MODA HAFTALARINDA ARTAN ÇEŞİTLİLİK

Podyumda “normal” bedenler görmeye başladık!

Belirsizlikler ile dolu bir moda ayına hazırlanırken aklımızdaki ilk soru “Defileler fiziksel mi dijital mi olacak?” olmuştu. Markaların teaser videolarına ve açıklamalarına bakarak moda haftalarının yeni formatının merakı içeresindeydik. Her sezon büyülü şovlar ve ihtişamlı defile mekanları ile dikkat çeken markalar, İlkbahar- Yaz 2021 sezonunda farklı bir konuyu spot ışıkları altına alıyor: çeşitlilik! Moda sektöründe uzun bir süredir problem olarak görülen güzellik algısı ve beden çeşitsizliği artık büyük bir değişim içerisinde. Eylül ayında başlayan moda haftalarında daha önce podyumlarda görmediğimiz kadar çeşitlilik görüyoruz. Versace gibi birçok marka podyumlarında ilk defa “plus-size” modeller tercih ederken, geleneksel tek tip beden algısının değiştiğini görüyoruz. 


Geçtiğimiz haftalarda stilist Francesca Burns’ün model provalarında paylaştığı fotoğrafta modanın tek tip beden tercihi topa tutulmuştu. Oldukça zayıf olan modelinin numune bedenlerin içine sığmadığını söyleyen Burns, moda sektöründeki çeşitliliğin artması gerektiğini vurgulamıştı. Bu olaydan sadece birkaç hafta sonra eleştirilerin etkisini gösterdiğini görüyoruz. Podyumların çoğunluluğun bedenlerini yansıtması gerektiğini savunurken artık sonuçları görmeye başladık! Dünyadaki kadınların çoğunluğu 38 beden ve üstü giyinirken, podyumlarda bu bedenlerin hiç olmaması aslında oldukça mantıksızdı. Şimdi ise her bedenden kadınların temsil edildiği yeni dönem moda haftaları yavaş yavaş isteklerimizi karşılıyor. Ne kadar 38 beden üstüne verilen “plus-size” terimine karşı olsak da, bu sezon podyumlarda ‘plus-size’ olarak adlandırılan pek çok model gördük. Aslında belki de ‘normal’ olarak adlandırılması gerekilen bu modeller, modanın temsilini genişletiyorlar. “Bu tarihi bir an ve bunun gerçekleştiğine inanamıyorum. Hala titriyorum” diyen model Jill Kortleve, Versace defilesinin ardından Instagram’da bir paylaşım yapmıştı. “Umarım bizimle aynı hayalleri paylaşan ama kendilerini asla reklamlarda ve dergilerde göremeyen yeni nesiller için kapıları açabiliriz,” diye ekleyen Kortleve, aynı zamanda Etro, Coperni ve Fendi defilelerinde yürüdü. Kortleve gibi ilklere imza atan Paloma Elsesser, Salvatore Ferragamo podyumuna çıkarak markanın 93 senelik tarihinde defilelerde görülen ilk ‘plus-size’ model oldu. “Ferragamo defilesinde yürüyebilen ilk plus-size model olmak büyük bir onur. Çok fazla duygu yaşıyorum… Modanın geleceğinden gurur ve heyecan duyarak temsilin değerini ve önemini gerçek bir şekilde görmeyi umuyorum,” diyen Elsesser, podyumlardaki çeşitli beden algısının daha çok artması gerektiğini vurguladı. 
Beden algısı konusunda Milano Moda Haftası öne çıkarken New York geçtiğimiz seneye göre ırk, beden ve cinsiyet olarak geride kaldı. Bu sezonki New York Moda Haftası genelinde sadece 12 ‘plus-size’ model podyumda görülürken geçtiğimiz sezon İlkbahar Yaz 2020 podyumlarında 56 ‘plus-size’ model görülmüştü. Milano ve Paris defileleri bu konuda New York’a göre daha çok öne çıkarken, modanın yeni dönemini heyecanla bekliyoruz. Artık her konuda çeşitliliğin artması şart!

Fotogaleride İlkbahar Yaz 2021 defilelerinde yürüyen ‘plus-size’ (normal beden!) modelleri görebilirsiniz…