UNUTULMAZ FİLM KIYAFETLERİNİ GÜNÜMÜZE UYARLIYORUZ

İkonik filmlerin ikonik stilleri…

Bazı filmler vardır yıllar geçse de asla eskimez! Defalarca izleyip asla sıkılmadığımız, tekrar tekrar dönüp repliklerine baktığımız ve stillerine hayran olduğumuz filmler… Kostümleri, kıyafetleri ve karakterleri ile aklımıza kazınan eski ve yeni filmler birçok 2020 trendini yansıtıyor.

Modanın bir döngü içerisinde olduğunu bir kez daha kanıtlayan film stilleri hem farklı hem de eğlenceli stiller denemek için ideal.

Moda filmleri denince aklımıza ilk ‘Devil Wears Prada’ gelirken, en ikonik film stili denince ise ilk olarak Audrey Hepburn’ün ‘Breakfast at Tiffany’s’ filmindeki küçük siyah elbisesini düşünüyoruz. Sadece film stillerini değil moda tarihini de değiştiren bu filmlerin yanı sıra asla giyeceğimizi hayal edemeyeceğimiz bilim kurgu aksiyon ‘The Matrix’ filmi bile 2020 trendlerine ilham kaynağı oluyor. Dönemin stillerini görmenin en iyi yerlerinden biri olan filmler 60’ların, 80’lerin veya 90’ların vazgeçilmez parçalarını yansıtıyor. Bir dönemin sosyal sorunlarını ve gelişmelerini anlamak için iki yere bakabilirsiniz: kıyafetler ve filmler. Güncel sorunları konu alan filmler aynı zamanda geçtiği dönemin stillerini de yansıtıyor. Sonbahar 2020’de bu kadar çok nostaljik trend varken, ilham kaynağımızın filmler olması çok normal. Bir gün Woody Allen’ın ‘Annie Hall’ filminde Diane Keaton’un maskülen stilini yansıtırken başka bir gün ise ‘Clueless’ filmindeki kolejli ekoseli takımlar ile 90’lı yıllara geri dönüş yapabilirsiniz. Üzerinden yıllar geçse de konuşulmaya devam eden film stilleri, işte tam da bu yüzden güncel trendlerin esin kaynağı oluyor. 

Moda sektöründe en çok konuşulan seri ve film ‘Sex and the City’ olabilir… Ancak tasarımcıların esin kaynakları ve günümüzün trendleri bambaşka efsanevi filmlere de uyarlanabilir. Sonbahar 2020 podyumlarında gördüğümüz kravatlı takım elbiseler ‘Annie Hall,’ baştan aşağı deriler ‘The Matrix' takım elbise ve sneaker eşleştirmesi ‘Working Girl’ ve asla vazgeçemediğimiz bir klasik olan küçük siyah elbiseler ise ‘Breakfast at Tiffany’s’ filminden! Son yıllarda geçmişe olan aşkı daha da çok gün yüzüne çıkan moda sektörü, sürekli karşımıza vintage trendler ile çıkıyor. Babaannemizin krokodil desenli çantalarını, büyükbabamızın süveterini veya annemizin 80’li yıllar mom jeanlerini giyerken yüzümüzü nostaljik filmlere çevirmemek mümkün değil! Modern ve retro stilleri harmanlayarak 2020’ye uygun stiller yaratmak için unutulmaz filmlerin unutulmaz kıyafetlerini keşfe çıkıyoruz. 

Fotogaleride 10 ikonik filmin 10 ikonik stilini denemenin yollarını inceleyebilirsiniz….