ÖZLEM AHIAKIN SONBAHAR KIŞ 2014

ÖZLEM AHIAKIN SONBAHAR-KIŞ 2014

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 11 Mart 2014
ÖZLEM AHIAKIN SONBAHAR KIŞ 2014


Özlem Ahıakın'la ilk defilesini sergileyeceği Mercedes Benz İstanbul Fashion Week'in hemen öncesinde, Nişantaşı'ndaki showroom'unda buluşuyoruz. ‘Tasarımla ilgili derdim zamansız ve elegan şeyler üretmek' diye söze başlıyor. Defile için geri saymaya başladığından telefonları susmasa da bizi her zamanki samimiyetiyle karşılıyor ve defileden detayları ilk kez bizlerle paylaşıyor. ( Bu sayfadaki ürünler geçmiş sezonlara aittir.)

ELLE: Tasarım yaparken sizin için önemli unsurlar neler?
Özlem Ahıakın:
Kumaşın kalitesi, gizli yerlerdeki detaylar ve dikiş benim için çok önemli ama en önemlisi zamansız parçalar üretebilmek. Çünkü tasarımlarım sadece bir sezon giyilip rafa kalksın istemiyorum, modası geçmeyecek, o senenin trendinden izler taşıyan ama ona hapsolmayan tasarımlar yapmaya çalışıyorum. Bazen müşterilerim sıkılsa da vazgeçemediği tasarımlarımla bana geliyor, ufak rötüşlar ya da eklemelerle o parçayı farklılaştırıyorum. Böylelikle hem ben tatmin oluyorum hem de onlar parasının karşılığını gerçekten almış oluyor.ELLE: Couture tasarımlar mı hazır giyim mi dersek?


Özlem Ahıakın: Aslında benim yaptığım şeyi gece kıyafeti olarak tanımlamak daha doğru. Zaten couture'dense hazır giyime kendimi daha yatkın hissediyorum. Çünkü koleksiyon çıkarmayı çok seviyorum. Ayrıca couture'de daha müşteri odaklı olmak gerekiyor. Açıkçası ben kendimi şık hazır giyim tasarlarken daha rahat hissediyorum.

ELLE: Sırt dekoltesini çok sevdiğinizi biliyoruz. Bu defilede de görecek miyiz?
Özlem Ahıakın:
Sırt dekoltesi bana çok zarif ve elegan geliyor. Yırtmacı da seviyorum ama öğüs dekoltesinden yana değilim.

ELLE: Tasarımlarınızda doku olarak tercihiniz neler?
Özlem Ahıakın:
Organze ipek, krep, ribanayı sayabilirim. Son iki sezondur deriyi başka şeylerle karıştırmayı da çok seviyorum.ELLE: Peki en çok beğendiğiniz markalar?
Özlem Ahıakın:
Chloe ve Jil Sander her zaman favorimdir. Son zamanlarda genç yaşta yakaladığı başarıyı takdir ettiğim ve Balmain'de harikalar yaratan Olivier Rousteing'i de çok beğeniyorum. Bunlara Balenciaga, Marni ve Givenchy'yi de ekleyebilirim.


ELLE: Gardırobunuzda vazgeçemediğiniz parçalar var mı?
Özlem Ahıakın:
Zevkler zamanla değişebiliyor ama benim için son zamanlarda dış giyim önem kazanmaya başladı. Çünkü gerçekten güçlü bir manto ya da kabanın çok sade bir kıyafeti bile zenginleştirdiğini düşünüyorum. Ayrıca iddialı aksesuarlar da bu güce sahip.~


Birazdan sergilenecek koleksiyonun eskizleri.ELLE: Ve gelelim bugünkü defileye. Neden daha önce katılmadınız?Özlem Ahıakın: Her zaman konuştuğum ve istediğim ama aksiyon alamadığım bir durumdu. Bu yılsa her şey o kadar hızlı oldu ve yolunda gitti ki kendimi içinde buldum.

ELLE: MBFWI'deki bu ilk koleksiyonunuzda bizi neler bekliyor.
Özlem Ahıakın:
Benimki mini runway olacak. 15-20 parçalık bir koleksiyon. Sakin ama güçlü parçalar var. Renk olarak bordo bakır, ekru, kiremit rengi, tarçın rengi. Doku olaraksa ipek, süet, kaşe kullandım.

ELLE: Neleri görmeye hazır olalım?
Özlem Ahıakın:
Kocaman püsküller ve saç bantlarını çok seveceksiniz!

(Tasarımcının defilesi gerçekleştikten sonra koleksiyonun tamamı galeri halinde aşağıda olacaktır.)

Röportaj: Gülşah Öztürk

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.