10 ADIMDA GARDIROP DETOKSU

Madem evdeyiz, ilkbahar temizliği başlasın!

Alışveriş yapmak hepimizin zaafı! Ancak sürekli alışveriş yapmak gardıroplarımızı dolup taşırabiliyor. Gardırobumuzun arkalarında aylardır hatta belki yıllardır giyilmeyi bekleyen parçalar birikiyor. Gardırop temizliğine hazırlanırken yaptığımız en büyük yanlışlardan biri o yıllardır giymediğimiz parçaları görüp ‘Bu çok güzel! Belki giyerim…” diyerek eski yerine geri koymak. Tabii bunu sadece bir veya iki değil, 10 parçaya yapıyorsak: sorun! 

Evde vakit geçirirken yapabileceğimiz en verimli aktivitelerden biri gardırop temizliği! Doğru adımları izleyerek dünyadaki karbon ayak izinizi azaltan bir gardıroba sahip olabilirsiniz. Tükettiğimiz her şey, hem besinler hem de kıyafetler, dünyayı iyi veya kötü yönde etkiliyor. Değerlerinizin yaşam tarzına uyabilmesi için esas olan şeyler arasında gardrop detoksu geliyor. Verimli ve mantıklı bir gardırop detoksu için maalesef kıyafetlerinize karşı biraz katı olmanız gerekiyor, bunların arasında ergenlik yıllarından beri tuttuğunuz ve anısı olan kot pantolonunuz da var! 

Biz kadınlar, çoğu zaman kıyafetlerimiz ile duygusal bir bağ kurabiliyoruz, cümleyi düzeltelim: her zaman! Ancak bazen bu duygusal bağlar mantıklı olmayabiliyor. Yavaşça elinizden o sarıldığınız yıllanmış kıyafetleri bırakmanızı öneriyoruz! Yeni ve ihtiyacınız olan kıyafetler için yer açmak isteyeceğiniz düşünerek gardırop detoksunun fitilini ateşliyoruz! Her daim kullanabileceğiniz bir kapsül gardırop için adım adım önerilerimizi adım aşağıda inceleyebilirsiniz…


1. KENDİNİZE ÖNEMLİ MODA SORULARI YÖNELTİN

Gardırop temizliğine başlamadan önce kendinize sormanız gereken bazı sorular var. Öncelikle her zaman giydiğiniz moda klasiklerini listelemek ile başlayabilirsiniz. En sevdiğiniz kot, siyah bir blazer, klasik çantalar ve paltolar gibi… Bu klasikler arasında ne kadar vazgeçemeseniz de yıpranmış ve eskiyenleri bir kenara ayırma vakti geldi. Kendinize yöneltebileceğiniz sorular arasında sezonun trendleri var. Hazırladığımız trend rehberlerinde İlkbahar 2020’nin trendlerini not edip hangilerini giyip hangilerini kesinlikle giymeyeceğinizi belirleyin. Önemli olan konulardan biri kendimizi kandırmamak, bir trend ne kadar güzel olursa olsun giymeyeceğinizi biliyorsanız boşuna gardırobunuzda yer kaplayacak parçaları barındırmamanız önemli. Buna göre gardırobunuzda asla kullanmayacaklarınızı ayırabilirsiniz. 


2. HER ŞEY DIŞARI

Hile yapmak yok! Kışlıkları kaldırırken katlı duran her şeyi aynı anda kaldırmak yok! Biliyoruz bu oldukça uzun bir işlem ancak her şeyi dışarı çıkarmanız gerekiyor. Teker teker kıyafetlerinizi incelemek için tüm kıyafetlerinizi dolabınızdan çıkarın Böylece, ‘kalmalı’ ve ‘gitmeli’ ayrımını daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. 


3. GİTMELİ VE KALMALI AYRIMI

Gardırop detoksunda en klasik yöntem: ‘gitmeli’ ve ‘kalmalı.’ Birinci adımda kendinize sorduğunuz soruları ve hazırladığınız listeleri ele alma zamanı. Bu listelere göre oldukça kesin ve net hareket etmeniz gerekiyor. En iyi gardırop detoksu için ‘belkilere’ yer yok! Maalesef çok sevdiğiniz kıyafetlere biraz katı olmanız gerekecek. Şu üç soruyu yeniden göz önünde bulunduruyoruz: “Bunu giyerken kendimi rahat ve özgüvenli hissediyor muyum?” Bu benim tarzım mı?” Ve “Bunu gerçekten giyecek miyim?” Tüm bu sorulardan geçen kıyafetleri ‘kalmalı’ bölümüne ve bir sorudan bile geçmiyorsa ‘gitmeli’ bölümüne ayırın. Gardırobunuzda bu üç soruluk sınavdan geçemeyen kıyafetlere acımak yok! 


4. YIPRANMIŞ VEYA YIRTILMIŞ KIYAFETLERİ GÖZDEN GEÇİRİN

“Her şeyi atın! Her şeyi ayırın!” demiyoruz. Sürdürülebilir moda akımına uyarken her şeyi atmak pek de ‘sürdürülebilir’ bir hareket değil. Yıllanmış ve yıpranmış kıyafetlerinizde artık düzeltilemeyecek yırtılmalar ve bozulmalar varsa iğne ve ipliklerin pek çaresi kalmıyor… Ancak minik yırtıklar ve deformasyonlar düzeltilebilecek durumdaysa bunlardan hemen vazgeçmenize gerek yok! Elimizdeki boş vakti ve evde kalma sürecinde ‘DIY’ yöntemlerine yönelebilirsiniz. Minimal deformasyonlu kıyafetlerinize havalı yamalar veya işlemeler ekleyerek güncel trendlere uyum sağlayabilirsiniz. 


5. BOL VEYA DAR KIYAFETLERE ELVEDA

Gardırop detoksunda bedeninizi tanımak oldukça önemli. Lise yıllarından kalma kot pantolonunuzu tutmak gardırobunuzdaki yeni kıyafetler için pek akıllıca değil. Yatırım gibi görülen tasarımcı kıyafetlerler dışında bedeninize oturmayan kıyafetleri, üzgünüz ama, ‘gitmeli’ bölümüne ayırmanız gerekiyor. Gardırop temizliğindeki en büyük engellerden biri kıyafetlerin geçmişte veya gelecekte yaşaması. "Bunu zayıflayınca giyerim,” “Gençliğim bu kıyafetle geçti,” gibi düşünceler maalesef detoksu engelleyen faktörler arasında. Özellikle ‘zayıflayınca’ kelimesi ile her gördüğünüzde kendinizi kötü hissettiren bir kıyafet var ise bunu daha pozitif bir yaşam için hayatınızdan çıkarmanızı öneriyoruz. Unutmayın: ‘Yara bandını ne kadar hızlı çekerseniz o kadar az acıtır!’


6. SENEDE BİR GÜN

Saydığımız tüm kurallar arasından sıyrılan parçalar da var! Zeki Müren’in ‘Senede Bir Gün’ şarkısı eşliğinde gerçekten de senede bir gün giydiğimiz bazı kıyafetler var. Bu kıyafetler gardırobumuzun ‘altın’ parçalarını oluşturuyor. O çok şık davet elbisesi, ilk maaşınızı verdiğiniz ilk tasarımcı çantası veya giymeye kıyamadığınız işlemeli ceket gibi. Bu özel ve narin parçaları saydığımız kurallara uyarak hemen ‘gitmeli’ bölümüne ayırmayın! Tabii, her şey de ‘senede bir gün’ ayrımına girmiyor. Adeta koleksiyoner parçası olarak gördüğünüz bu kıyafetleri özenle saklamaya devam edebilirsiniz. 


7. TEMİZLİK ZAMANI

Kışlıklara yaptığımız ayrımı kutularda olan yazlıklara yaptıktan sonra temizleme zamanı başlasın! Bir sonraki sezon daha hızlı bir yerleştirme işlemi için gardırobunuzda yıkanması gereken parçaları yıkayıp öyle kaldırın. Aynı şekilde lekeli veya temizlenmesi gereken Bahar ve Yaz parçalarına da aynı işlemi uygulayın. Temizlik ve hijyen şu sıraların en önemli konularından biri, gardırop detoksunda da aynı özeni göstermeyi unutmayın. 


8. MANTIKLI DÜZENLEME

Ayırdığınız kıyafetleri gelişi güzel asmak yerine bu sefer sistematik bir yöntem uygulayabilirsiniz. Ofis, günlük veya gece kıyafetlerinizi farklı renkli askılara asarken, renklere göre kategorize ederek stilize etme işlemini kolaylaştırabilirsiniz. Mantıklı ve sistematik bir düzenlemenin yaratabileceği mucizelere inanamayacaksınız. Bunun yanı sıra gardırobunuzu yerleştirirken farklı uygulamalardan faydalanarak kıyafetlerinizden bir sanal gardırop yaratabilirsiniz. ‘Closet,’ ‘Cloth,’ ‘Netrobe’ veya ‘StyleBook’ gibi uygulamalar gardırobunuzu telefonunuza taşımanızı sağlıyor. Bir sonraki etkinlikte veya buluşmada ne giyeceğinizi gardırobunuzdaki her şeyi indirmeden hazırlayabilirsiniz. 


9. GİTMELİ AYRIMI İLE YAPILACAKLAR

Gardırobunuzu yerleştirdiniz ve odanızda kocaman bir ‘gitmeli’ kıyafet yığını duruyor… Bu kıyafetler ile ne yapacağınızı düşünüyorsanız birçok farklı opsiyonunuz var! Şimdi bu kıyafetler arasında da ayrım yapma zamanı. Araştırmalar kullanılmayan kıyafetlerin oldukça büyük bir miktarının atık olduğunu söylüyor! Siz bu atıklara katkıda bulunanlardan olmayın ve sorumlu bir şekilde detoks yapın. ‘Gitmeli’ yığını arasından bazı kıyafetleri ikinci el kıyafet sitelerinde satışa çıkarırken bazılarını ise ihtiyaç sahiplerine gönderebilirsiniz. Kıyafetleri temizledikten ve yıkadıktan sonra vakıflara veya ihtiyaç sahibi kurumlara kutulayıp gönderebilirsiniz. 


10. DETOKSA DEVAM

Tebrikler! Gardırop detoksunu tamamladınız… Ama bunu bir seferlik olarak düşünmeyin. Aslında son adım en önemli adımlardan biri! Düşünceli, sorumlu ve en önemlisi sürdürülebilir modanın esaslarından biri olan gardırop detoksu bir seferlik olursa hiçbir anlamı olmaz. Bunu sene boyunca kendinize 1. adımdaki soruları sorarak sürdürebilirsiniz. Gözünüzden kaçan parçaları veya bir sonraki mevsim değişikliğinde aynı adımlara uygulamayı unutmayın!