ÖZGÜR RUH

ÖZGÜR RUH

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 11 Eylül 2014
ÖZGÜR RUH


Şal desenin “babası” Etro'nun varislerinden ve baş tasarımcılarından biri olan Veronica Etro'yla Kapalı Çarşı'da bir kumaş dükkanına daldık. Ruh halimiz, şeker dükkanına girmiş bir çocuğunkiyle aynıydı...

İşinizin en çok hangi tarafından keyif alıyorsunuz?


Kesinlikle araştırma kısmından. Yani işin en başından. Arşivleri karıştırmak, kitap okumak. İşin başlangıcı benim için en heyecan verici kısmı.

Her yere taşıdığınız bir defteriniz olduğunu okumuştum bir röportajınızda. Şimdi de yanınızda mı?


Ofiste unuttum! Ama çoğunlukla yanımdadır. İçine anahtar kelimeler yazarım, gittiğim yerlerle ilgili fikirlerimi not düşerim ve sonrasında çok işime yarar.

Tüm bu kumaşların, adeta bir rüyanın arasından gerçek hayata dönüp baktığımızda hızlı moda gibi bir gerçekle karşılaşıyoruz. Biraz acı verici, öyle değil mi?


Bu yeni bir şey ama benim için iki tip hızlı moda var: Kalite standartları yüksek olanlar ve sıradan olanlar. Lüks bir mağazaya girdiğinizde dokunduğunuz parçanın ince detaylarına ve özenle seçilmiş kumaşına hayran olursunuz ama neticede o da hızlı moda akımının içinde. İnsanlar karıştırmayı severler; basit parçalarsa kastımız, tamam. Ama yıllarca giyeceğiniz parçalara daha fazla para harcamanız çok normal. Değişmek ister insanlar, ki bu da çok normal; ama kalite her zaman daha önemlidir.

Zanaattan bahsettiniz. İtalya'da durum nasıl?


İtalya'da hala el işçiliğine büyük önem veriliyor. Hızlı moda için üretilen kumaşlar ve diğer materyallerde bile bu zanaatkar tavrın ölmediğini, belki de özellikle öldürülmediğini görebilirsiniz. Birçok Fransız markanın, deri başta olmak üzere ürünlerini yaptırdıkları yer de yine İtalya, özellikle de Milano. Bu zaten korumamız gereken bir değer.~

Lüks modanın geleceğini nasıl görüyorsunuz?Moda bir yukarı çıkıyor, bir aşağıya iniyor. Hiçbir şey tam ortada gitmiyor.

Peki yaratıcılıkta bir eksilme olduğunu söyleyebilir misiniz?


Özellikle Avrupa'da durum oldukça garip. Moda piyasasında İtalya'nın dışında kalan ülkelerin acı çektiğini söyleyebilirim. Yaratıcılık bazen sadece çılgın bir defile fikriyle ortaya çıkmak da olabilir. İnsanlar şimdi özel parçalar istiyorlar ama öte yandan hızlı modaya da ayak uydurmaya çalışıyorlar. Parçaları değişik oldukları için almak istiyorlar. Kaliteyi istiyorlar. İnsanlar artık gerçek olanı istiyorlar. Şimdi zaman, dışa vurum zamanı. Şimdi biraz daha yavaşlama zamanı.

Yavaşlamak da çok iyi bir fikir zaten...


Kesinlikle... Kendi tarafımdan bakacak olursam benim için önemli olan, iyi ve gerçek hissetmem.

Ben de şimdi size kendi tasarımlarınızı soracaktım. Gerçek ve yaşayan kadınlar için tasarladığınızı düşünüyorum.


Tasarlarken hep bunu düşünüyorum. Benim için giydiğim kıyafetin içinde hareket edebilmek ve özgür hissedebilmek çok önemli. Bir moda kurbanı gibi görünmeyi asla istemem.

SILA GÜVEN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.