YENİ YILDA DOĞAL ÜRÜNLER

Yeni yıla kısa bir süre kaldı. Hediye seçenekleri için Hatice Teyze ile tanışın!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 15 Aralık 2014
YENİ YILDA DOĞAL ÜRÜNLER
Moda olan her konu bizim de radarımıza giriyor. Eh şimdi de ‘doğal' olan moda! Öte yandan bu alana ilgimiz sadece ‘moda' olduğu için değil haliyle! Daha sağlıklı olduğu için peşindeyiz doğal ürünlerin! Hatice Teyze de radarımıza işte bu arayışımız sırasında giren markalardan bir tanesi. Yöresel Tarım Uygulaması Yapan ve Organik Zeytinyağı Üreten Hatice Teyze, Bodrum Türkbükü'nde Hizmet Veriyor. Markanın arkasındaysa son derece ilham veren güçlü bir kadının hikayesi var.


Yaratıcısı Işıl Tan, marka danışmanı olarak başarıyla sürdürdüğü kariyerine bir son verip Bodrum'a yerleşmeye karar veriyor günün birinde... Sonrasını ondan dinliyoruz...

Her şey nasıl başladı? Hikayenizi öğrenebilir miyiz?


Sağlıklı yaşam ilgi duyduğum ve araştırdığım bir konuydu. Konuya yoğunluğum artınca tatillerimi bu konuları araştırabileceğim şekilde organize ettim. Farklı ülkeleri kapsayan 7 senelik bir araştırma süreci yaşadım. Eğitim gezilerine çıktım. Uzmanından ve yerinde görüp öğrenerek hazırlandığım bu süreç sonucunda, kendi ürünlerimi geliştirmeye başladım.


~ Markanızın adı Hatice Teyze... Kimdir esin kaynağınız?


Markamı anneme ithaf ederek ismini Hatice Teyze olarak belirledim. Sonrasında Bodrum'a yerleşip, kendime “yemyeşil” bir hayat kurdum.

Zor olmadı mı bu geçiş? Arkanızda bir kariyer bırakırken endişe etmediniz mi?


Endişe ya da korku hiç hissetmedim tam tersine çok daha heyecanlıydım. Şimdi de iyi ki cesaret etmişim diyorum. İstanbul'daki yoğun hayatımı tamamen geride bıraktım. Günlerimi köylerde en güzel ağaçları, zeytinleri, otları, domatesleri, meyveleri arayarak, reçel yaparak ve yöresel ürünlerle ilgilenerek geçiriyorum. Yeni nesli sağlıklı ürünler ile tanıştırmaktan büyük bir keyif alıyorum.

Hatice Teyze Doğal Ürünleri hakkında biraz bilgi verir misiniz? Bütün ürünleriniz organik mi?


Sadece zeytinyağlarımızda organik tarım uygulamaktayız diğer tüm ürünlerimizde yöresel tarım uygulaması kullanmaktayız. Zeytinimizi, Milas'ın antik döneminden bu yana asırlardır sahip olduğu ağaçların arasından numaralandırarak, üç senedir özel bakıma alınmış 1500 adet ağaçtan elde ediyoruz. Hasatı kendi ajandamız için uygun olan zamanda değil, toprak ananın emrettiği günlerde yapıyoruz. Üretimin her aşamasında yavaş hareket ediyoruz; böylece kısıtlı ancak en iyi sonucu alıyoruz. Ve yağlarımız asla rafine olmuyor, arıtılmıyor.~ Türkbükü mağazasında hangi ürünler var?


Organik zeytinyağları, doğal sabunlar, mumlar, reçeller, Mardin'den özel olarak getirilen süte batırılmış güneşte kurutulmuş bulgurlar, ev yapımı salçalar, pul biberler, Elazığ'dan özel ev yapımı pekmezler, erişteler gibi birçok alternatifli yöresel lezzetler mağazamızda yer alıyor.

Çeşitli renklerde, biçim ve boylarda doğal mumlar üretiyorsunuz. Üretimi hakkında bilgi verir misiniz?


Mumlarımızda tarçın, biber, nohut, mısır ve mercimek gibi malzemeleri doku olarak kullanıyoruz. Bazılarında görsel zevkimize değişik tatlar katabilmek için, meyve ve bakliyatları doku olarak bile kullandık. Parafinsiz, palmiye ağacı kökü ve soya yağından üretilen uzun ömürlü mumlarımız için doğal renklendiriciler kullanıyoruz. Doğal renklerde, her boy ve çeşitte mevcut olan mumlarımızın hepsinin dokusu, rengi, formu çok gerçekçi ve tüm mumlarımız el yapımı.

Bir de sabunlarınız var. Onları diğer sabunlardan ayıran özellikler neler?


Tüm sabunlarımızın ham maddesini zeytinyağı olarak belirledik. Dolayısıyla nesiller boyu şifa aracı olarak kullanılan zeytinyağından ürettiğimiz tüm sabunlarımız hem vücuda hem de oluşturduğumuz özel aromalar sayesinde ruh sağlığına birçok fayda içeriyor. Koku vermek için kullandığımız uçucu yağları seçerken, aynı zamanda şifalı etkilerini göz önüne alıyoruz. Bunun için de kullandığımız yöntem soğuk sistem dediğimiz teknik. Yağı kaynatmıyoruz. Dinlendirme aşamasında sabunlaşmanın tamamlanmasından sonra, kullanıma hazır olan sabunlarımız raflarda yerlerini alıyorlar. Arkasında yaklaşık 8 aylık bir emek var.~ Bir de reçelleriniz var. Onlardan da bahseder misiniz?


Reçellerimiz için köy köy, pazar pazar dolaşıp, meyve ve sebzeleri zamanında topluyoruz. Doğal koşullarda kurutup bazen güneşte bazen de en uygun şekilde pişiriyoruz. Hiçbir katkı maddesi kullanmıyoruz. Şeker miktarımız meyvelerin önüne geçmiyor ama diabetikleri düşünerek bazı reçellerimizi şekersiz de hazırlıyor, tatlandırmak gerektiğinde elma suyu kullanıyoruz. Portakal Kabuğu, Limon Çiçeği, Yasemin Çiçeği, Dağ Çileği, Tatlı Bal Kabağı, Kivi, Kayısı, Karadut, Beyaz dut, Vişne, Bergamut, Turunç, Havuç, Ayva, Zeytin ve Yunanistan'dan özel tarifli Domates gibi birçok reçel seçeneğimiz var.

Hatice Teyze'nin hedefi ne?


Marka olarak esas hedefimiz yeni neslin bizim gibi doğal ürünler ile tanışması. Birçok teklif gelmesine rağmen mağaza olarak ne büyümek ne ulusala taşınmak ne de zincir haline gelmeyi tercih etmiyoruz, zaten burda Türkiye'nin dört bir yanına ürünlerimizi ulaştıracak sistemi kurduk, hatta italya'ya zeytinyağımızı bile yolluyoruz. Bu halimizi koruyabilmek bizim için en önemlisi. Bir de tabii hem sağlıklı hem de lezzetli ürünlerle beslenelim istiyoruz.

BİR DE NOT! Hatice Teyze'nin online satışı mevcut. Yılbaşı hediyelerinizin daha doğal olmasını isterseniz, hemen sipariş verin deriz! www. haticeteyze.com

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.