Jacob & Co. Markasının Kurucusu Jacob Arabo İle Özel Sohbet

Lüks dünyasında adından başarıyla söz ettiren Jacob & Co. markasının kurucusu ve kreatif direktörü Jacob Arabo ile ELLE.com.tr'ye özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Sinem Sak SİNEM SAK 18 Ağustos 2023

Rihanna, Zendaya, David Beckham, Doja Cat, Cristiano Ronaldo ve birçok ünlünün tutkunu olduğu, yüksek mücevherat alanındaki uzmanlığını yüksek saatçilik becerileri ile birleştiren, daha önce hiç yapılmamışı yapan, benzersiz ve özelleştirilmiş parçaları ile ün kazanan Jacob & Co. markasının kurucusu ve kreatif direktörü Jacob Arabo ile Bodrum’da bir araya geldik. Türkiye'ye geldiğinde tek röportajını ELLE.com.tr'ye veren Arabo ile lüks dünyasının detaylarını konuştuk.
Sinem Sak & Jacob Arabo

Adınızı önce mücevher sonra seçkin bir saat ustası olarak keşfettik. Bu yolculuğu dinleyebilir miyiz?

Trendleri belirlemek için mücevher her zaman yeterli değildi. Kuyumculuk eğitimi aldım. Önce takılara yoğunlaştım; mücevher markaları ve özel müşteriler için koleksiyonlar tasarlamaya başladım ama aklımın bir köşesinde hep saatler vardı.

Saatleri hep çok sevdim. Babam, 13 yaşımdayken bana iki zaman dilimini gösteren ve kadranında altın kaplama dünya haritası olan bir saat hediye etti. Çıraklığım sırasında, bir saatin nasıl parçalara ayrılacağını, kaç parçadan oluştuğunu öğrendim. Basit bir saatin bile ne kadar karmaşık olduğu beni gerçekten etkiledi ve kendi saatimi yapmanın hayalini kurmaya başladım. Güzel saatler yaratma hayalini gerçeğe dönüştürmek için İsviçre'ye gittim.


"Five Timezone, moda saatlerinde devrim yarattı."
İsviçre’de nasıl karşılandınız?

Çok zordu, herkes başından savdı. Gerçekten aralarına girmek, karşılaştığım en büyük zorluktu diyebilirim. İsviçre saatine ihtiyaç duymayan daha basit bir kuvars saatle başlamaya karar verdim. “Five Timezone” saatini yaptım. Bu saat, moda saatlerinde gerçekten devrim yarattı. Süper model Naomi Campbell'ın, Five Timezone saatiyle çekilmiş bir fotoğrafı dikkatleri çekti. Birkaç yıl sonra İsviçre’ye gittiğimde, daha iyi bir karşılama yaşadım. Ve ardından, dünyada bir ilk olan olağanüstü 31 günlük güç rezervine sahip dikey bir Tourbillon tasarladık.


Naomi Campbell, Elle Mayıs 2002'de Jacob & Co. Five Timezone saatiyle

Başarınızı düşündüğümüzde, sanki her seferinde oyunun kurallarını değiştiriyorsunuz. Bu doğru mu?

Doğru, daha önce hiç yapılmamış hareketler icat ederek ciddi komplikasyonlar yaptım. Herkesin karşı olduğu yüksek riskli parçaları tasarladım. Düşünsenize; 920 bileşenden oluşan bir saat… Her bir parçası doğru yerde olmalı, bir parça yanlış yerde olduğunda çalışmayacak; bundan daha heyecanlı ne olabilir?

"
"Herkesin karşı olduğu yüksek riskli parçaları tasarladım."


Şimdi ise dünyanın en yüksek rezidansı rekorunu kıracak olan ışıltılı bir “Hyper-Tower” tasarımı ile karşımızdasınız. Yaratıcılığınızın bu alanları arasındaki ortak nokta nedir?

Tasarım tasarımdır… Bir şeyleri nasıl tasarlayacağımı biliyorum; bitmiş ürünü daha çizilmeden görüyorum. Burj Binghatti Jacob & Co. Residences, Jacob & Co.'ya özgü bir tasarıma sahip olacak. Üst düzey bir şekilde tasarlanmış dış cephesi ve ışıldayan arması ile şimdiden "Dubai'nin Tacı" olarak adlandırıldı. Bina, sadece sakinlerine özel olacak, malikane ve villa olarak inşa edilecek. Yerden tavana kadar uzanan muhteşem pencereler, Dubai'nin görkemli silüetine ve dünyanın en yüksek kulesi olan görkemli Burj Khalifa'ya nefes kesen bir manzara sunacak. Burj Binghatti Jacob & Co. Residences, dünyanın en yüksek rezidansı rekorunu kıracak.


Burj Binghatti Jacob & Co. ResidencesSırada ne var?

Bu daha başlangıç... 27-55 m hybrid bot tasarımı projem var. Kendi adıma bir parfüm markası yaratıyorum. Bulgari markası ile Jacob & Co. olarak ortak bir saat tasarlıyoruz. Ben, görüp etkilendiğim her şeyi insanlara sunmaktan keyif alıyorum. Bu bazen bir ürün, bazen bir yaşam tarzı oluyor.

1986 yılında kurulmuş olan New York merkezli Jacob & Co., lüks saatler ve mücevherler alanında öne çıkan, imkansızı gerçeğe dönüştürmekten ilham alan bir marka… Hem mücevherat hem de yüksek saatçilik alanında benzersiz bir niş…

Bay Arabo ise gerçek bir öncü ve korkusuz bir tasarımcı… Şimdi hayal etmesi zor ama geleneksel lüks dünyasının hip-hop'tan hoşlanmadığı zamanlarda, onlarla çok yakın ilişkiler kurdu. Hemen hemen her ünlüye tasarımlarını taktıran, erkekleri elmas ile tanıştıran ve sınırları hep zorlayan bir evren yarattı. Şimdi ise bu evreni, çok farklı projeler tasarlayarak çeşitlendiriyor. Keyifle takipçisi olacağız…
Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.