VIRGIL ABLOH MODANIN GELECEĞİ HAKKINDA KONUŞTU

“Sokak giyim modası ölüyor!”

Off-White’ın kurucusu ve Louis Vuitton Erkek Giyim Kreatif Direktörü Virgil Abloh, sokak giyim modasını yeniden popüler yapan isim olarak biliniyor. 90’lar hip-hop ve atletik giyimi yeniden hayatımıza sokan Abloh’a göre grafik tişörtlere ve oversized hoiodielere yakında veda edeceğiz! Verdiği bir röportajda, sokak giyim modasının 2020’deki durumu sorulunca, “Vay canına. Sokak giyiminin öleceğini söylemeliyim,” diyen Abloh, herkesi şaşırttı. Kendi markasının ve Louis Vuitton’un yanı sıra Ikea, Nike ve Jimmy Choo ile işbirliği yapan Abloh, Serena Williams’ın US Open elbisesini ve New York balesi köstümlerini tasarlamıştı. “Yakında zamanı dolacak. Aklımda şu sorular var, “Ne kadar çok tişört, hoodie veya sneakera sahip olabiliriz ki? Bence böyle düşündükten sonra kişisel stilimizi ve bilgimizi vintage aracılıyla göstereceğiz. Vintage mağazalarında bir sürü havalı parça var ve sadece bunları bulup giymek gerekiyor. Bence moda yeni bir şey almaktan uzaklaşacak ve ‘Arşivlere gideceğim,’ diyen insanlar çoğalacak,” diyen Abloh, modanın 2020’deki rotasını anlattı. 

14 sene boyunca Kanye West’in Kreatif Direktörü ve Moda Danışmanı olarak çalışan Abloh, moda sektörü ile West sayesinde tanışmıştı. Gençlik yıllarında beraber Fendi’de staj yapan Kanye West ve Virgil Abloh, o zamanlarki anılarını da anlattı, “Çalışıyordum ve aniden Kanye West’ten bir telefon aldım. ‘Hey, Chicago’da birinin hem müzik ve kültürden anladığını hem de tasarım yapabildiğini duydum,’ dedi ve tanışmamız öyle oldu.”

Kanye West ve Virgil Abloh (Getty Images)

Sokak giyim trendlerine elveda demek ne kadar hızlı olacak bilemiyoruz ancak Abloh’un tahminleri doğru! İnsanlar gerçekten son dönemlerde sürdürülebilir moda adına ikinci-el veya vintage mağazalarını tercih ediyorlar. Ama bol ve rahat hoodielerimizden vazgeçmeye hazır değiliz!