TASARIM YARIŞMASI ULUSLARARASI WOOLMARK ÖDÜLÜ’NÜN 2021 FİNALİSTLERİ BELLİ OLDU

Yarışma, dünyanın önde gelen tasarımcılarının keşfedilmesini sağlıyor.

Dünyanın önde gelen tasarımcılarının keşfedilmesini sağlayan, aynı zamanda muhteşem bir yetenek geliştirme programı sunan Uluslararası Woolmark Ödülleri’nin 2021 finalistleri bellli oldu.

Kazanan altı finalist; Bethany Williams-UK, Casablanca-Fransa, Kenneth Ize-Nijerya, Lecavalier-Kanada, Matty Bovan-UK, Thebe Magugu-Güney Afrika olarak açıklandı.

Finalistler, sürdürülebilirlik prensibiyle tedarik zincirlerinin her aşamasında şeffaflığı vurgulayan bir merinos yün koleksiyonu hazırlayacak. 2021 yılının teması “Less Is More”. Gelişmekte olan tasarımcı işletmelerinin temel taşı olan yavaş ve sorumlu bir şekilde üretime ve işçiliğe vurgu yaparak hazırlayacakları koleksiyonlarında her bir merinos yün giysisinin bir hikâyesi olacak.

Uluslararası Woolmark Ödülü, dünyanın en iyi gelişmekte olan tasarımcılarını kutlayan ve onlara endüstri uzmanlarından sürekli danışmanlık sağlayan bir yetenek geliştirme programıdır. Yarışmanın kazananı çalışmasını sürdürmesi ve geliştirmesi için 200.000 Avusturalya Doları kazanıyor. Karl Lagerfeld İnovasyon Ödülü de verilen yarışmada, ödülün kazananı ayrıca 100.000 Avustralya Doları alıyor. Bu yıl ilk kez Woolmark Tedarik Zinciri Ödülü'nün tanıtımı da yapılacak. Yarışmacılar ödül alan koleksiyonları için Woolmark sertifikası alıyor ve koleksiyonlarını dünyanın en prestijli mağaza ve butiklerinde satışa sunma fırsatı buluyor.

Saint Heron Ajansı ile iş birliği
2021 Uluslararası Woolmark Ödülü'nün altı finalisti onuruna, multidisipliner platform, stüdyo ve yaratıcı ajans Saint Heron kısa bir film tasarladı. Karl Lagerfeld ve Yves Saint Laurent'den Giorgio Armani, Donna Karan ve Ralph Lauren'e kadar çağı tanımlayan moda tasarımcılarının keşfedilmesini sağlayan Uluslararası Woolmark Ödülü finalistlerini Saint Heron bu kısa film ile kutlamak istedi.

“Passage” adı verilen kısa film; her finalistin tasarımlarının kendilerine ait bir yaşam ve sese sahip olması için hazırlık süreçlerine görsel bir yolculukla ışık tutuyor. Böylece sürdürülebilirliğin ve yaratılışın aşamalarına derin bir bakış sağlayarak tefekkür, cesaret, iyimserlik, kırılganlık, disiplin ve güç unsurlarına vurgu yapıyor.  Film sahne, doğa ve gerçeküstücülük arasındaki altı yoğun hareket eylemiyle, sihirbazlık ve törensel kutlamaların temalarını yansıtıyor ve her tasarımcının çeşitli ifadelerini somutlaştırmak için soyutlama yaratıyor.


Saint Heron Ajansı için Solange Knowles tarafından yaratılan ve McArthur Ödüllü yönetmen Wu Tsang tarafından yönetilen filmde ayrıca Ib Kamara'nın ustaca stilinden ve Standing on The Corner'ın orijinal müziğinden yararlanılıyor.