Egomun En İyi Dostu Deri Giymek

Motorcu ceketler ortamı ısıttı.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 03 Temmuz 2010
Egomun En İyi Dostu Deri Giymek
<#text>Derinin kötü bir ünümü vardı? “Pretty Woman” tarzı upuzun çizmeler, sadece kavgacı ruhlu kızların giydiği kısa ceket, ultra mini etekler... Hafızamızın kenarında köşesinde, bu eski püskü bilgilere dairen ufak kalıntı dahi varsa hepsini silmek için acele etmeliyiz. Benzeri önyargılar günümüzde kimsenin umurunda değil. Bunu doğrulayan bilgiler var: Sezon başından beri en hızlı satan ürün, ultra uzun, seksi çizmelermiş! Tüm versiyonlarıyla. Satış elemanları “Kadınlar ilk bunlara uzanıyor, üstelik ne gözlerinde en ufak bir tereddüt, ne de ellerinde en minik bir titreme oluyor” diye açıklamış durumu. Büyük resme baktığımızda gördüklerimize gelince: 2010’da deri parçaları davette, ofiste, günlük hayatta, her gün giyeceğiz. Deri son birkaç sezondur zaten hayatımızda. Yeni yılda tek fark, tasarımcıların ve hemen ardından da kullanıcıların, deri kıyafeti bambaşka bir boyuta taşıması. Derinin “gerçek” hayata ne derece dahil olduğunu ölçmek için sokağa çıkmak yeter. Başka başka şehirlerdeki kadınların bu manada farklı yorumları dikkat çekiyor. Parisli kadınlar feminen, tek renk elbiseleri, kısa deri ceketlerle tamamlıyorlar. Koyu tonları tercih ediyorlar, çoğu zaman üzerlerindeki tek “renk” kırmızı ojeleri olabiliyor. Toplu saçlar, sıfır makyaj ve şık bir el çantasıyla işi bitiriyorlar. Daracık deri pantolonları tişörtten ziyade gömlek, bot ve seksi topuklularla tamamlayıp “yeni ofis kıyafeti”olarak da kullanıyorlar.~


<#text> Pantolon bluz ikilisine, son tutkumuz vurgulu omuzları olan deri ceketleri yakıştırıyorlar. Aşklar şehrinde son gözde hamile kıyafetine dersiniz? Deri tayt-koton bluz ve uzun ceket! En önemli koşul, göbeğe rağmen fit görüntü ve şık, uzun saplı çantalar oluyor! Londra’daysa deri elbise vintage jean ceketlere, baştan aşağı siyah ve deriye (mesela elbise-ceket), deri etek-beyaz tişört kısa (kumaş) cekete, en çok da deri etek ceket ve ışıltılı bluz kombinasyonlarına rastlanıyor. Her yeniliğin anında sokaklara binbir çeşit yorumuyla “döküldüğü” Londra’da derinin en seksi hali, bot veya çizmenin deri taytla bir bütün oluşturduğu yorumlar! Mutlaka blazer ceketle! Milano kadını, deri kıyafette de renk oyunlarından çekinmiyor. Siyah-beyaz birlikteliği, mesela siyah deri pantolon-beyaz ceket, oldukça Milanovari bir yorum. Ofis ve ofis dışındaki mekanlardaki etkinlikler için de eşit derecede uygun birs eçenek! Deriyi en çılgın kullananlar, New Yorklu kadınlar. Onlar bu konuda sınır tanımıyor. Her türlü deriyi seksi görünmek için giyiyorlar. Örneğin “destroyed” yani ”tahrip edilmiş” jean’lerin yerini aynı tarzdaki deri pantolonlar almış durumda.


<#text>
DERİNİN 2010 TAKVİMİ<#text> Vintage görünümlü parçalara (biliyorsunuz, kaliteli deri eskidikçe/kullanıldıkça güzelleşir) ve “mimari yorumlara” rağbet var. Üzerinizdeki deri parçanın etkisini biraz yumuşatmak, yani günlük hayata daha kolay adapte etmek için örgülerden yardım alıp, deri etek-bol hırka; deri tayt/pantolon-salaş kazak; elbise-kalın çorap gibi farlı versiyonlar üretin.~


<#text> Hala çekinceleriniz varsa... 2010’da deri etekleri, pantolonları vs. (sadece) “kötü” kızlar giymiyor! Deri parçalar el değiştireli epey oldu, hatırlatılır. Deri içimize de sızdı. Yves Saint Laurent deri korseve “body”leri, derinin en fetiş parça olduğunu unutturmamaya niyetli.Tek renk ve özellikle de toprak tonlardaki parçalar çoğunlukta. Siyah, bir klasik. O renk “du jour” (yani günümüzün rengi) kabul ediliyor. Griler de var (bkz.özellikle Rodarte!)  Baştan aşağı deri giymek kesinlikle tabu değil. Hermes’in “aviator” (havacı/pilot) temalı koleksiyonundaki parçalara, hele ki tek parça deri tulumlara bakıırsa zaten buna gönüllü olarak “mecbur” kalacağız. Hep deri etek, “normal” bluz/gömlek/tişört giyecek değiliz ya... Tam tersi daha iyi fikir: Mini (kumaş) etek, iddialı/cesur bir deri bluz ikilisi 2010’da çok daha cazip bir seçenek. Deri parçalar ön plana çıktığı oranda,üzerimizdeki diğer şeyleri de daha “görünür” kılıyor. O yüzden ayakkabı ve çanta seçimi konusunda ekstra titizlenmek lazım. Takıp takıştırma meselesini unutun. Deri söz konusu olunca diz hizasındaki etekler ve klasik kesimli elbiseler bu yıl iş kıyafeti olarak da onay aldı!

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Kasım Sayısı Çıktı!

ELLE Kasım sayısı, ELLE MAN ve ELLE Time ekleri ile birlikte tam 400 sayfa! Kapak yıldızlarımız ise Hazal Kaya, Boran Kuzum ve Serkan Çayoğlu.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.