TEKNOLOJİ VE DOĞA

TEKNOLOJİ VE DOĞATarih, arkeoloji ve motor tutkunu. Yelken yapıyor. Bilimkurgu meraklısı. Sıkı durun: Silikon Vadisi'nde çalışıyor! Intel Türkiye Yeni Teknolojiler Bölümü Dünya Başkan Yardımcısı Ayşegül İldeniz'le giyilebilir teknolojiyi, modayı ve teknoloji-doğa ilişkisini konuştuk.Yemyeşil bir ortamda ve güneşli bir günde bir araya geldiğimiz Ayşegül İldeniz, Intel'in Amerika Silikon Vadisi'ndeki merkezinde çalışan en kıdemli Türk kadın yönetici. İldeniz, giyilebilir teknolojiler ve şirketin gelecek nesil teknolojilerini geliştirmek için çalışan takıma liderlik ediyor.

Silikon Vadisi nasıl bir yer?
Geleceği şekillendiren insanların bir arada yaşadığı, girişimci insanların ve yaratıcı ruhun bolca bulunduğu bir yer. Çok çılgın insanların adresi diyebiliriz. Silikon Vadisi, bunu besleyen bir ortam. Elektrikli arabalar çok fazla, herkes onları tercih ediyor...

Siz teknolojiye çocukken de, yani hep meraklı mıydınız?
Bir sürü şeye meraklıydım. Pek çok hobim var. Gelecekle ilgili her şeye ve özellikle bilim kurguya hep çok meraklıydım. Çalışma arkadaşlarımla muhabbet edince hepimizin bilim kurguya meraklı olduğu ortaya çıktı. Demek çocukken de gelecekte neler olacağını düşlemek gibi bir derdim varmış. Bu merakım halen devam ediyor; bu konuları hemokuyor, hem de izliyor ve düşünüyorum.

Teknoloji ve modanın nasıl bir ilişkisi var?
Giyilebilir teknoloji bir seçimi gösteriyor, bir bakıma karakterimizin yansıması. Giydiklerimizle kendimizi anlatmak istiyoruz, tekdüze olmak istemiyoruz. Ve bunu moda ve tasarımdan daha iyi yapan yok. Giyilebilir teknolojiler şu anda olaya sadece teknoloji açısından yaklaşıyorlar. Bizim şirketin ve şahsi olarak benim misyonum, bunu değiştirmek. Estetik ve modayı teknolojiyle buluşturmamız lazım. İnsanlara ancak o şekilde çekici gelebilecek.