SAINT LAURENT DEFİLESİ VENEDİK’TE GERÇEKLEŞECEK

Fransız dokunuşu İtalya’ya taşınıyor!

Modanın tamamen dijital ve seyircisiz çağı yavaş yavaş sona eriyor. Evet… Eksantrik defile videolarını ve görkemli podyumlara alternatif kısa filmleri çok sevmiştik. Ancak ne yalan söyleyelim fiziksel defilelerin heyecanını çok özledik! Fiziksel defile dönüşüne katılan Saint Laurent, Temmuz ayında Venedik’te bir defile planlıyor. 

Sanatçı Doug Aitken’in enstalasyonları eşliğinde gerçekleşecek defile, Kreatif Direktör Anthony Vaccarello’nun son tasarımlarını sergileyecek. Venedik’teki Temmuz ayından 21 Kasım’a kadar süren ‘Architecture Biennale’ sırasında gerçekleşecek olan defile hakkında fazla detay paylaşılmasa da canlı ve fiziksel olacağına emin olabilirsiniz!

1999’da Venedik Biennale’i sırasında ‘Electric Earth’ adlı hipnotik video enstalasyonları ile Uluslararası Ödülü'nü kazanan Aitken, özgün ve hikayeli eserleri ile biliniyor. Geçen sene Şubat ayında Paris’te gerçekleşen Sonbahar 2020 kadın koleksiyonundan beri fiziksel bir sunum yapmayan Saint Laurent, Aitken ile şov atmosferine güçlü ve etkileyici bir dönüş yapmayı planlıyor. Son yıllarda Paris Erkek Moda Haftasını atlayarak farklı şehirlerde gösterim yapan Saint Laurent’in Venedik’teki defilesinin de erkek giyim üzerine olması bekleniyor. 

Geçtiğimiz sene Paris Moda Haftasından ayrılarak farklı bir tempoda ilerleyeceğini duyuran Saint Laurent, birçok marka gibi sezonsuz koleksiyonlara yöneleceğini belirtmişti. Son zamanlarda Saint Laurent’in ‘Self’ adlı sanat insiyatifi için birçok sanatçı ve film yönetmeni ile iş birliği yapan Vaccarello, Haute Couture tasarımlarında Piet Mondrian, Vincent van Gogh ve Pablo Picasso gibi sanatçıların eserlerinden ilham alan Yves Saint Laurent’in izinden gidiyor!