VALENTINO COUTURE KOLEKSİYONUNU DİJİTAL OLARAK SUNUYOR

Moda haftalarında değişimler devam ediyor...

Pandemi, Avrupa’da ve tüm dünyada etkisini artırmaya devam ediyor. Yayılan virüs ile daha sıkı önlemler alan ülkeler ile birlikte moda haftalarında da 2020’de gördüğümüz dijitalleşme devam ediyor. Pazartesi günü bir açıklama yayınlayan Valentino, ‘Code Temporal’ adlı Couture koleksiyonunu 26 Ocak’ta dijital olarak sunacağını belirtti. 

Kreatif Direktör Pierpaolo Piccioli tarafından yapılan bir sunum olarak gösterilecek olan Couture koleksiyonu, 3D olarak bilinen ve Massive Attack grubunun kurucularından İngiliz sanatçı, müzisyen, şarkıcı ve besteci Robert Del Naja ile işbirliğinde gerçekleşecek. Defilenin lokasyonu olarak tarihi 14. Yüzyıla kadar dayanan Roma’daki Galleria Colonna, Sala Grande’yi tercih eden Piccioli, koleksiyona ek olarak Del Naja tarafından yaratılan bir film sunacak. Couture koleksiyonunun yapım aşamasını kısa klipler halinde bir araya getiren Del Naja, daha sonra nöral sanatçı Mario Klingemann ile birlikte bu klipleri makine yardımı ile bir algoritma serisi olarak düzenledi. 


Geçtiğimiz Temmuz ayında Sonbahar 2020 Couture koleksiyonunu canlı olarak Roma’nın dışındaki Cinecitta Studios’da gerçekleştiren Piccioli, fotoğrafçı Nick Knight ile bir araya gelmişti. Neredeyse 5 metrelik 15 beyaz elbise tasarlayan Piccioli, bu etkileyici sunumu için Mariacarla Boscono ve Vittoria Ceretti gibi modelleri tercih etmişti. Gizli platformlarda ve tavandan salıncaklar ile sallanan modeller, büyüleyici bir couture defilesine imza atmışlardı. 25-28 Ocak arası gerçekleşecek olan Paris Haute Couture Moda Haftası'nda birçok markanın nasıl bir gösterim tercih edileceği bilinmezken, Valentino formatını açıklayan nadir markalar arasında yer aldı. Geçtiğimiz haftalarda Giorgio Armani de Armani Privé koleksiyonunu seyircisiz olarak gösterme kararı aldığını duyurmuştu. Geçtiğimiz Temmuz ayında Paris Couture Moda Haftası dışında kalan Armani, yeni koleksiyonu için 26 Ocak’ta Milano’da marka merkezleri olan Via Borgunuovo’da bir gösterim yapmayı planlamıştı. Pandemi sebebiyle format değişikliğine giden Giorgio Armani gibi Jean Paul Gaultier de bu sezon Couture Moda Haftası dışında kalacağını ve “bu etkinliği daha güvenli ve mutlu zamanlarda kutlamak” istediğini belirtti. Ocak 2020’de couture dünyasından emekli olduğunu final koleksiyonu ile duyuran Gaultier, 27 Ocak’ta Sacai’den Chitose Abe ile tek seferlik sürpriz bir couture defilesi planlamıştı.