LES BENJAMINS İLKBAHAR / YAZ 2023 KOLEKSIYONU: “HORSE OF THE EAST”

“Horse of The East” koleksiyonu, at yarışlarıyla ilişkili paralel temaların izini taşıyor

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 14 Mart 2023
 LES BENJAMINS  İLKBAHAR / YAZ 2023 KOLEKSIYONU: “HORSE OF THE EAST”

Les Benjamins'in İlkbahar-Yaz 2023 koleksiyonu, at yarışlarının Batılı tasarım geleneklerinin yanı sıra geleneksel Doğu zanaatından ve kıyafetlerinden ilham alıyor ve bu geleneksel estetiği modern sokak giyim parçalarıyla birleştiriyor.“Horse of The East” koleksiyonu için marka kurucusu ve kreatif direktörü Bünyamin Aydın, Dubai'de yaşadığı dönemde evinin tüm büyük at yarışlarının düzenlendiği Meydan'dan (hipodrom) ilham alıyor. Les Benjamins Kadın Koleksiyonu Baş Tasarımcısı Lamia Al Otaishan Aydın’ın çocukluğunda katıldığı at yarışları ve bu yarışlara nasıl giyindiği hakkında anlattığı hikayelerden esinlenen Bünyamin Aydın, bu yarışlarda izleyicilerin neredeyse bir moda defilesi yarattığını söylüyor. Aydın, Les Benjamins İlkbahar Yaz 2023 koleksiyonu için, “Koleksiyon, at yarışlarının ve törenlerinin kim ve ne ile ilişkili olduğuna dair gizemli bir yaklaşımda bulunuyor. Bu sebeple koleksiyona “Horse of The East” adını verdim.” dedi.


İki alt hikayeye ayrılan “Horse of The East” koleksiyonu, at yarışlarıyla ilişkili paralel temaların izini taşıyor ve ilk bölüm yarış kıyafetlerinin teknik yönlerine odaklanıyor; erkek giyiminde jokeyler tarafından giyilen üniformaların siluetini yansıtan bomber ceketler ve diz boyu şortlar, kadın koleksiyonunda maksi etekler, bralet tasarımları dikkat çekiyor. Markanın DNA’sı halı deseni, hem erkek hem de kadın koleksiyonunda ön plana çıkarken, rahat kesimler ile tasarımlar, terziliğin yanı sıra performans formlarını da yansıtıyor.

Koleksiyonun ikinci bölümü, at yarışlarındaki geleneksel tören kıyafetlerinin ardındaki hikayeyi anlatıyor. Tasarımlara yansıyan formalite ile örtüşen bu geleneksel yön, Doğu'daki at yarışlarının zengin ve görkemli tarihiyle bağlantı kuruyor. Uzun zamandan beri gelenek ve eğlenceye bağlı olarak sunulan tören çiçekleri, yarış finalinde gerçekleşen seremoni kültürüne ayna tutuyor. Koleksiyonda yer alan el işlemeleri, kroşe el dikişleri ve süslemeler geleneksel bir hava sunuyor. Geleneksel zanaatler, aynı zamanda göçebelerin zengin tarihine ve atlarla olan ilişkilerine de atıfta bulunuyor. Metal plakalar, nallar ve püsküller gibi aksesuarlar özel parçalara özenle dikilerek at yarışlarının Batı kültürü ile göçebe yaşam tarzını bir araya getiriyor.
Les Benjamins İlkbahar Yaz 2023 Horse of The East koleksiyonu Les Benjamins Nişantaşı, Akasya AVM, Bağdat Caddesi mağazalarında ve www.lesbenjamins.com ‘da satışta.

 


ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.