First Wave: Les Benjamins Sonbahar-Kış 2023 Koleksiyonu

Koleksiyon, odağını dünyanın ve evrenin önceden var olan kavramlarından daha soyut ve estetik olarak uzak bir kavrama çeviriyor.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 13 Eylül 2023
First Wave: Les Benjamins Sonbahar-Kış 2023 Koleksiyonu

İstanbul merkezli lüks sokak giyim markası LES BENJAMINS’in Sonbahar-Kış 2023 koleksiyonu, markanın kreatif direktörü Bünyamin Aydın'ın dünya üzerindeki ilk koloninin hayali bir çöl manzarasında nasıl görünebileceğinden ilham aldığı 'First Wave’ adını alıyor.

LES BENJAMINS, markanın DNA’sı halı monogramı gibi Doğu’nun geleneksel kültürel sembollerini, çağın ötesinde bilimkurgu unsurları ve oyun skin’leri ile birleştiren ‘First Wave', üzerinde yaşayanlar insanlar terk ettikten çok sonra bile dünyaya duyulan nostaljinin hala devam ettiği bir geleceğin birleşimi yansıtıyor.

Deri, ipek ve krep kumaşların ön planda olduğu koleksiyonda tasarımlarda oyun skin’i tipi vücut zırhı, dolgu ve teknik askeri siluetlerin, her biri oversize rave tarzı patch’ler, tüpler ve büzgü gibi donanım ve işlevsel teknoloji ayrıntılarıyla bir araya getiriliyor.

Temel renk paleti, kızıl kahverengi, bataklık ve orman yeşilinin derin tonlarıyla hem erkek hem de kadın giyiminde melankolik bir hal alırken, soyut neonlar ve asit yıkamalar, distopik bir zeminde hümanist umudun sembolü olarak koleksiyona ‘cyber punk’ bir hava katıyor.

Markanın topluma olan bağlılığıyla uyumlu olan ‘First Wave’, çölde yeni bir kabilenin oluştuğu, her birinin geçmişe ve Doğu'ya dair kendi nostaljisini taşıdığı ancak geleceğe yönelik bir dirence sahip olduğu bir dünya yaratıyor.


LES BENJAMINS X GÜNEY KORE 

LES BENJAMINS kurucusu ve kreatif direktörü Bünyamin Aydın, Güney Kore moda sahnesine giriş yaparak bu kez Doğu'dan Doğu'ya bir köprü kuruyor ve İstanbul ile Seul noktalarını birleştiriyor. İki ülke arasındaki tarihi bağ ve sokak modası kültürü gelişen alt kültürlere olan aşinalığı ile LES BENJAMINS, yeni bir dönem başlatıyor ve bölge ile Güney Kore arasında bir bağ kuran ilk tasarımcı oluyor.

LES BENJAMINS Sonbahar- Kış 2023 ‘First Wave’ koleksiyonu kampanya çekimleri Güney Kore’de gerçekleşti.

Bünyamin Aydın, "Les Benjamins'i Seul'e getirmek markanın kurulduğu ilk günlerden beri hep hayalimdi," diyerek LES BENJAMINS’in Güney Kore’ye girişi hakkında duygularını aktarıyor; "Hem Kore hem de Japon kültürlerinin Almanya'da geçen çocukluk dönemimde büyük etkisi oldu. LES BENJAMINS aracılığıyla İstanbul'un daha önce deneyimlenmemiş gençlik kültürünü, sokak modasını ve yaşam tarzını tanıtmayı hedefliyoruz. Ayrıca, yeni kültürleri birbirine bağlayan bir platform ve bir iletişimci olarak rolünü genişletmeyi planlıyoruz."

LES BENJAMINS, Sonbahar-Kış 2023 "FIRST WAVE" koleksiyonu ile Güney Kore'ye trend belirleyen kuruluşlarla iş birliği yaparak giriyor. İstanbul merkezli lüks sokak giyim markası, 6 Eylül'deki Pop-up açılışı için Koreli konsept mağazası EMPTY ile ortaklık kurdu. Yaratıcı endüstri için yılın en prestijli zaman diliminde iki hafta boyunca devam edecek olan bu ortaklık, küresel çapta ilgi çeken ve önemli kişilerle izleyicileri bir araya getiren Frieze Sanat Fuarı sezonuna denk geliyor. 

Ayrıca, LES BENJAMINS'in FW23 "FIRST WAVE" koleksiyonu, türünün tek örneği, A-list fotoğrafçı Cho Gi-Seok tarafından yeniden yorumlandı. Cho, çağdaş modanın merceğinden izleyicileri birbirine bağlamak için görsel anlatı arasında köprü kuruyor.

LES BENJAMINS, toplumu birleştirmek için Seul genelinde önemli etkinlikler ve sürükleyici deneyimlere de imza atıyor. Marka Seul’de, 31 Ağustos'ta Kompakt plak barında bir etkinlik gerçekleştirdi ve 3 Eylül'de Namyoungtak ile özel bir ortaklık kurarak sokaktan ilham alan vizyonunu sergiliyor. 

Kore kreatif sektörü ve moda camiası LES BENJAMINS'i hem yeni hem de gerekli ve eşsiz bir kültürel mirasa sahip olarak görüyor. BU BİR REKLAMDIR. 


ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.