MİNİMALİSTLER BU SEZON NASIL GİYİNİYOR?

Biraz ilham kaynağına ihtiyacınız varsa uzağa bakmanıza gerek yok!

Moda sektörü hiç olmadığı kadar farklı temalar ayrılıyor. Tıpkı 70’li ve 80’li yıllardaki ‘rocker,’ ‘hippie’ ve ‘mod’ alt kültürleri gibi şimdilerde ise maksimalist ve minimalist olarak ayrım yapıyoruz. Bir tarafta ‘Her şeyi aynı anda giyelim’ diyen maksimalistler Instagram sayfamızı rengarenk, tüylü ve işlemeli kıyafetler ile sararken, bir tarafta ise toprak tonları, sade stiller ve akışkan silüetler ile içimizi ısıtan minimalistler var. Instagram’da olduğu kadar podyumlar da bu şekilde ayrılmış durumda. Bir yanda Gucci ve Balenciaga gibi markaların abartılı ve çok trend stillerini görürken bir tarafta ise Aya Muse ve Max Mara gibi sade şıklığı benimsemiş markaları görüyoruz. 

Aksesuar, desen ve karışık renkli stiller sizin tarzınıza uymuyorsa, minimal bir gardırop oluşturmayı düşünebilirsiniz. Modanın sessiz kahramanı olan minimal stiller göz önünde olmasa da her zaman farklı formlarda kendini belli ediyor. Coco Chanel’in takım elbiselerinden Calvin Klein’ın 90’lı yıllardaki gri tasarımlarına veya Phoebe Philo’nun Celine dönemi gibi minimal stiller her zaman vardı ve var olacak.

Minimalizm 2.0 olarak adlandırabileceğimiz bu dönemde Gabriela Hearst, The Row ve Jil Sander öne çıkan isimler arasında yer aldı. Etik, sürdürülebilir ve zamansız stiller modanın ön safhalarında yer alırken, minimalist stilleri göz ardı edemeyiz. Çok daha uzun ömürlü bir gardırop oluşturan minimalist parçalar, trendlerden esinlense de sezonsuz bir giyim koleksiyonu oluşturmanızı sağlıyor. 

Şık, fonksiyonel ve modern stillerin baş gösterdiği yeni minimalist sezonunda, tek renkli stiller ve akışkan dokular öne çıkıyor. Temiz kesimler, keskin silüetler ve oversized formlar yeni sezonda minimalistlerin favorileri arasında. Gardırobunuzun temellerini oluşturacak olan bu modern ve zamansız stiller, kısa ömürlü trendlerin aksine zamana karşı duran bir gardırop oluşturmanızı sağlayacak. Dünyanın gidişatı ile sürdürülebilir alışkanlıklar ve tüketim tarzımız oldukça değişti. Uzun ömürlü ama karakteri olan parçalara yatırım yapmak istiyorsanız minimalist moda aradığınız cevap olabilir! ‘Sıkıcı’ olarak önyargı ile yaklaşılan minimalist silüetler aslında pek çok formda karşımıza çıkıyor. Drapeli ipek elbiseler, oversized blazerlar, deri trençkotlar ve çok daha fazlası… Minimal modanın düşündüğünüzden çok daha çeşitli ve ilgi çekici olduğuna eminiz!

Fotogaleride bu sezonun 9 minimalist stilini inceleyebilirsiniz…