HAUTE COUTURE ŞAPKALARIN YARATICISI: GÜL PAMUK

Gül Pamuk, istediği gibi şapka bulamayınca kendi haute couture şapka markasını yaratmayı seçen bir sanatçı. Her biri eşsiz tasarımlara sahip şapkaların hikayesini yaratıcısından dinledik.

Haute Couture elbiselere aşinayız. Fakat şimdi sizi haute couture şapka ile tanıştırmak istiyoruz. Gül Pamuk ihtiyaç duyduğu şapkayı bir türlü bulamayınca kendi şapkalarını tasarlamaya başlıyor ve olaylar gelişiyor. İlham dolu tasarım yolculuğunu anlattığı hikayesi ile Gül Pamuk'tan dinledik. 

ELLE: Tasarım yapmaya nasıl başladınız, ilk tasarımınızı hatırlıyor musunuz?   

Gül Pamuk: 2004’te Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ni bitirdikten sonra annemin haute-couture atölyesinde  onun müşterilerine kilise ve sinagog düğünleri için şapkalar tasarlamaya ve dikmeye başladım, çocukluğum kumaş tozu yutarak atölyede geçti diyebilirim.

ELLE: Şapka tasarımlarınız oldukça dikkat çekici neden şapkayı seçtiniz? 

G.P: Ben seçmedim o beni seçti! Tamamen hayatın bana verdiği rastlantısal bir karşılaşmaydı. Bu fırsatı kaçırmadım. İngiltere’ye at yarışlarına davet edildim ve şapka takmam gerektiğini söylediler. O dönem İstanbul’da çok şapka dükkanı yoktu. Olanlarda da çok klasik şapkalar vardı. İngiltere‘de şapkacı arayıp bulacak zamanım olmayacaktı ve ben de kendi şapkamı yaratmaya karar verdim. Şapkam Büyük ilgi çekti, komplimanları topladım o enerjiyle annemin atölyesinde kolları sıvayarak işe başladım. Öğrenmek için çok çalıştım. Şapka zor bir iş, detaydan oluşur. Aayakkabı gibi, kötü yaparsanız kafada durmaz düşer, baş ağrısı yapar vs...

ELLE: Peki markanızın hikayesi nedir? Nasıl karar verdiniz ve yolda neler yaşadınız? 

G.P: Markamın hikayesi yok benim hikayelerim markayı yarattı. Yurt dışında yaşamaya başlayalı 10 yıl olacak. Bu alanda eksik olduğunu fark ettim. Severek yaptığım tutkum olan bir iş yaratmak, profesyonel resim hayatıma da engel olmadı. İkisi de tutkum ve para kazandığım mesleklerim. Bu konuda oldukça zorlandım tabi, tanıdıklarınız olmadan bugün bir yerlere gelmek hakikaten zor. Çok çalışmanız gerekiyor, yabancı bir ülkede olmanın hem avantajı hem de zorlukları var. O zorlukları atlattım zaman içinde tabii. Şimdi insanlar telefonumu, atölye adresimi, mailimi bulup ulaşıyor kişiye özel tasarımlar yapıyorum. İlkbahar, yaz, sonbahar sezonum ve evlilik dönemleri oldukça yoğun geçiyor.

ELLE: Markanızın karakteristik özellikleri nedir?

G.P: Markam en önemli özelliği her tasarımın “tek” olması. Aynı modelden ikincisi yok! Kumaş renkleri, desenleri, boncuklar, ya da tasarımların formu mutlaka farklıdır. Bir diğer özellik ise farklı malzemeler kullanılan tasarımlar, bu tasarımlar şu an şapka; yakalık, manchettes (manşetler, bilezik gibi ama biraz daha tasarım). Ben bu kış bu tasarımlara öncülük yaptım. Bu manşetleri önümüzdeki dönem çeşitli kumaş ve farklı tasarımlarda kullanacaksınız hatta erkekler bile!

ELLE: Tasarımlarınızda hangi malzemeleri tercih ediyorsunuz? 

G.P: Her şey olabilir, her şey deneyebilirim yeter ki kullanıma, rahatlığa elverişli olsun. Tasarım yaparken en zorlayan, yaratıcı sınırlayan şey kullanım, rahatsız olursa rahat edemezseniz kullanamazsınız.

ELLE: Size ilham veren şeyler nelerdir?

G.P: Önce sanat ve kostüm tarihi sonra da rastlantılar, gözlemler, hayata ve doğaya  dair her şey..

ELLE: Markanız ile ilgili planlarınız nelerdir, farklı aksesuarlar da görecek miyiz? 

G.P: Bu sene yeni manşetleri buldum mesela daha önce yoklardı. Sürekli araştırıp, düşünüp çizim yapıp deniyorum önce kendim kullanırım tasarımlarımı sonra lanse eder satışa çıkarırım, kendim de deniyorum. Laboratuvarda iksir yaratır gibi önce ben içiyorum.

ELLE: Yurt dışındaki planlarınız nedir?

G.P: Yeni taşındığım şehir Montpellier’yi çok sevdim burada işimi geliştireceğim farklı giyinen, tasarım arayan kadınların hizmetindeyim. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar oralara da yetişirim sorun değil. Bugün internetten her yerden sipariş alıp servis yapabiliyorsunuz, moda evleri defilelerinde onların markalarını temsilen tasarımlarımı yapıyorum. Şapka workshop yapmam için mağaza açılışlarına davet ediliyorum, bu alan da birçok şey yapmak mümkün. Dünyada şapka yapan çok az. Yapanların çoğu Çin’den hazır alıp üzerine dekorasyon yapıyor ben kalıbını, dikişini, boyasını her şeyini makine kullanmadan ellerimle yapıyorum.

ELLE: Şapkalarınızı nerelerde bulabiliriz? 

 G.P: Web sayfam yapım aşamasında. Instagram hesabımı (gulpamukofficiel) güncel tutuyorum yarattıklarımı hemen yüklerim devingen, keyifli oldu oradaki sayfam. Oradan mesaj ya da mail atanlar oluyor. Web sayfam da bu ay sonu hazır olacak.