CİNSİYETSİZ MODA

Sınır tanımayan stillere hazır olun!

Geçmişte annelerimiz gardıroplarından kaybolan kıyafetler için şikayetçiydi. Şimdi ise durum babalarımız hatta büyükbabalarımız için geçerli oldu! Artık ailecek herkes gardıroplarından bir şey kaybolmasından şikayetçi. Neden mi? Çünkü yeni nesil modası sınır ve cinsiyet tanımıyor. Kadın gardırobuna taşınan takım elbiseler, büyükbaba süveterleri ve polo yaka tişörtler… Erkek gardırobuna taşınan çiçek desenleri, cesur renkler hatta fırfırlı tasarımlar… Cinsiyetsiz modanın kapsamı hiç olmadığı kadar genişlemiş olabilir. Ancak ‘unisex’ stillerin özüne inersek, genelde bol kesim kıyafetler tercih ediliyor. Billie Eilish’in stilini düşünebilirsiniz! Bol, rahat ama aynı zamanda havalı görünen cinsiyetsiz stiller, karantina üniformamız haline gelen eşofman takımlarından sonra giymek isteyeceğiniz tek tarz olabilir. 

Son yıllarda birçok marka cinsiyetsiz koleksiyonlar çıkarırken, ünlü dünyasında da Emily Ratajkowski veya Angelina Jolie gibi isimler çocuklarının cinsiyetlerini 18 yaşına kadar bilmeyeceklerini söylüyorlar. Artık erkeklere mavi, kızlara pembe konsepti yavaş yavaş ortadan kayboluyor. Moda bir ifade biçimi ise, bu ifade biçiminde cinsiyet sınırları olması sizce de biraz tuhaf değil mi? Üstelik cinsiyetsiz parçalar satın almanız, babanızı da çok sevindirecek! Ama ara sıra birkaç parça ödünç almak için babalarımızın gardırobuna tekrar tekrar döneceğimize eminiz…Oversized, formsuz ve şekilsiz özelliği ile bilinen cinsiyetsiz kıyafetlerin tanımı sizi korkutmasın. Son zamanların oversized ve bol kesim trendini düşünürsek, aslında fark etmeden cinsiyetsiz moda akımına kapılmıştık.  ‘Androgynous,’ ‘unisex’ veya ‘genderless’ olarak adlandırılan bu cinsiyetsiz parçalar, sokak modasının en cool görünümlerinden birini yaratıyor. Bir taraftan modayı reddeden ‘normcore’ stiline gönderme yapan cinsiyetsiz kıyafetler, bir taraftan ise aslında oldukça ‘moda’ bir stil sunuyor. Cinsiyet her alanda oldukça tartışılan bir konu, ama modada cinsiyetler arasındaki bariyerlerin hızla ortadan kalktığını açıkça görebiliyoruz. Bunun en iyi örnekleri Billie Eilish, Harry Styles, Lil Nas X ve A$AP Rocky gibi ünlüler olabilir. Kadın ve erkek gardırobu tanımlarına açıkça karşı çıkan bu ünlülerin yanı sıra Bella Hadid ve Hailey Baldwin gibi modelleri sıklıkla oversized ve ‘maskülen’ stiline gönderme yapan parçalar ile görüyoruz. Kısacası, geçmişte oldukça katı olan cinsiyet bariyerleri son yıllarda oldukça ince hatta transparan!

Lil Nas X, Billie Eilish ve Harry Styles (Getty Images)

Gardırobunuzda sınırları ortadan kaldırmak ve aynı zamanda 2020’de alıştığınız süper konfor ev modundan vazgeçmek istemiyorsanız, rahat ve bol cinsiyetsiz stillere yönelmenizi tavsiye ediyoruz. Konfor temasını bırakmak istemiyorsanız, son dönemlerin süper havalı cinsiyetsiz stillerini deneyin! 

Fotogaleride sizin için hazırladığımız 10 cinsiyetsiz stil önerisini görebilirsiniz…