TUTKUSU ONU TAKIYA GÖTÜRDÜ

Arzu, niyet, irade… İsminde bunlar gizli. Volonte’nin tasarımcısı Aşkın Özgür markayı ve koleksiyonları anlattı.

Lycée Saint Michel’den mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Fransız Dili Eğitimi Bölümü’nü bitiren Aşkın Özgür uzun yıllar sigorta sektöründe yöneticilik ve Yeditepe Üniversitesi’nde Pazarlama İletişimi Yönetimi üzerine yüksek lisans yaptı. Kurumsal şirketlere Satış Koçluğu ve Profesyonel Yaşamda İmaj Yönetimi ve Marka Yönetimi konularında eğitimler ve konferanslar verdi. Kendisi aynı zamanda Volonte markasının da kurucusu ve tasarımcısı. 

Moda ile yollarınız nasıl kesişti?

Büyük gruplara koçluk eğitimleri verdiğim sırada, New York’ta bulunan Fashion Institute of Technology Üniversitesi’nde moda konusunda online eğitim aldım. Verdiğim konferans konularında; üzerinde durduğum temel unsurlardan biri; gerek dış görünüşün, gerekse beden dilinin etkileşim gücünü artırması sebebiyle; “Kişi kendini görsel açıdan nasıl ifade ederse, öyle algılanır” idi. Hal böyleyken; donanımımız ne olursa olsun ‘görsellik’ hep ön planda... Bu kadar uzun süre kurumsal çalıştığıma göre artık kendimi ödüllendirme vaktinin geldiğini düşündüm. Ve tutkularımın peşine düştüm… Girişimci ruhumun özgürlüğü ile; stilimin vazgeçilmesi takılarımı kendim tasarlamaya karar verdim.

Tasarımcı olma serüveniniz nasıl ilerledi?

Kendimi bildim bileli, bir kadının kendini aksesuarları ile ifade ettiğini düşünürüm. Enerjilerine inanırım. Takılarımız bizim mesajlarımız, hayattaki duruşumuz, eğlencemiz ve ruhumuzun renkleri. Şimdi bu hayalimi gerçekleştirmenin keyfiyle; her biri özel el işçiliğiyle tasarlanmış, aksesuarlarımı benim gibi hayata güzellikle bakan sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Volonté ne demek? Nasıl bir tarzı var?

Volonté:  Arzu, Niyet, İrade. Benim hayatımın özeti, benim parçam, sesim, nefesim, ifadem. Hani bazen insan gözünü kapatır, yaşamı gözünün önünden geçer ya, işte Volonté benim tecrübem. Zarif, dinamik, tutkulu Volonté kadını. Stili olan. Sade ama bir o kadar da alımlı. Stilini zamansız takılarla taçlandıran cesur bir kadın...

Neredeyse 250 parçalık geniş seçkiniz var. İlhamınızı nelerden alıyorsunuz?

Her insanın bir hikayesi var. Koleksiyonlarım da benim hayatımın hikayeleri. Ben edinimlerimi takılarıma yansıtma cesareti gösterdiğim için çok şanslıyım. Onlar benim hayatta kazandığım deneyimlerle oluşan hazinelerim. Çocukluğumdan kalan en güzel anı, annemle birlikte seyahatlerimiz. İlk takımı  bir dünya küresi ile tasarlamak istedim. Arı teması, babamın çalışkan yapısı ile bize verdiği en büyük mirası. Arı sinemalarını ilk kurduğunda bir kağıdın üzerine çizdiğim karakalem arı, hala ilkokul defterimin içinde duruyor.

Hayatta bazen yönümüzü kaybetmiş gibi hissettiğimiz anlarda sembolik bir yol göstericidir Kuzey Yıldızı. Üzerimde bu figürü taşımak bana huzur veriyor.

Kemikler DNA’m, mercanlar yaşam suyum, tüyler işaretlerim, zeytin yaprakları olumlamalarım.

Nazar boncuklarına getirdiğiniz yorumlar, orkideler, örümcekler özellikle dikkat çekiyor...

Sadece bakmanın değil, görmenin önemini hatırlatan bir sembol ‘Nazar Gözü’. Olanı görmemi ve algılamamı sağlayan; vicdanımı, iç dünyamı yansıtan bu kadim koruyucuya benim yorumum; onu renk renk minelerle süslemek oldu. Asya’ya ilk seyahatim sırasındaki orkide bahçeleri saf, temiz ve özenli duruşun bende simgesi haline geldiler.
Örümcekler ise; hayatta bazen ördüğümüz bazen de yıktığımız bağları, bende iz bırakan anları, yaşanmışlıkları yansıtan bir sembol.

Mesela Tarantula; Güney İtalya’ya yaptığım bir seyahatimde, anlatılan hikaye beni çok etkiledi… Halk, tarantula adlı örümceğin sokmasıyla ortaya çıkan ve sokulanların ancak Tarantella adlı dansı yaparak  iyileşebileceğine inanıyormuş. Dans ruhuma hep iyi gelmiştir. Tarantula’nın, taşlarla renklendirerek bizimle dans ettiğini hayal ediyorum.

Geniş bir zincir koleksiyonunuz var. Bir zincir, farklı kolye uçları ile kullanılabiliyor. Böyle mi devam edecek?

Tüm koleksiyonumun imzalı ürünleri boynumuzun taçları… Uzun, kısa yollarımız; zincirler ve onların ucundaki mesajlar… Takı tasarlamaya karar vermeden önce, iş hayatımda konferans verirken; benim görüntümün önüne geçmeyecek ama tarzımın farkını gösterecek, çok abartılı olmayan, ama klasik zincir görüntüsünden de uzak farklı figürlerde zincirler  takmak isterdim. Hep derdim ki; neden şöyle farklı farklı zincirler yapmazlar ki?. Bu arayışı yaşayan bir kadın olarak, mutlaka çeşit çeşit zincirler tasarlamalıyım dedim. Hatta onları günlük hayatımda da, üst üste farklı uzunluklarda takabilmeliyim dedim… Bu zamansız minimalist zincirleri; neden farklı kolye uçlarıyla çarpıcı hale getirmeyeyim diye düşündüm.

Çeşit çeşit, boy boy zincirler ve uçlarına kolaylıkla takıp çıkarılacak, rengarenk charmlar, her zaman Volonte kadınını kurtarıcı aksesuarları olacaklar.

Hangi materyalleri kullanıyorsunuz? 

Yarı değerli taşlarla bezenmiş takılarımı, el yapımı bronz üzerine altın kaplama ile oluşturdum ve renklendirirken zamansız mine ile süsledim. Özellikle materyal olarak bronz kullanmak istedim. Çünkü gümüş gibi hiç kullanılmasa bile, havayla temas ettiğinde bile oksitlenip, kararsın istemedim. Bronzun üzerindeki altının ‘suyuna batma’sını değil, altın ‘kaplama’sını istedim. Bu yüzden aylarca; sanatkar dostum, ustam ile altın kaplamacılarını gezdim. Denizden bir kova su alıp, bütün gece kaplattığımız takıları bekletiyordum. Sabah takının bozulması sonucunda beş adet kaplamacı değiştirdik. Sonunda deniz suyundan bozulmayan takılar elde ettik. Bütün koleksiyon tek tek el işçiliğiye hazırlanıyor.

Takıların ‘Antialerjik’ olmasına çok özen gösterdim. Ciddi boyutlarda alerjisi olmayan kullanıcılardan gelen geribildirimler çok olumlu. Eğer parfüm ve kremden uzak tutulur, dikkatli kullanılırsa takıların uzun ömürlü olduğunu gördüm.

Fiyatlarınız makul görünüyor, ulaşabilirlik sizin için önemli mi?

Maddi dünyanın geçici olduğunu, oysa paylaşımın sonsuz olduğunu düşünüyorum. Amacım, ister iş hayatımızda, isterse günlük hayatımızda takabileceğimiz bu zamansız takılara, her şık kadının ulaşması ve ona sahip olması. Yani her stil sahibi kadının, ‘Elit, tutkulu ve elegan bir Volonte Kadını’ı olmasını istiyorum. Onlara takılarımın şans getireceğine inanıyorum.

Online alışveriş korona günlerinde arttı mı? Daha çok ilgi gören tasarımlar hangileri? 

Evde oturduğumuz bu günlerde, umudumuz, sağlıkla dışarı çıkacağımız günler. Sanırım bunu hayal ederken kendimize bir hoşluk yapmak istiyoruz. Online’da satışlar oldukça fazla. Zincir kolye ve bileklikler, her zevke hitap ettiği için çok tercih ediliyor. Özellikle lucky koleksiyonu çok revaçta. Bizi koruduğu ve şans getirdiğine inandığımız için ‘Nazar Gözü’ koleksiyonu hep ilgi çekiyor. Her boyda kullanılabilen asansörlü kilitli zincir ucundaki arı kolyeler ve yüzükler de çok tercih edilen tasarımlar. Orkide koleksiyonu bu yazın vazgeçilmez trendi olacağa benziyor.


Volonte nerelerde satılıyor?

www.volonte.com.tr ya da www.volontedesign.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Kargo ile birkaç günde adrese teslim ediyoruz. Ayrıca Beymen Zorlu ve Suadiye mağazalarında, Gizia Mağazaları’nda, çeşitli butiklerde de tasarımlar mevcut. Instagram üzerinden Volontedesign profiline ulaşılabilirsiniz. Direkt mesaj yazarak da irtibat kurmanız mümkün.

Etİketler