SEYAHAT DEFTERİ

SEYAHAT DEFTERİ

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 11 Temmuz 2014
SEYAHAT DEFTERİ


Bir Gürcü olan Khirma Eliazov, henüz küçük bir çocukken ailesiyle birlikte Amerika'ya taşınıyor. Büyürken bir avukat olmak istediğini “sanıyor” Eliazov. Ama sanata ve yaratıcılığa olan ilgilisi her zaman baki kalıyor. Üniversiteyi İtalya'da okuyan Khirma, ülkenin stil sahibi ve büyüleyici ruhundan olsa gerek, Amerika'ya geri döndüğünde modanın gerçekleşebilecek olan tek rüyası olduğunu anlıyor. İlk defa Türkiye'de Harvey Nichols'ta satışa çıkan Khirma'yla yaptığımız keyifli sohbete davetlisiniz.

Öncelikle, çocukluğunuzun geçtiği Gürcistan'dan ilham alıp almadığınızı merak ediyorum.


Gürcüler tutkulu, azimli ve kararlı olmalarıyla bilinirler. Bu özellikler kesinlikle bende de var. Aslına bakarsanız ilhamım çoğunlukla Gürcü kimliğimden ve her zaman hayallerimi yaşamam için beni destekleyen ailemden geliyor.

Son koleksiyonunuzdan bahsedebilir misiniz?


Tüm koleksiyonlarım seyahatlerimin ardından ortaya çıkıyor. Arkadaşlarım ve yolda karşılaştığım eksantrik insanlar bana ilham veriyor. 2013 ilkbahar koleksiyonum Bhutan'a çıktığım bir yolculuk sonrasında oluştu. Tasarımları yaratırken Tiger's Nest Dağı'na tırmanırken çektiğim fotoğraflarla çevirdim etrafımı. Çevre parlak yeşil, derin mavi ve renkli evlerden ibaretti. Dolayısıyla tüm bu renkler ve dokular koleksiyonumda yeniden hayat buldu.

İlk koleksiyonunuzu çıkardığınız zamana geri dönelim mi?


Uzun zamandır bu kadar geriye dönmemiştim. İlk koleksiyonumu 2009 yılında çıkardım. Benim için inanılmaz bir deneyimdi. Koleksiyon sadece üç parçadan oluşuyordu ve skeç çiziminden üretim aşamasına kadar her şeyle sadece ben ilgileniyordum. İlk satış deneyimim bir toplu satıştaydı. Benim için büyük bir dönüm noktasıydı bu. İyi bir satış yaptım ve bu beni daha da ilerlemeye itti. Ne şanslıyım ki, çok iyi akıl hocalarım vardı.

Tasarım aşamasında trendleri ne kadar ciddiye alıyorsunuz?


Çantalar, kıyafetinizi tamamlayan en önemli parçalardır. Bu yüzden renk trendleri, yaptığım tasarımlarla her zaman paralel olmak zorunda. Ama aynı zamanda markanızın kimliğine de sadık olmalısınız ve trendlerin sizi yönlendirmesine izin vermemelisiniz.

Sizin stil ikonlarınız kimlerdir? Sizce stil ikonu olan kadını tarif edebilir misiniz?


Stil ikonu dediğinizde aklıma gelen ilk isim Audrey Hepburn. Breakfast at Tiffany's'i şimdi izleyebilir ve onun stilinin zamansızlığını görebilirsiniz.

SILA GÜVEN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.