıza gelebilecek her sektöre hükmeden Kim Kardashian, yine moda sektöründe adını duyuruyor. İlkbahar-Yaz 2023 koleksiyonu için Dolce&Gabbana ile bir araya gelen Kardashian, 1987 ve 2007 arasında kendi favori arşiv stillerinden ilham 85 parçalık bir koleksiyonun küratörlüğünü üstlendi. Geçtiğimiz Cumartesi günü Milano’da gerçekleşen defilede Kardashian ‘küratör’ olarak tanıtıldı. Kardashian’ın favori vintage görünümlerinin modernize versiyonlarını sunan Dolce&Gabbana, koleksiyonu ‘Ciao Kim’ olarak adlandırdı. 


1940’lı yıllara ait bir sinemada gerçekleşen defilenin arka planında Kim Kardashian’ın restoranda olduğu bir video yayınlandı. Etrafında takım elbise giyen adamlar ile çevrilen Kardashian, ağır çekimde kocaman bir tabak spaghetti yedi. 

Her bir parçası geçmişten ilham alan koleksiyon, günümüze uyarlanarak tasarlandı. Kıyafetlerin üzerindeki dikdörtgen etiketler, stilin hangi yıla ait olduğunu belirtti. Markanın yeni imzası olan çiçekli desenler ise bu koleksiyonda görülmedi. Yeni koleksiyonda gördüğümüz tek ‘renk,’ işlemeler, kristaller ve iç giyim ilhamlı parçalar oldu. Sahne arkasında anlatılanlara göre sadece düz bir renk paleti isteyen Kardashian’ı ikna eden tasarımcılar son anda leopar desenini eklemeyi başardılar. 

Gençlik yıllarından beri Dolce&Gabbana’ya hayran olan Kardashian, evcil hayvanlarından birinin ismini Dolce diğerinin ismini de Gabbana koymuştu. Önce ‘Keeping Up with the Kardashians’ şovunda sonra ise Kardashian’ın Instagram sayfasında gördüğümüz marka tutkusu daha sonra ablası Kourtney’nin düğününe de yansımıştı. Travis Barker ile düğününü Dolce&Gabbana’nın Portofino’daki villasında yapan Kourtney Kardashian, gelinliğini markadan tercih ederken ailenin geri kalanı da tüm etkinlikler boyunca sadece Dolce&Gabbana giymişti. 

Bu projeyi tutkuyla sahiplenen Kardashian, ablasının düğünü için de Yasmeen Ghauri’nin Sonbahar 1991 koleksiyonunda giydiği bir stilden almıştı. İlkbahar 2023 koleksiyonu iş birliğinin de bu kıyafetten doğduğunu söyleyen Kardashian, bu fikri bir yemekte konuştuklarını belirtti. Dolce&Gabbana ise defile notlarında Kim Kardashian’ın sınırsız bir ilham kaynağı olduğunu belirttiler. 


"Bir D&G elbisesini giydiğiniz anda, tasarlanırken ve yapılırken niyetin onu giyen kadını kutlamak olduğunu hissedebiliyordunuz” diye Instagram’dan bu özel anı paylaşan Kardashian, “Ona her şeyi yapabileceğini, her şey olabileceğini, özgüvenine ve güzelliğine sahip olabileceğini hissettirmek için,” diye ekledi. Genç neslin moda tutkunları için inanılmaz bir etki yaratması beklenilen Kim Kardashian x Dolce&Gabbana koleksiyonu, gerçekleştiği andan itibaren herkesin ilgisini çekti. Sosyal medyada oldukça eleştiri alan bu koleksiyon yine de Kardashian hayranları tarafından ilgi gördü. Vintage parçaların yükselişe geçtiği bu dönemde Dolce&Gabbana’nın arşivlerinin su yüzüne çıkması herkesten takdir toplarken, bunu yapanın Kim Kardashian olması akıllarda soru işaretleri yarattı. Biz de aynı soruyu size yöneltelim. Sizce Kim Kardashian bir moda otoritesi mi?


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Aralık Sayısı Çıktı!

ELLE Aralık sayısının kapağında Serenay Sarıkaya, ELLE MAN ekinde ise Salih Bademci var!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.