CASUAL GÖRÜNÜMÜN ALTIN KURALLARI

Sokak stilinde şık ve fit görünümün anahtarı...

Şık ve tarz sahibi olmanın anahtar unsurlarından biri de, gündelik kıyafetler içinde dahi etkileyici bir tarz oluşturmayı başarabilmektir. Sadece özel davetler, iş ve sosyal hayat için giyinmenin ötesinde, markete alışverişe, parka koşuya, sahilde yürüyüşe çıkarken bile, gündelik kıyafetleriniz içinde tarzınızdan ödün vermemeyi hedeflemelisiniz. Elbette bunu sağlamak içinse pratik casual kıyafetlerinizi de seçerken özen göstermeniz  gerekir. İşte casual şıklık hedeflerinizi sağlamanıza destek olacak altın kurallar.

Casual giyim, çoğu zaman önemi azımsanan bir tarz olabilir ama size küçük bir hatırlatma yapalım, imajınız üzerindeki en büyük etkiyi yaratan casual giyim seçimleriniz olacaktır. Davetlerde, özel günlerde, kutlamalarda, iş hayatı için giyinirken herkes belli bir seviyenin üzerinde durmak için çaba harcar. Ama gündelik giysilerinizle ortamlarda arz-endam ettiğinizde, tarzınızın seviyesi hala etkileyici sınırların üzerinde kalıyorsa çevrenizdeki insanların zihninde şık imajınız çok sağlam temellerle yerleşir. İnsanların gözünde, her koşul ve şart altında şık olmayı başaran, ne giyse yakıştıran o ayrıcalıklı insanlardan birine dönüşürsünüz. Dolayısıyla Casual giyim alışkanlıklarınız imajınızı belirleyen çok önemli bir ayrıntıdır.

Hazır yaz gelmişken, gardırobumuz için yeni elbise modelleri de bakınırken, gündelik kıyafetlerimizle de daha şık ve fit görünmek için Casual kıyafet seçimlerinde dikkat edilecek birkaç önemli detayın altını çizelim.

Bu yaz, zorlu kış şartlarının ardından herkes hafif depresif bir ruh halini yaşadığı için, koyu ve iç karartan renklerden olabildiğince uzak durmaya çalışacağız. Yaz ayları için zaten sıcak ve canlı renkler her zaman tercih edilir ama bu yıl bu renklere daha fazla ihtiyacımız var.

Hem kendi ruhumuzu rahatlatmak için, hem de çevremizdeki insanların gözüne daha hoş, daha çekici görünmek için turuncu, sarı, mavi, yeşil gibi parlak ve canlı renklere odaklanacağız.

LC Waikiki de bu yıl bu detayları göz önünde bulundurarak tasarımlarını hazırlamış. Tek yapmanız gereken beğendiğiniz modeli bulmak. Seçeceğiniz model konusunda, biraz klasik tarza yakın durmanızı öneririz çünkü insanların ruh hali şu aşamada “yenilikleri” analiz edip algılayabilecek kadar huzurlu değil. Klasiğin güvenli huzuru herkesi mutlu edecek bir ruh hali yaratacaktır. Keza Mavi ve hatta Adidas koleksiyonlarında da canlı renkleri görmek hiç zor değil. Bu iki marka da, casual ve spor giyim konusunda çok değerli tasarımlar ortaya koyan tasarımcılara sahipler. Tırnaklarınızla kazıyarak inşa ettiğiniz imajınızı güvenerek emanet edebileceğiniz yeni sezon modelleriyle mutlaka gardırobunuzda yer almalarını tavsiye ederiz.

Elbette sadece elbise alışverişi de yeterli olmayacak. Canlı renklerle tasarlanmış elbiselerimizin üzerine, kontrast renklerden oluşan aksesuarlar kullandığımızda, elbisenin canlı renkleri daha da ön plana çıkacaktır. Şapka, ayakkabı, çanta, yüzük, kolye, kemer… Kıyafetinize uygun aksesuarla tarzınızı daha da güçlendirebileceğiniz unutmayın.

Aksesuar seçiminde ise özgün tasarımların beğeni toplayacağını tahmin edebiliriz zira aksesuarlar çoğumuzun gözünde sanat eserleri olarak görünen ürünler ve ne özgün tasarıma sahip olmaları saldırgan bir görüntü oluşturmayacaktır. Elbise ve aksesuar tasarımı arasında böyle ince bir ayrıntı olduğunu unutmamanızı tavsiye ederiz. Elbiseler, bilinç altımızda, vücudumuzu dış etkilerden korumak için yaratılmış bir kavram ve bu kavramı “aşırıya kaçan” tasarımlarla zorladığımızda çevremize biraz saldırgan, tehditkar mesajlar da verebiliyoruz. Ama aksesuarlar estetik değerlerle ön plana çıkan ürünler ve haliyle üzerinde sanatsal yaratıcılığın kullanılması zihnimizde tehdit algısı oluşturmuyor.