LOKAL YAZ

Yerli mayo ve bikini markalarıyla tanışın!

Yerli markaların öneminin altını çizerek, tanışmanız gereken mayo & bikini tasarımcılarını gururla sunarız.

Gölgede bile 30 derece olduysa, fazlasıyla hak ettiğimiz yaz başlasın!

MOVOM
Buket Sarar
@movomswimwearMarka hikayenizi anlatır mısınız?
Movom’un ilk mayo koleksiyonunu 2015 yılında çıkarttık. Koleksiyon kısa sürede beklemediğimiz kadar ilgi gördü. Hem özenle tasarlanmış parçalarla farklılaşarak hem de kalıplarımızla, giyenlerin farklı vücut tiplerini en iyi şekilde göstermek için çalışıyoruz. İçinde kendini hem rahat hem de tarz hissettiren parçalar yapmak da idealimizdi ve her sene biz yaş aldıkça da büyüyen ve olgunlaşan bir marka haline geldik.

Bu yaz ne gibi parçalar öne çıkıyor?
Her sezon olduğu gibi yine farklı dokulu ve göz alıcı yüzeyli kumaşlar tercih ettik. Bu sezon çok parlak ve canlı renkleri birbiriyle kombinledik.

“Bütün koleksiyon %100 vegan ipeklerle yapıldı. Hayvanlar ve sürdürülebilir tasarımlar bizim için uzun zamandır oldukça önemli bir konu.”

Plaj giyimiyle ilgili bir stil tavsiyesi verecek olsanız...
En önemlisi kişinin kendini rahat hissetmesi. Moda diye her modeli almak her zaman doğru olmuyor. Dolabınızda bir ya da iki parça ürününüz olsun ama sizi en iyi hissettirecek model olsun derim. Mayo seçiminde tavsiyem önce göğüsleri rahat ettirin. Mesela büyük göğüslüler için çapraz mayo hem toparlayıcı hem çok şık bir seçim oluyor. Ya da yayvan yapılı göğsünüz varsa balenli modeller gerçekten mucize etkisi yaratıyor. Fermuarlı ve üçgen modeller küçük göğüslülere çok yakışıyor. Giydiğiniz mayo ve bikininizi, öne çıkaran renklerde, kimono ve pareolarla kombinlemek görüntünüzü şıklaştıracak bir tercih olabilir.AYJE
Ayşe Ofluoğlu
@ayjeofficial Marka hikayenizi anlatır mısınız? 
Ayje, benim uzun yıllardır üretici rolüyle tasarımlarını hazırladığım, kumaşlarını seçtiğim koleksiyonlar sonucunda neredeyse markanın altyapısını sağlayan bir kütüphane oluşturmam ile doğdu. 2019 yılında lansmanımızı gerçekleştirdik ve çok kısa bir süre içerisinde hızla büyüdük. Bu sene üçüncü koleksiyonumuzu Ayje kadınları ile buluşturuyoruz. Üç sene içerisinde o kadar sevildik ki doğru yolda olduğumuzdan artık eminiz.

Bu yaz ne gibi tasarımlar öne çıkıyor? 
Ayje’nin artık zamansız dediğimiz ikonikleşen tasarımları bulunuyor. Bu modeller her sene en çok sattığımız ve en çok beğenilen modeller oluyor. Tek omuz mayolar, tortoise aksesuarlı bikini ve mayolar, lurex kumaşının kalitesiyle bütünleşen mayo ve bikiniler... Zamansız tasarımlarımızın yanında ise her sene plaj modasını yakalayan trendlere de koleksiyonda yer veriyoruz. Bu sene zigzag çizgi tasarımlı turuncu ve mavi renkte mayo ve bikinilerimiz şimdiden favori oldu bile.

“Uzun ömürlü ve zamanı olmayan tasarımlar, plaj giyiminde her zaman gözde olmayı hak ediyor.”

Plaj giyimiyle ilgili bir stil tavsiyesi verecek olsanız... 
Kişisel olarak plaj giyiminde en çok dikkat ettiğim konu giyilen ürünün kaliteli ve zamansız bir tasarım olması. Ayje kadınlarının da bizi bu yüzden sevdiklerini düşünüyoruz.MALILUHA
Cansu Gündoğan
@maliluhaswimwear Marka hikayenizi kısaca anlatır mısınız? 
Maliluha, Hitit mitolojisinde deniz tanrıçasının kızı olan Hatepuna’nın tapınağının adı. Tapınaklarda kişiler kendilerini en huzurlu oldukları anda hissederler. Maliluha kadınlarının her biri birer tanrıçadır, biz de kendilerini özel ve özgüvenli hissetmelerini sağlıyoruz. Çevreye ve doğaya duyarlı olduğum için de markamın DNA’sını çevre ve sürdürülebilirlik oluşturuyor.

Koleksiyonunuzda bu yaz ne gibi tasarımlar öne çıkıyor? 
Geniş renk ve form çeşitliliğine sahip olan ‘’Desert Daze’’ yeni koleksiyonumuzda; kruvaze ve derin dekolte mayolara, burgu detaylar eşlik ediyor.

“Tek omuz mayoları şık kemer aksesuarlar ile tamamladık. Düğüm ve büzgü detayları; aksesuarlarla birlikte halter yaka kesimler, straples ve üçgen modellere de dikkat çekiyor. “

Plaj giyimiyle ilgili bir stil tavsiyesi verecek olsanız... 
Günümüzde plaj kıyafetleri geceye de eşlik eder oldu. Gündüzleri keten bir beyaz gömlek ve hasır şapkayla güneşin tadını çıkarırken, geceleri ise yüksek bel pantolonla bandeau bikini üstlerini blazer içlerinde değerlendirebilirsiniz.LILY & ROSE 
Roys Anjel
@lilyandrose


Koleksiyonunuzda bu yaz ne gibi parçalar öne çıkıyor? 
Bu sezon ışıltılı ve rengarenk bir koleksiyon çıkardık. Bizim asla vazgeçemediğimiz metal aksesuarlar, bu sezon da koleksiyonumuzda göreceğiniz detaylardan. Koleksiyonun anahtar parçaları, tek omuz sofistike görüntülü mayo ve bikini, burgu detaylarının uygulandığı yeni formlar, yeni siluet olan kare yaka mayo ve derin V dekolteli ultra şık mayo, geometrik formlardan oluşan metal aksesuarlarla renklerin karışımı olan bandeau bikini ve mayo, gün geçtikçe dolabımızda yerini sağlama alan yüksek bel bikinilere yeni yorumlar koleksiyona eşlik ediyor.

İlham kaynaklarınız neler?
Bu seneki temamız Milky Way; adından da anlaşıldığı gibi gökyüzünün en parlak yıldızlarından ilham alıyor. Koleksiyonun ilham perisi uçsuz bucaksız gökyüzü olduğunda ortaya tabii ki abartıdan uzak ama bir o kadar iddialı bir koleksiyonla kusursuz kesimlerin göze çarptığı ve tasarımların her birinin bir yıldız adını aldığı bir koleksiyon çıkıyor.

“Vücut tipine göre bikini, mayo seçilmesi hem kişinin hem de mayo, bikinin olduğundan daha da güzel görünmesini sağlar.”

Plaj giyimiyle ilgili bir stil tavsiyesi verecek olsanız... 
Her kadın kendi vücut tipinde güzeldir, sadece bunu bilerek seçim yapılmasını tavsiye ederim.DIRECT MESSAGE
Deniz Marşan
@directmessagesw Marka hikayenizi kısaca anlatır mısınız? 
Direct Message tamamen kendi ihtiyacımdan yola çıkarak oluşturduğum bir marka. 2015 senesine kadar istediğim gibi bikini bulamıyordum. Ben de tam istediğim gibi bikiniyi ve mayoyu kendim yapayım diyerek bu işe başladım.

Koleksiyonunuzda bu yaz ne gibi tasarımlar, parçalar öne çıkıyor? 
Direct Message’ın klasikleşen bir modeli olan ve her zaman ilgi gören Upwind modelinin kalıbında değişiklik yaptım ve mayo modeline çevirdim. Farklı kumaş türlerini ve desenlerini karıştırmayı ve birlikte kullanmayı çok seviyorum.

“Her şeyden önemlisi ise sanırım tüm mayo ve bikinilerimin artık denizlerden toplanan plastiklerin geri dönüştürülmesi ile elde edilen kumaşlardan hazırlanması diyebilirim.”

Koleksiyonu oluştururken aklınızda neler vardı, ilham kaynaklarınız? 
Ben koleksiyonlarımı hazırlarken fonksiyonel özellikte olmasını ön planda tutuyorum. Önce kumaşı seçip ona göre model yaratıyorum. Kadın vücudunu nasıl daha iyi gösterebilirim? Hangi vücut tipine nasıl bir model yapılır? Bunun üzerinden ilerliyorum. Modellerin çok kullanışlı olmasına dikkat ediyorum. Mayoların ve bikinilerin sadece plajlarda giyilmesini değil günlük hayatta da bikini üstünün çok rahat bir şekilde spor yaparken de akşam dışarıya giderken de giyilebilir olmasını istiyorum.

Plaj giyimiyle ilgili bir stil tavsiyesi verecek olsanız... 
Fazla abartıdan kaçınılması gerektiğini düşünüyorum. Plajlarda her şeyin bir arada kullanılması çok güzel bir görünt üoluşturmuyor. Onun için kullanılan parçalarda sadece bir tanesinin öne çıkmasını öneriyorum. Mesela çok iddialı bir şapka kullanılıyorsa daha düz bir mayo ile kombinlenmesi gerekiyor. Veya ton sür ton yani aynı rengin ton kullanımlarını seviyorum. Mesela yine Direct Message sarısı dediğimiz ve sadece bize özel olarak hazırlanan sarı ton rengi yine onunla aynı renklerde bir kimonoyla veya içinde o rengi olan bir tonla tamamlanabilir .Birbirlerine yakın tonlarda giyilen parçalar plajda daha güzel görünüyor.ANAIS MARGAUX
Ayşegül Kuru
@anaismargauxparis Marka hikayenizi kısaca anlatır mısınız? 
Anais & Margaux; sanata ve Paris’e derinden bağlı bir ailede büyümüş iki kız kardeşin hikayesi olarak başladı. Küçük yaşlarımdan itibaren yapmış olduğum seyahatlerde gördüğüm ve hepimize ilham veren o Fransız kadınının zarif, sofistike, natürel ve eforsuz şıklığı bana moda alanında yeni şeyler yaratmam için bir çıkış noktası oldu.

Bu yaz hangi tasarımlar ön planda? 
Model olarak “cut out” ve asimetrik kesimler, sırt dekolteli mayolar, çapraz bağlamalı üçgen bikiniler ve kemerli mayolar var. Kumaşlarda özellikle bu senenin trendlerinden olan parlak ve dokulu kumaşlar görüyoruz. Aksesuarlarda ise altın rengi zincir kemerler, mayolarla kombinleyebileceğiniz bandanalar ve pareolar öne çıkan detaylar arasında.

“Bizim için stil kendimizi ifade etme şeklimizin bir parçası aslında; bu sebeple öncelikli olarak giydiğiniz her şey sizi yansıtmalı.”

Plaj giyimiyle ilgili bir stil tavsiyesi verecek olsanız…
Kendi stil anlayışım doğrultusunda kadınlara hep tek bir ürünle ya da tek bir detayla ön plana çıkmayı tavsiye ediyorum. Bu sene özellikle altın zincir kemerler, bandanalar, büyük altın küpeler ve bileklikler, mayo ve bikinilerinizle kombinleyebileceğiniz ve plajda sizi farklı kılacak detaylar çok güçlü olacak.MARCH TO SHINE
Selin Sarper & Begüm Ertuğrul
@marchtoshineMarka hikayenizi kısaca anlatır mısınız?
Çeşme’nin masmavi koylarında geçen çocukluğumuz, aslında küçük yaştan itibaren bizim ilhamımız oldu. İki yakın arkadaş olarak kurduğumuz March to Shine bizim için çok büyük bir hayaldi. 2016 yılında hayata geçirdiğimiz March to Shine ile kadın bedeni ve çarpıcı formunu merkeze alırken, vücudu vurgulayan cesur renkler, seksi kesimler ve benzersiz dokularla vücudunuzun en iyi özelliklerini ön plana çıkarabileceğiniz mayolar ve bikiniler tasarlıyoruz. Her ne kadar modern kadınları hedef alan bir marka olarak çıkış yapsak da erkekler ve çocuklar için de plaj giyim koleksiyonları hazırlamaya başladık…

Koleksiyonunuzda bu yaz ne gibi parçalar öne çıkıyor? 
Yeni koleksiyonumuzda pastel tonların yanı sıra, hayvan desenleri ve tie-dye’ı karıştırdığımız parçalar görebilirsiniz. Son dönemin en popüler trendi tie-dye’ı March to Shine çizgisine uyarlayarak, rahatlıkla mix&match yapabileceğiniz parçalar tasarladık.

“Klasik leopar ve zebra desenlerini farklı tonlarla modernize ederek hazırladığımız mayo ve bikiniler bu yaz kesinlikle ön planda olacak.”

Plaj giyimiyle ilgili bir stil tavsiyesi verecek olsanız... 
Bizce plajda kesinlikle sade olmak çok daha şık bir görüntü yaratıyor. Natürellikten uzaklaşmadan oluşturulan plaj kombinlerine ikimiz de bayılıyoruz! Keten boyfriend gömlekler, bohem desenli kaftanlar, bikinilerinize uyum sağlayan uçuş uçuş pareolar ve espadrillerle cool bir plaj görünümü yaratmanız çok kolay. Aksesuarların da plaj stilinin önemli bir tamamlayıcısı olduğunu düşünüyoruz. Kıyafette yöneldiğiniz sadeliği aksesuarlarınızla dengeleyebilirsiniz. Yaz aylarında birden fazla kolye ve bileziği karıştırıp eşleştirerek yaratacağınız rengarenk takı kombinasyonları ile dikkat çekici ve ilham verici bir plaj stiline sahip olabilirsinizFIFTH POSITION
Ezgi Bozkurt & Buse Uğur
@5thposition Marka hikayenizi anlatır mısınız? 
Çocukluğundan beri kendi dans mayolarını tasarlayan ve diktiren Buse’nin bu tasarımları plajlara taşımaya karar vermesiyle başladı her şey. İkinci koleksiyonumuzu, Ezgi’nin de dahil olmasıyla MBFWI’deki ilk runway şovumuzla lanse ettik. Tasarımlarımızın ilhamında dans ve dansçıların zarif siluetleri, odağında ise gün boyu içinde rahat hareket edilebilecek formlar yaratmak var. 2016 yılından beri tüm tasarımlarımızda okyanuslardan toplanmış plastik atıkların geri dönüştürülmesiyle üretilmiş kumaşları kullanıyoruz. Üretimden paketlemesine her aşamada dünyaya yük olmayan ve kimsenin emeğini sömürmeyen bir marka olmak bizim için çok önemli.

Bu yaz koleksiyonunuzda ne gibi tasarımlar öne çıkıyor? 
Çok uzun yıllar giyilmesini istediğimiz tasarımlarımızı mümkün mertebe gelip geçici olduğunu düşündüğümüz trendlerden, sezonluk modalardan uzak tutmaya çalışıyoruz. Tasarımlar ve yüksek bel bikini altları Fifth Position’ın vazgeçilmezleri olmaya devam edecek.NUR KARAATA
Nur Karaata Uğurlu
@nurkaraata 


Marka hikayenizi anlatır mısınız? 
İçmimarlık lisansım üzerine London College of Fashion’da mayo ve iç giyim üzerine eğitim aldım. 2015 yılından beri Nur Karaata markasının kreatif direktörlüğünü yapıyorum. Ulaşılabilir lüks segmentinde, öncelikle kendimizin taşımaktan çok keyif alacağı parçalar üretmeye özen gösteriyoruz. Müşterilerimiz kalıplarımıza bayılıyor, desenlerimiz bağımlılık yapıyor diyebilirim.

Koleksiyonunuzda bu yaz ne gibi tasarımlar, parçalar öne çıkıyor? 

Bazı klasikleşen tasarımlarımızı yeni çıkardığımız tüm desenler ile üretiyoruz. Her sezon olduğu gibi yine bu sezon da yüksek bel bikiniler, iddialı kollar, rahat ama bir o kadar şık pareo elbiseler Nur Karaata koleksiyonunun vazgeçilmezi.

Koleksiyonu oluştururken aklınızda neler vardı, ilham kaynaklarınız? 
Bu sezon Bleu Blanc ve Tropezienne adı altında iki koleksiyonumuz var. Cote’d Azur’un mavi kıyılardan aldığımız ilhamla Bleu Blanc koleksiyonunu ve St.Tropez’den esinlenerek Tropezienne koleksiyonunu tasarladık.“Tercih ettiğimiz desenler bu yazı Fransa kıyılarında geçirelim veya geçirmeyelim, nerede olursak olalım bizi orada hissettirmeye hazır.”Yazı: Serli Gazer Boyacı

ELLE Türkiye Haziran 2021 sayısından alınmıştır.
.