ŞİMDİ MODA: SATIN ALMA KİRALA

Hafta sonu kaçamağından kokteyle kıyafetlerinizi kiralayarak giyme zamanı. Adresimiz ise Rentony…

2021’in Eylül’ünde Nişantaşı’nda Rentony isimli girişimini hayata geçiren Yasemin Eke, uzun yıllardan beri moda sektöründe yer alan bir isim. Rentony ise lüks moda markalarına dair ürünlerin rahatlıkla kiralanabildiğini bir sistem. Ürün yelpazesi oldukça geniş olan markada hafta sonu seyahatleri ve özel geceler için elbiselerin yanı sıra aksesuarlar da yer alıyor. “Bizim ana mottomuz, ‘giy, değiştir , tekrar et’. Aslında bu kadar basit olmasını istiyoruz.” diyen Yasemin Eke, Rentony hakkında detayları anlattı… 

Modaya dair ilk anılarınıza doğru yolculuğa çıksak neler görürüz?

Çok heyecanlı olduğumu hatırlıyorum çalışma sistemlerinin beni ürküttüğünü de ama, sonra kendi dengemde bir yere konumlanabildiğimi düşünüyorum. Bu kadar kuralları esnek bir sektörde ne yapacağınızı önce şaşırıyorsunuz. Değişim çok hızlı; o yüzden çok da heyecanlı ve hızlı bir alan.

Moda ile bağınızı nasıl tanımlarsınız? 

Moda benim için değişim ve farklı olmak demek. Sürekli aynı şeyleri görmek ya da tahmin edilebilir şeyleri takip etmektense avangart değil ama ince çizgilerle giyilmez veya yapılmaz denenleri yapmak beni çok heyecanlandırıyor. 

Yasemin Eke

Rentony’i hayatımıza sokan o kıvılcım neydi? Bu iş fikrine nasıl karar verdiniz?

Zaten moda sektörünün içinde olduğum için böyle bir talebin olduğunu görebiliyordum. Özel günler için tek sefer giyilen kıyafetlere yatırım yapmak herkesi uzun zamandır yoruyordu. Üstüne hızlı modanın kötü etkileri konusunda bilinçlenmeye başlamak, üstelik yüksek maliyetler de eklenince alternatif yöntemlerin içinde kiralamanın öne çıkacağını tahmin etmek çok da zor değildi. Yurtdışında bunun örnekleri çok ses getirmeye başlamıştı. Türkiye'de de özel geceler kiralama yapan firmalar çoğalmaya başladı ama ben bunu günlük hayata da adapte etmek istedim. Bu sistemi kurmak da uzun bir zaman aldı. 

Satın alma yerine kiralama yapmanın çevresel avantajları da var tabii…

Kiralama paylaşım ekonomisinin bir parçası ve hızlı tüketim çılgınlığının önüne geçmenin en önemli yöntemlerinden biri. Eğer kiralama şirketleri de sürdürülebilir markaları desteklemek ve her iş adımında doğaya destek olacak yöntemleri tercih etmek gibi adımları da atarlarsa yaşadığımız dünyayı korumak için çok daha büyük ilerlemeler kaydedebiliriz.  

Nilperi Şahinkaya Rotate Birger Christensen elbisesi ile... 

Rentony’nin çalışma sistemi nedir? 

Bizim ana mottomuz, ‘giy, değiştir , tekrar et’. Aslında bu kadar basit olmasını istiyoruz. Giyeceğiniz ürüne karar verip, tarihi belirlemeniz yeterli. Sonra web sitemizden girip her online alışveriş sitesi gibi kiralamanızı yapabiliyorsunuz. Ürünü elinizde 5 gün tutabiliyorsunuz, sonrasında kuryemiz gelip kapınızdan iade alıyor. Hepsi bu kadar.

Ürün seçimlerinizde süreç nasıl işliyor? Seçimleri nasıl yapıyorsunuz, kriterleriniz neler? 

Marka ve koleksiyon seçimi yaparken, önceliğimiz herkesin kendini farklı hissetmesi. Yeni marka ve tasarımcıları sürekli takip ediyoruz. Koleksiyonumuz her gün genişliyor. Günümüz koşullarında müşterilerimizin değişime önem verdiğini biliyoruz. Biz de hem yeni markalarla tanışmayı kolaylaştırmak, hem de var olan markaların özel koleksiyonlarını Türkiye’ye getirmek için çalışıyoruz. 

Sadece elbise mi kiralayabiliyoruz? En çok hangi parçalar tercih ediliyor?

Şu an Rentony, sadece elbise değil, günlük ceket, gömlek, etek hatta jean bile kiralayabileceğiniz bir platform. Çanta ve takı da bulabiliyorsunuz. Yakın zamanda koleksiyonumuza çocuk kıyafetleri de eklenecek. Öncelikle biz de herkesin daha çok gece kıyafetlerine ilgi göstereceğini düşünmüştük ama şu anda ürün yelpazesini görenler daha smart casual dediğimiz parçaları tercih eder oldular. Yani doğum günlerine, iş yemeklerine, hafta sonu tatillerine giyebilecekleri parçalara çok para vermek yerine kiralıyorlar.

Showroom’un yanı sıra online kiralama da yapılabiliyor mu? 

Şu an hem Nişantaşı'nda bir showroomumuz’dan hem de internet üzerinden kiralama yapılabiliyor.

Şu andaki koleksiyonunuz kaç parçadan oluşuyor? Hangi markalar yer alıyor?  

Şu anda stoğumuzda 1000’e yakın unique ürün bulabilirsiniz. Bedenleriyle bu sayı daha da artıyor. Bize gelen müşterilerimiz Khaite, Ganni, Alice+Olivia, Rotate, Oscar de la Renta gibi markalarla karşılaşacak

Rentony’de sürdürülebilir markalar da yer alıyor mu? 

Çalıştığımız tüm markalar için sürdürülebilir demek çok zor, çünkü hala sürdürülebilir bir moda markası yapmak çok yüksek maliyetli. O yüzden sayıları da çok kısıtlı. Biz de sürdürülebilir markaların sayısını arttırmak ve markaları buna yönlendirmek için satın almalarımızda seçim yaparken sürdürülebilir markaların tüm koleksiyonlarını almayı garanti ediyoruz. Anlaşmalarımızda da sürdürülebilir markalarla, onlar için diger markalardan daha kazançlı komisyon oranları belirliyoruz. Aynı zamanda sürdürülebilir kolaksiyona sahip olan markaların PR çalışmalarına da destek oluyoruz.   

Elbise kazaya uğrarsa ne oluyor? 

Elbiseye geri dönülemez bir hasar verdiğinizde elbisenin perakende satış fiyatını müşterimizden tahsil ediyoruz. Küçük hasarlarda ise bir ödeme talep etmiyoruz. Sitemizde sıkça sorulan sorular bölümü bu sorulara daha ayrıntılı cevap arayanlar için bir çözüm olabilir.  

İstanbul dışından da kiralama yapılabiliyor mu? 

Evet, şu anda 22 ile gönderim yapıyoruz. Yakın zamanda bu sayı daha da artacak. Web sitemizden bulunduğunuz ili seçmeniz yeterli.

Pandemi ile birlikte 2. el ve paylaşım ekonomisi iyiden iyiye hayatımıza girdi. Elbise kiralamaya yaklaşım nasıl? 

Günümüz koşulları buna çok elverişli olduğu için; kıyafet kiralamak çok hızlı büyüyen bir iş kolu. Daha da hızlı büyüyeceğine inanıyorum. Bizim de amacımız duymayanları veya bu uzak duranları bu sistemin içine dahil etmek. Böylece, yeni trendlere ulaşmanın kolaylığı lüksünü yaşayabilmeleri.

Kadın girişimcilere tecrübelerinizden yola çıkarak hangi tavsiyeleri verirsiniz? 

Moda sektörü sanırım kadın girişimcilerin en rahat ettiği sektörlerden biri. Buna rağmen yaptığımız işin ciddiyetini erkeklere anlatırken ön yargı ile karşılaştığımız zamanlar oldu. Ama bunlar bizi hiç etkilemedi. Bize inananlarla yola devam ettik. Özellikle kadınları hedefleyen bir iş yaparken onları anlayamayan sadece ticaret odaklı bir model kurgulasaydık başarısız olurduk. İçimizde bu dengeyi çok güzel yakaladığımızı düşünüyorum. Sanırım burada önemli olan yapmak istediğiniz işe tam anlamıyla hakim olmak. O zaman zaten etrafınızdaki yapıcı olmayan söylemleri unutuyor işinize yarayanları ise hemen dikkate almayı öğreniyorsunuz. 

Sevgililer Günü yaklaşıyor, Rentony’den hangi kilit parçaları önerirsiniz? 

Sevgililer günü için veya herhangi bir özel gün için önerebileceğim şey herkesin kendini içinde iyi hissedeceği parçayı bulması olur. Çünkü iyi görünmenin en önemli kuralının; yaşam tarzınıza uyumlu, ruhunuza iyi gelen şeyi giymek olduğunu düşünüyorum. Ama ben olsaydım aşağıdakilerden birini giyerdim.

 

 Röportaj: Duygu Haksun