“NORMCORE” 101

Normcore nedir? Nasıl giyilir?

Modada yeni bir trend mi? Çok şaşırdık! Ancak “normcore” stilinin pek de yeni olduğunu söyleyemeyiz. Sadece son yıllarda daha çok spot ışıkları altında olan bu cinsiyetsiz moda akımı oldukça rahat ve dikkat çekici stiller ortaya çıkarıyor. ‘Normal’ ve ‘Hardcore’ kelimelerinin birleşiminden oluşan “Normcore” terimi ilk olarak 2009’da belirmiş ve daha sonra K-Hole trend ajansı tarafından incelenmişti. Giyim kurallarını göz önünde bulundurmadan giyinme yöntemi olan “normcore” bir trendden çok tavır. “Özel olmadan özgürleşmek” anlamına gelen bu stil anti-moda modası diyebiliriz. 

Genelde moda nedir? Kendi stilinizi belirleyerek herkesten farklı görünmek. Ancak “normcore” tarzı giyinen insanlar tam tersi olarak kendilerini kıyafetleri ile farklılaştırmak istemiyorlar. Bu tarzı tercih edenler ‘trend’ dışında kalmıyor… Sadece ellerine ilk geçen, pratik ve rahat kıyafetler tercih ediyorlar. Hızlı değişen moda trendlerine karşı gelenler tarafından başlatıldığı düşünülen “normcore” stilinin öne çıkan parçaları arasında: tişörtler, hoodieler, polo yaka kazaklar, bej pantolonlar ve jeanler var. Genelde hem kadın hem de erkeklerin paylaştığı giyim parçalarından oluşan bu stil, cinsiyetsiz ve aslında oldukça çeşitli bir tarz sunuyor.

Okuduklarınızdan sonra “Ben asla ‘normcore’ giyinmem!” diye düşünüyor olabilirsiniz… Ancak eğer eşofman takımları, jean ve tişört veya takım elbise gibi kıyafetler tercih ediyorsanız aslında bilinçsiz bir şekilde “normcore” giyiniyorsunuz! Son yıllardaki oversized kesimler, rahat şıklık ve atletik stiller gibi trendler ile paralel ilerleyen “normcore” stili 21. Yüzyılın en sevilen görünümleri arasında. Maksimalizm ve abartıyı reddeden bu stilin tam olarak minimalist olduğunu söyleyemeyiz. Rahatlığın ve cinsiyetsiz görünümlerin öne çıktığı bu stili denerken farklı eklemeler de yapabilirsiniz. Aslında ilk başlarda Instagram’ın ‘Polaroid’ görünümlü süper renkli filtrelerine ve hipster kültürüne karşı gelen “normcore” fikrinin şu günlerde anlamının aksine oldukça ‘havalı’ ve ‘popüler’ olması çok ilginç! Artık Instagram’da nereye bakarsak bakalım bu oversized ve cinsiyetsiz stillerini görüyoruz. Yani anti-moda, moda oldu diyebiliriz!

İlk başlarda 90’ların popüler dizisi Seinfeld’ın stilinden esinlenen “normcore” stili şimdilerde ‘dad sneakerlar’ büyükbaba süveterleri veya oversized takım elbiseler ile sürüyor. Bir yandan Steve Jobs’un stiline göz kırpan bu trend bir taraftan ise Woody Hall’un ‘Annie Hall’ filminde Diane Keaton’un stiline benzetiliyor. Son yıllarda Demna Gvasalia’nın Balenciaga tasarımları ile yeniden yayılmaya başlayan “normcore” tarzının net bir şekilde modanın en konforlu trendi olduğunu söyleyebiliriz.

Tamamen rahat ve zahmetsiz bir stil olan “normcore” modasını denemek için fotogalerideki önerileri ve ilham kaynaklarını inceleyebilirsiniz…

Etİketler