MONCLER ANTİ-KÜRK OLUYOR

Moncler, Sonbahar 2023 koleksiyonundan itibaren kürk kullanmayacak.

İkinci ‘Born to Protect’ koleksiyonunu çıkarmaya hazırlanan Moncler, sürdürülebilirlikte yeni sözler verdi. Geçtiğimiz Salı günü bir açıklama yaparak anti-kürk politikaları benimsediklerini duyuran Moncler, kürk kullandıkları son koleksiyonun Sonbahar 2023 olduğunu belirtti. Düşünceli ve çevre-dostu politikalar benimseyen Moncler, aynı zamanda Fur Free Alliance’ın temsilcisi olan İtalyan hayvan hakları organizasyonu LAV ile bir araya geldi. 

Daha önce Kering’de Sürdürülebilirlik Operasyon Direktörü olan Michael Beutler’ı ‘Baş Sürdürülebilirlik Sorumlusu’ olarak işe alan Moncler, ‘Born to Protect’ koleksiyonunu çevreye daha az veren materyaller ile üretiyor. Sadece montların yanı sıra seçkiyi genişleten Moncler, koleksiyonun ikinci edisyonunda kıyafet ve aksesuar da sunacak. Sürdürülebilirlik standartlarına uygun olan organik pamuk, yün ve geri dönüştürülmüş naylon ve polyester gibi malzemeler kullanan Moncler, aynı zamanda ambalajları da geri dönüştürülmüş materyallerden üretiyor. 

Yeni koleksiyon için bir kampanya yayınlayan Moncler, “Eskiden dağlara tırmanıyorduk. Şimdi onları hareket ettirmeliyiz” diyerek markanın mirasına gönderme yapan kareler paylaştı. “Moncler Born to Protect. Yarına olan sözümüz, daha iyi bir gelecek yaratmak ve insanları ve gezegeni korumak için açık bir taahhütle bugün başlıyor,” diyen marka, Born to Protect Sürdürülebilirlik planını 2020’de duyurmuştu. 2025’e kadar bu insiyatifleri adım adım gerçekleştireceklerini söyleyen marka; iklim eylemi; döngüsel ekonomi; adil kaynak kullanımı; çeşitliliği artırmak ve yerel topluluklara geri vermek gibi beş stratejik faktöre odaklanacaklarını duyurmuştu. 

Moncler aynı zamanda 2023 yılına kadar temel hammaddelerin yüzde 100'ünün izlenebilmesini ve stratejik tedarikçilerinin yüzde 80'inden fazlasının 2025 yılına kadar şirketin sosyal uygunluk standardının en yüksek derecelerine ulaşmasını hedefliyor. Üst üste üçüncü kez 2021'de Dow Jones Sürdürülebilirlik Dünyası ve Avrupa endekslerine giren Moncler, “Tekstil, Hazır Giyim ve Lüks Ürünler” sektöründe endüstri lideri olarak kabul edilmişti.