ÇİZGİLİ GİYİNME SANATI

Çizgili giyinme konusunda usta üç isim anlatıyor.

“Moda tasarımı yapmaya başladığım ilk yıllarda çizgili süveterleri üniformam haline getirdim” demişti Jean Paul Gaultier bir röportajında. Her stile uyum sağlama gücü olan desenlerin kraliçesini dört farklı kadın, kişisel stillerine göre yorumladılar. Karşınızda modern zamanların en “kişilik sahibi” üniforması.

IŞIN GÖRMÜŞ

ELLE Türkiye Yayın Direktörü

ELLE: Bu kombini yaparken nasıl bir ruh hali içindeydiniz? Ve nereye gitmek üzere böyle bir kıyafet giyersiniz?
IŞIN GÖRMÜŞ: Neşeli bir ruh hali içindeydim. Bu kombini günün her saati ofiste, akşam arkadaşlarımla yemekte veya bir basın davetinde rahatlıkla giyebilirim. Jean ve sade bir tişört, içinde kendimi en rahat hissettiğim ikilidir. İşimden dolayı olduğunu düşünüyorum, kıyafete çok zaman ayırmayı, çok kafa patlatmayı sevmiyorum. Tarzımı biliyorum ve ona göre çok hızlı hazırlanıyorum genelde.

ELLE: Kişisel stilinizi kısaca anlatır mısınız?
İ.G.: Sade ve net giyinmeyi severim. Kıyafetlerimle dikkat çekmeyi sevmem. Daha çok maskülen bir tarzım var. Çiçekli, böcekli rengarenk kıyafetler tarzım değil. Resmi kıyafetin nedir diye sorarsanız, kaliteli bir jean ve bohem bir bluzu hiçbir şeye değişmem. Ayrıca ceket-etek ya da ceket-pantolon takımları sıkça kullanırım.

ELLE: Breton ve genel anlamda çizgiler ne ifade ediyor size?
İ.G.: Deniz tutkunu bir insan olarak Breton’u enfes buluyorum. Spor giyinmekten hoşlandığım ve çizgileri çok genç, çocuksu bulduğum için de tercih ediyorum. Çizgili bir tişört en güzel gençlik enjeksiyonudur. Botoks yerine şiddetle öneririm.

ELLE: Çizgili giyinmek bağımlılık mı? Sizdeki dozajı nedir?
İ.G.: Jean’e bağımlıyım ben. Jean’siz bir hayat düşünemiyorum. Bacaklarım çok uzun, yakıştırdığım için de bol bol giyiyorum. Ama çizgilere öyle bir bağımlılığım yok. Çok sık kullanıyorum diyelim. Örneğin yazlık pijamalarımın çoğu çizgilidir. Acaba bağımlı mıyım? Şimdi kuşkuya düştüm.

ELLE: Yeni sezondan satın aldığınız bir çizgili parça var mı?

İ.G.: Petit Bateau takıntım var. En son birkaç bluz ve teknede giymek için marin bir elbise aldım.
ELLE: Çizgili kıyafetleriyle size ilham veren bir ünlü var mı?

İ.G.: Tabii ki Brigitte Bardot.
ELLE: Bize çizgili giyinmek konusunda bir tüyo verir misiniz?

İ.G.: Kiloluysanız kaçının. Spor bir kıyafetse topuklularla değil spor ayakkabıyla tamamlayın, daha şık bir seçimse yine topukluyla değil aynı oranda şık ve kaliteli bir sandaletle kombinleyin. Breton ve topuklu ayakkabıları birbirine yakıştırmıyorum.