JANE BIRKIN’İN İKONİK STİLİ

Kendine özgü zahmetsiz stiliyle tanınan Jane Birkin'in en ikonik görünümlerini hatırlıyoruz.

Buse Saray BUSE SARAY 19 Temmuz 2023
JANE BIRKIN’İN İKONİK STİLİ

Merhum Jane Birkin şarkıcı, oyuncu, yazar, anne ve hayırsever olmasının yanı sıra bir stil ikonuydu. Hem transparan elbisenin hem de el çantası olarak hasır sepetin öncüsü olan Birkin, gündelik ve resmi görünümlerle sonsuz bir şekilde oynayan Anglo-Fransız stiliyle dikkat çekti.Birkin, moda tarihi kitaplarına Hermès'in Birkin çantasına onun adını vermesiyle girdi (hasır sepet çantasının içindekileri bir uçuş sırasında Hermès'in CEO'sunun her tarafına döktükten sonra). Ve o zamandan beri Jane, çanta (kelimenin tam anlamıyla) altından daha değerli olmasına rağmen, tipik bir umursamazlıkla kendi çantasını taktı.

Moda dünyasının nihai lüks aksesuarına ilham veren kadının onuruna, burada onun en unutulmaz stil anlarından bazılarına bir göz atıyoruz. Ve onlardan hemen şimdi ilham almanızı öneriyoruz.


Birkin, Beatles üyesi George Harrison ile 1968 Cannes Film Festivali'ndeyken ikonik hasır sepet çantasını, topuklu ayakkabılar ve çiçekli mini bir elbiseyle eşleştirirdi.


Dikkate değer bir görünüm, Birkin'in 1968'de Serge Gainsbourg ile evliliği için seçtiği gelinlikti. Tığ işi dantelden yapılmış yarı transparan beyaz elbiseden oluşan bu ikonik görünümü, gelin stilleri arasında oldukça ünlüdür. Gösterişli elbiselerden uzak duran bu görünümle Birkin, tarihin en zahmetsizce şık gelinlerinden biri haline geldi.


Jane Birkin ve Serge Gainsbourg, 1969'da Fransa'daki "Slogan" filminin galasına katıldılar. Transparan elbisenin ilk öncülerinden biri olan Birkin, mini elbisesini düşük belli mikro bir alt, hasır sepet çanta ve Carel Paris Mary-Jane ayakkabılarıyla eşleştirdi.


Jane Birkin ve Serge Gainsbourge, 1969'da Sanatçılar Birliği'nin Paris'teki Galası'na katıldı. Birkin'in transparan elbise sevgisinin ve cesur stilinin bir başka harika örneği, resmi bir etkinlikte giydiği ön dekoltesi göbek hizasına uzanan tığ işi bir elbiseydi.

1969'da sıra dışı takılarla eşleştirdiği cüretkar gece elbisesi, birçok bohem kırmızı halı görünümünün ilham kaynağı oldu…1970'de Serge Gainsbourg ile tatildeyken Birkin, yazın pantolon giymede usta olduğunu kanıtlamıştı. Orta belli beyaz pantolonunu dantel görünümlü kısa üst ve uzun kolyesiyle tamamlamıştı.Mikro kısa üstler sokak modasını etkisi altında almadan çok önce (1970), Jane onları düşük belli geniş paçalı pantolonlar ve her zaman klasik olan babetler ile eşleştiriyordu.70'ler boyunca Rabanne, Jane'in en unutulmaz görünümlerinden bazılarının arkasındaydı. Tasarımcı, 1972'de özellikle Jane için bir mikro mini elbise tasarladı. Bu, onun çığır açan tasarımcıyla ilişki kurduktan hemen sonraki ikonik Paco Rabanne mini elbiselerinden biriydi.1972'de Jane Birkin, Kate Barry, Charlotte Gainsbourg ve Serge Gainsbourg'un Saint-Tropez'deki bu spontane aile portresi, bin kot şort satılmasını sağladı. İki çocuk annesinin mini kot şortunu espadriller, beyaz bir kolsuz bluz ve parlak ten rengiyle eşleştirdiği görülüyor.Görünüşe göre Birkin'in favori tatil görünümü, güvenilir işlemeli üstleri, hafif bol kot pantolonları ve platform topuklu ayakkabılarından oluşuyordu. 1973'deki Cote d'Azur tatili de bunun yansıması...Bisiklet yaka tişört ve taşlanmış kottan oluşan bu klasik karışım, Birkin'in stil DNA'sının merkezinde yer alıyor. Burnu açık kırmızı ayakkabılar ve imza hasır sepet çantası, hepimizin hayranlık duyduğu o çok havalı Fransız esintisine sahip yaz görünümünü tamamlıyor. (1974)

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.