KENDİNİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE ADAMIŞ 20 MARKA

Bilinçli alışverişin yolu bu markalardan geçiyor…

Dünyayı daha iyi bir yer yapmak için herkesin alışveriş yapmayı bırakması gerekiyor. Bu insanların şimdiki doğası sebebiyle pek de mümkün değil. Bu nedenle gözümüzü daha gerçekçi alternatifler ve atıklardan harika tasarımlar yaratan markalara çeviriyoruz. Sadece kendi satın aldıklarımız değil markaların ürettiği ve daha sonra atık olan birçok kıyafet var. Bunların geri dönüşümü yapılmazken ortaya büyük bir atık problemi çıkıyor. Evet… Gözünüzü korkuttuk biliyoruz! Ancak eski stoklardan üretim yapan, plastik atıklardan ayakkabı üreten veya sadece sipariş üzerine üretim yapan markalar var. 

Moda sektörü, kömür üretiminden sonra dünyaya en çok zarar veren sektör. Instagram sayfamızda sürekli ‘sürdürülebilir’ etiketleri ve ‘doğa dostu’ paylaşımları görüyoruz. Birçoğu ‘greenwashing’ olarak adlandırılan sahte sürdürülebilir markalar iken, bu ‘trend’ bizi endişelendiriyor. Daha sürdürülebilir bir dünya için alışveriş yapmak veya rutinlerimizi değiştirmek bir pazarlama stratejisi olmamalı. Birçok marka üretim yöntemlerini değiştirmesi harika bir şey ancak kalıcı bir etki için tamamen çevreye saygılı markaları gün ışığına çıkarmak istiyoruz. 

Cilt bakım ve makyaj dolabımızı etik ve hayvan testleri yapmayan markalar ile güncelledik. Peki ya gardırobumuz? Dünyanın genelinde bir iklim krizi süregelirken ve Birleşmiş Milletler çevre için kırmızı alarm verirken, biraz daha duyarlı ve bilinçli olabiliriz. Stilinizden ve kıyafet seçimlerinizden ödünç vermeniz şart değil. Dünyayı düşünen, karbon ayak izini azaltan ve geri dönüşümü bir felsefe edinen markalar, gardırobumuzu anında çok daha farkında ve duyarlı hale getiriyor. Sadece sürdürülebilir materyaller değil iş etiğine de önem veren bu markalar, yerel üreticilere ve kadınlara da iş imkanı tanıyorlar. Alışveriş yaparken çok daha mutlu hissedeceğinizin garantisini veriyoruz!

Fotogaleride kendini sürdürülebilirliğe adamış 20 markayı inceleyebilirsiniz…