MANGO, JEAN ÜRETİMİNDE 4 MİLYON LİTRE SU TASARRUFU SAĞLADI

İlkbahar/Yaz 2019 Jean Koleksiyonu’nun %38’i sürdürebilirlik kriterlerine uygun özellikte olup, önümüzdeki sezon bu oranın yarıdan fazlaya ulaşması hedeflenmektedir.

Dünya ile birlikte Mango da bir değişim sürecine girdi. İlkbahar/Yaz Koleksiyonu için denim üretiminde yeni teknikler uygulamaya başlayarak her üründe 10 litreye kadar su tasarrufu yaptı. Boy ve Straight gibi modellerde bu miktar 16,5 litreye kadar ulaştı.

Çevreye dostu moda anlayışı ile Mango, su konusunu (üretimde ne kadar su tüketildiğini) analiz etti. Bunun sonucunda, standart jean'ler göz önünde bulundurulduğunda, pamuk üretimi ve apre uygulamalarının su tüketiminin %90’ını oluşturduğu görüldü.

Bu durum karşısında Mango, konu hakkında uzman kişilerle iş birliği yaparak iki büyük girişimde bulundu. Jeanologia şirketinin Ecowash teknolojisini uygulamaya başladı ve bu sayede su, enerji ve kimyasal ürün kullanımının azalmasını sağladı. Diğer taraftan BCI (Better Cotton Initiative) katılımıyla kıyafetlerde kullanılan pamuğun daha sürdürülebilir, çevre dostu olması, su ve kimyasal ürün kullanımının azalımı ve çalışanların güvenliği ile sağlık koşulları garanti altına alınmış oldu. Aynı zamanda firma, ürünlerinde ekolojik pamuk kullanımı ile ekim sırasında kullanılan su miktarına, geri dönüştürülmüş pamuk kullanımına ve ekonomik döngüye katkıda bulunmuş oluyor.

Tüm bu yeniliklerin uygulanması sayesinde, İlkbahar/Yaz 2019 Jean Koleksiyonu’nun %38’inin sürdürebilir olmasını sağladı. Önümüzdeki Sonbahar/Kış 2019 sezonu için, denim üretiminde bu oranın yarıdan fazlaya ulaşmasını hedefleniyor.

Mango çevre dostu tasarımlarından olan yeni Commited Koleksiyonu’nu piyasaya sunuyor. Mango, bu sürdürebilir özelliğe sahip liflerden oluşan kumaşlar kullanarak tasarladığı kapsül koleksiyonu, 2017 yılından beri çıkarmaktadır.

Sade çizgiler ve yumuşak renk tonları, viskoz ve organik pamuk kullanılarak yapılmış bu giysilerin estetik görünümünü tamamlıyor. Desenli elbiseler ve akışkan kumaştan yapılmış tulumlar, bu koleksiyona doğadan ilham alan yeni bir karakter katıyor. 2019 İlkbahar/Yaz Commited Koleksiyonu BCI sertifikalı organik kotonun yanı sıra yeni teknolojiler ve geri dönüştürülebilen lifler kullanılarak tasarlandı. 

Aynı zamanda Mango'nun başlattığı Second Chances (İkinci Şans) projesi de devam ediyor. Second Chances fiziksel mağazalarda, giysi ve ayakkabı için konulmuş geri dönüşüm kutularıdır. Bu vesileyle toplanan kıyafetler, o bölgede geri dönüşüm amaçları için (%52), uluslararası geri dönüşüm amaçları için (%10), geri dönüşümü yeni alanlarda kullanabilmek için (%20) ve enerji değerlendirmek için (%18) kullanılmaktadır.

Bilinçli moda yaratma isteği nedeniyle Mango, ürünlerinde sürdürebilir lif kullanım oranını arttırdı ve 2022 yılına kadar kullandığı pamuğun %50’sinin de sürdürülebilir özellikte olmasını hedefliyor.