TAYT 101

Tayt sezonu açılmışken bilmeniz gerekenler, haberimizde.

Biliyoruz, biliyoruz… Taytı kimileri pantolon olarak onaylasa da, kimileri de onun spor salonlarından dışarı çıkamamasını söylüyor. Halbuki öyle konforlu ki, insan hiç çıkarmak istemiyor!

Biz bu ikileme üçüncü bir açıdan bakıyor ve şöyle düşünüyoruz: Nasıl giymeniz gerektiğini bilirseniz, tayların günlük kombinlerin vazgeçilmezi olması bile mümkün. “Tayt kullanımı konusunda birkaç basit kural olsa da, ne yapacağımızı bilsek.” diye düşünenlerinizi de unutmuyoruz! Sizler için önerilerimiz şöyle:
Nereye ne giyilmesi gerektiğini bilmek önemli. Yani resmi ortamlara, ciddi kurumsal ofislere, iş görüşmelerine, doğum günü ve kokteyl gibi resmiyet gerektiren ve özel durumlarda taytları unutun. Profesyonel hayatınızla ilgili etkinliklerde de tayt giymemenizi öneririz. Ama uzun uçuşlar, market ve alışveriş merkezi, spor salonu, günlük yürüyüşler, arkadaşlarla rahat mekanlarda buluşmalar söz konusu olduğunda, neden olmasın?

- Her trendde olduğu gibi taytların da sizi en iyi gösteren şeklini seçmeniz gerek. Yani sırf içine girebiliyorsunuz diye bir küçük bedeni alıp, patlayacak gibi bir görünmek çok yanlış. Ya da bacak boyunuz kısaysa, düşük belli ve bileğin biraz üstünde biten modellerden uzak durmalısınız.

- Ekstra önem isteyen bölgeleriniz varsa, onlara göre seçim de yapabilirsiniz. Mesela, daha ince görünmek için yanları kalın çizgili bir model; kalçanız daha havada görünsün diye arkadan destekli bir tayt seçebilirsiniz. Önemli olan, daha küçük göstermek istediğiniz yerlerde, spor taytların çoğunda olan büyük ve neon renklerde desenlerin olmaması.

- Desen ve renk konusu, spor taytları günlük yaşama taşıma konusunda ekstra önem taşıyor. Çünkü spor salonunda çok neşeli ve doğru görünen ultra desenli, neon renkli parçaların günlük kombinlerde kullanılması zorlaşıyor. Kısacası tayları şık görünümlerin bir parçası yapmak istiyorsanız renk olarak siyah, gri, bordo gibi koyu olanları ve fermuar, file gibi detaylar bakımından sade olanlarını tercih edebilirsiniz.

- Tayt kullandığınız look’ları kolaylaştırmak için şu parçaları da kullanmanız mümkün: Deri ve kot ceketler, spor veya düz ayakkabılar, oversize kazak, hırka, gömlek veya tişörtler. Neden mi? Bu parçaların hepsi, spor tayları günlük hayata taşıma konusunda çok başarılı.

Yazı: Hande Öztürk

Etİketler