NEW YORK MODA HAFTASI KISALIYOR

Moda Haftalarında bir değişim daha!

Moda haftalarındaki değişimlere ve gelişmelere alıştık! Pandemi sebebiyle birçok moda haftası ertelenmiş veya dijital mecralara taşınmıştı. Bunun yanı sıra Paris Moda Haftası gibi birçok marka Eylül ayında fiziksel defile haberleri ile bizi sevindirirken son gelişme New York Moda Haftası'ndan geldi. 

Eylül ayında İlkbahar 2021 koleksiyonları için gerçekleşecek olan New York Moda Haftası'nın üç güne kısaltıldığını duyuran Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi (CFDA), şovların 14-16 Eylül arasında gerçekleşeceğini açıkladı. Normalde 11-16 Eylül arasında gerçekleşmesi beklenen İlkbahar defileleri, kısaltılmasının ardından yeteri kadar talep olursa bir gün daha yani 17 Eylül’e uzatılacak. Bu değişimin sadece Eylül şovları için geçerli olduğunun altını çizden CFDA, Pre-Fall 2021 veya diğer moda haftaları için henüz kesin bir karar alınmadığını söyledi. 

Bu değişimin, canlı ve dijital etkinliklerden geldiğini söyleyen CFDA, New York’un sağlığı ve güvenliği moda haftasının kısaltılmasının en doğru karar olduğunu vurguladı. New York Moda Haftası başvuruları için yeni bir güncelleme hazırlayan CFDA, yeni markaların duyurusunun önümüzdeki haftalarda yapılacağını söyledi. Tüm markalar için dijital kaynaklar hazırlayan New York Moda Haftası, koleksiyonların daha geniş bir seyirci kitlesine ulaşmasını istiyor. Pandemi sebebiyle finansal zorluk yaşayan markalara destek planları hazırlayan CFDA, küçük markaların üye olup olmasına bakmadan moda haftasına dahil olabileceklerini belirtti. 

Eylül ayında gerçekleşecek moda haftası için bir de dijital bir platform bir araya getiren CFDA, seyircili şovların olmamasının süreyi kısaltma konusunda etkili bir karar olduğunu belirtti. “Aynı defile sayısını üç güne sığdırabiliriz çünkü şovlar arasında gidip gelme süresine ihtiyaç olmayacak. Kısalan New York Moda Haftası COVID-19 sebebiyle sadece bu sezon geçerli olacak,” diyen CFDA Pazarlama ve Etkinlik Başkan Yardımcısı Mark Beckham, “Pandemi sebebiyle bazı tasarımcılar bu sezonu atlayabilirler.” diye ekledi. 

Şimdiye kadar Marc Jacobs ve Michael Kors gibi markalar Eylül ayında New York Moda Haftasına katılmayacaklarını duyururken, Kors Ekim ayında İlkbahar 2021 koleksiyonu ile alakalı bir gösterim yapmayı planladığını söylemişti. Bunun yanı sıra Haziran ayında gerçekleşmesi beklenen New York Erkek Moda Haftası ertelenmiş ve Eylül şovlarının bir parçası olacağı duyurulmuştu.