BATİK TRENDİNİ EVDE DENEYİN!

Sosyal izolasyonun yükselen yıldızı: tie-dye!

Hailey Bieber, Bella Hadid ve Kaia Gerber, sosyal izolasyon eğlencesi için TikTok videoları çekiyor ama Katie Holmes ve kızı Suri Cruise yaratacılıklarını bir adım ileriye taşıyorlar. Pazartesi günü Instagram’dan kısa bir süre önce 14 yaşına basan kızı Suri ile bir fotoğraf paylaşan Katie Holmes, batik desenli bir tişört elbise ve pantolon giyiyordu. “#Diytiedye,” yazan Holmes, kızı ile batik desenli stillerini kelebek emojileri eşliğinde paylaştı. 


Artık 14 yaşında genç bir kız olan Suri, annesi ile birçok aktivite yapıyor. Şimdilerde birlikte karantinada olan Katie Holmes ve kızı Suri’nin DIY batik desen stilleri sizin için de eğlenceli bir sosyal izolasyon aktivitesi olabilir! 60’lı ve 70’li yılların hippilerinden esinlenen batik desenleri festivallerin de favorisi arasında. Günümüzde sosyal izolasyon stillerinin başında yer alan batik desenli kıyafetleri kendiniz yapabilir veya hazır satın alabilirsiniz!

“Bu keyifli aktiviteyi ortalığı batırmadan nasıl yapacağım?” diye soruyorsanız, cevabınız bizde! Dilediğiniz bir kıyafet üzerinde batik desen denemeleri yapabilirsiniz. Pamuklu ve beyaz renkte bir kumaş tercih ederseniz daha verimli bir sonuç elde edebilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler ise: kumaş boyası, boya sabitleştirici, geniş bir leğen veya kova, hasır iplik, ince oklava yada ahşap sopa, önlük ve eldiven.


Seçtiğiniz renkteki kumaş boyasını ve daha sonra sabitleyiciyi yaklaşık beş litre civarındaki ılık suyun içine dökün ve karıştırın. Boyamak istediğini kıyafeti masaya düz yatırarak hem sol hem de sağ tarafından katlayın. Elde ettiğiniz dikdörtgen şeklindeki kıyafeti hamur açıyormuş gibi ince oklavaya sıkı sıkı sararak yuvarlayın. Hasır ipi kıyafetinize sıkıca sardıktan sonra kıyafetinizi ıslatın ve boyanın bulunduğu kovaya koyup 20 dakika kadar bekletin. Fazla boyayı akıtmak için kıyafetinizi sopadan çıkarmadan önce soğuk suda iyice durulayın, ipi dikkatlice çözün ve kıyafetinizi kurumaya bırakın. Ve voila! DIY batik desenli kıyafetler hazır! Yeni bir karantina aktivitesi arayışındaysanız aşağıda ihtiyacınız olan kumaş boyalarını görebilirsiniz. “Ben hazır olanından alayım!” diyorsanız da fotogaleride batik desenli kıyafetler arasından seçebilirsiniz…

  1. 12 Renk Kumaş Boyası Seti, 45 TL NOVA trendyol.com
  2. Açık Renk Tekstil Kumaş Boyası, 113 TL NERCHAU hepsiburada.com
  3. 10 Renk Kumaş Boyası, 36.50 TL SÜDOR amazon.com.tr