SPORTMAX YENİ KİTABI İLE 50 YIL ÖNCEYE DÖNÜYOR

Sportmax'in kapsamlı bir retrospektifi!

Sportmax, yayıncı Assouline ile beraber hazırladıkları kitap ile 50 yıl öncesine kapsamlı bir retrospektif hazırlıyor. Olivier Saillard tarafından düzenlenen ve Luke Lietch tarafından yazılan kitap, Assouline’in ‘Legends’ koleksiyonunun bir parçası olacak. Zengin resim koleksiyonu ile markanın 1969’dan bu yana tarihini anlatan kitap Achille Maramotti üzerine yoğunlaşıyor. Sosyal ve kültürel devrimlerin tam ortasında, ‘Swinging’ Londra’daki gençlerden ilham alan Maramotti, Sportmax markasını kurmaya karar verdi. İtalyan stilinde bir ilk yaratan Sportmax, kalite ve ‘savoire-faire’den ödün vermeden trend belirleyici tasarımlar yarattı. 50 yılda marka tarihlerine birçok yaratıcı stil ve profesyonel dahil eden Sportmax, başarılarının kişisel çabalardan değil bir ekip çalışması sonucunda olduğunu belirtiyor. İşbirlikçilerini asla açıkça söylemeyen Sportmax’in geniş portfolyosunda: Nanni Strada, Jean-Charles de Castelbajac, Odile Lançon ve Guy Paulin gibi markanın estetiğine ve uluslararası vizyonuna katkıda bulunan isimler var. 

Luke Leitch yazısında Sportmax’i: “Achille Maramotti tarafından kurulan ve daha sonra girişimci ve değişimci yaratıcı yetenekler korosu tarafından tanımlanan SPORTMAX, 50 senedir bir prizma ve toplumsal değişimin aynası görevi görüyor. Aynı zamanda kadın zevklerindeki değişimi, eğilimleri, beklentileri ve zamanı öngören Sportmax, bir gelişim aynası.”

Assouline tarafından yayınlanan Sportmax kitabı

Olivier Saillard da aynı şekilde yorumları ile Sportmax’in 50 senede gelişimini aktardı: “50 muhteşem yıl içinde Sportmax günlük yaşantımıza şairane bir şekilde yerleşti. Mısraları her günümüze işlendi ve normalliğe bir asillik eklendi. Bu etkileri kadınların zamansızlık lehine gösterişli fazlalıktan kaçan kıyafetler aradığı her yerde görebilirsiniz.”

Beş farklı on yıla ayrılan kitap, yetmişli yıllardan günümüze kadar Sportmax’in gelişimini moda fotoğrafçılarının işleri ile anlatıyor. Sarah Moon’dan Peter Lindbergh’e kadar bir çok fotoğrafçı ile çalışan Sportmax, seksenli yılların Yasmine Le Bon ve Carla Bruni ölümsüz top modelleri ve yeni yüzleri ile bir araya geldi. Albert Watson, Marc Hom, Inez van Lamsweerde ve Vinoodh Matadin, Mert & Marcus, Craig McDean, Roe Ethridge ve David Sims gibi isimler, Sportmax için zamansız kareler yaratarak koleksiyonların yansımalarını oluşturdular. Özellikle Sims’in enerji ve dinamik dolu bir karesi, kitabın kapağı olarak seçildi. Özel bir masa üstü kitabı olan bu proje, Sportmax’in daha önce yayınlanmayan belgelerini, çizimlerini, sahne arkası fotoğraflarını, çekimlerini, kampanyalarını ve Fransız fotoğrafçı Gregoire Alexandre’nın yetmişlerden günümüze uyarladığı bir ikonik tasarım koleksiyonu içeriyor. 

Ön sözü yazan Luigi Maramotti, “Olivier Saillard ekstradan ve eksantriklikten kaçan bir günlük şiir olduğunu söylerken çok haklı. 50 senedir bu çizgiye sadık kalarak bir çok farklı yaratıcı yetenek ile çalıştık. Araştırmalar yapmayı sürdürmemiz ve asla durmamamız en gurur duyduğumuz başarımız,” dedi. 

Amanda Murphy ve Erin O'Connor Sportmax 50. Yıl Kutlamasında (Sportmax)

50 yıllarını bu kitap ile kutlayan Sportmax, Londra’daki Maison Assouline’de düzenledikleri lansman gecesi ile kitabın satışa sunulmasını davetliler ile paylaştılar. Max Mara Grubunun Direktörlerinden Maria Giulia Prezioso Maramotti’nin düzenlediği kokteyle katılan davetliler arasında Erin O’Connor, Amelia Windsor, Luke Leitch, Amanda Murphy, Mia ve Leo Fenwick, Zoe Zimmer gibi bir çok isim vardı.