ELLE STYLE AWARDS X M.A.C Ödül Töreni İçin Son
  • GÜN
  • SAAT
  • DAKİKA
  • SANİYE

Burçe Bekrek'in stil sırları

Moda tasarımcısı Burçe Bekrek'ten stil önerileri.

Yeni sezonda beğendiğiniz/beğenmediğiniz trendler neler?
Neon renklerin bir arada kullanımına bir türlü ısınamadım. Birkaç sezondur devam eden bu trend için “Bitse de gitsek” diyorum. Minimal trend ve desenlerin, dokuların kolaj şeklinde kullanılmasına ise bayılıyorum. Dolabımı bu trende ait parçalarla doldursam bile, 10 sene sonra aralarından yine giyebileceğim tasarımlar bulabileceğime eminim.


Gardırobunuza yeni sezondan hangi parçaları eklediniz? 
Antonio Marras parka, Givenchy çiçek tacı baskılı üst, Miu Miu ayakkabı ve floral desenli krep elbise, Carven deri etek, Burçe Bekrek krep havuç kesimi pantolonlarla giyebileceğim ördekbaşı ve camel rengi kaşmir kazak. 

Sezon trendleri bir kadının giyim tarzını ne kadar etkilemeli?
Çok etkilemese iyi olur. Sezon trendlerinin hepsini, podyumdan fırlamış gibi uygulamaya karşıyım. Öncelikle kendi stilimizi kavramalı, sezon trendlerini süzgeçten geçirmeli, tarzımıza ve vücut tipimize uyabilecek olanları içimize sindirmeliyiz. Aksi halde dolabınızı bir sene sonra kullanmayacağınız giysilerle doldurmuş olursunuz. Ben trendleri çok fazla takip etmem ve her sezon gardırobumu yenilemem. Sadece kendi tarzıma uyacağını düşündüğüm ve zamansız olduğunu hissettiğim parçaları alırım.

  
Sürekli takip ettiğiniz tasarımcılar kimler? 
Maison Martin Margiela, Phoebe Philo,Riccardo Tisci, Jonny Johansson, Raf Simons, Michael Colovos ve Nicole Garrett.

Alışveriş  yaparken “mutlaka bir göz atın” dediğiniz uğrak noktalarınız hangileri? 
Midnight Express, Mapa, V2K'nın yanı sıra benim tasarımlarıma da göz atabilirsiniz. 

Şık bir davete giderken nasıl bir kıyafet seçimi yapılmalı? 
Davetin yeri, zamanı ve tarzı önemli. Ama asıl iş, sizin kendi stilinizi nasıl ortaya koymak istediğiniz... Bol ışıltılı, taşlı elbiselere kendi gardırobumda da yaptığım tasarımlarda da yer vermem. Yalın, rahat, aynı zamanda da şık kıyafetleri seviyorum ve bunu tasarımlarıma da yansıtıyorum. Aniden çıkan bir davette ise tercihimi küçük siyah elbiseden yana kullanıyorum. 

"Giymekten asla vazgeçmem" dediğiniz parçalar var mı? 
Mini siyah elbise, kaşmir basic kazak, tuxedo ceket ve yüksel bel, havuç kesim pantolonlar!

Bir kıyafeti beğenmek, satın almak için yeterli bir neden midir? 
Kesinlikle hayır! Bir kıyafeti beğendiğimde kafamdan binlerce soru geçer. Öncelikle ürünün benim vücut tipime uyup uymadığını, nelerle giyebileceğimi sorgularım. Ürün fiyatının alıp almamama değip değmeyeceğine bakarım. Cevaplarımın beni tatmin etmediği durumlarda da ürüne sırtımı dönüp giderim.

Giyinirken dikkat ettiğiniz stil kurallarınız var mı?
Tek bir kuralım var; “Vücut tipini iyi tanı, orantıyı iyi kur”  Yoksa komik duruma düşürebilirsiniz. Bunun dışında başka bir kuralım yok, aksi takdirde kendi stilinizi oluşturmaktan uzaklaşırsınız. Ruhum keyfimin kahyasıdır. O sabah nasıl hissediyorsam o kimliğe ve stile bürünüp sokağa çıkarım.


Bir kadının gardırobunda mutlaka bulunması gereken parçalar sizce neler? 
Küçük siyah elbise, trençkot, güzel bir kaşmir kaban, iyi kesimli bir ceket...

Sizce bir kadın giyinirken yeniliklere açık mı olmalı, yoksa alışkanlıklarına bağlı mı kalmalıdır?
Yeniliklere, alışkanlıklarınızla aynı orantıda açık olmalısınız. Alışkanlıkarın çoğu, kendinizi keşfettiğiniz seneler içinde, size doğruyu ve yanlışı gösterir.

“Stil sahibi” bir kadın olabilmek için neler gereklidir? 
Özgür ve özgün olmak. Kısacası kendiniz olmak!